bushidoka
bushidoka (üye)
İstanbul / Meraklı

İst. da Teleskop Bulmak???

istanbulda bildiğiniz teleskop satan yerler nerelerdir?uygun veya 2. el olabilir?şimdiden teşekkürler.

Tarih: 26 Temmuz 2007, 13:27 - İp: 88.***.**1.136
seyyah1981
seyyah1981 (üye)
Batman / Amatör

teleskop varsa uzay araştırmalarıda vardır.. yani umarım vardır.. yoksa da olacak.. inşallah

Tarih: 26 Temmuz 2007, 15:15 - İp: 88.***.**0.234
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

dostum havai fişekleri çekmek için s6700sd pek sarmadı anlaşılan teleskop bakıyorsun

Tarih: 26 Temmuz 2007, 15:55 - İp: 81.***.**7.150
bushidoka
bushidoka (üye)
İstanbul / Meraklı

last hope um havai fişek fotoğraflarının sarmamasından deil evde emektar zenit 12xp marka makinem var onun bulb modu var eğer şöle güzel bi teleskop bulabilirsem kullanmak istiorum.

Tarih: 26 Temmuz 2007, 15:59 - İp: 88.***.**1.136
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

astrolojiye merak saldım diyorsan ayrı konu hiç anlamam yorum da yapmam

Tarih: 26 Temmuz 2007, 16:14 - İp: 81.***.**7.150
bushidoka
bushidoka (üye)
İstanbul / Meraklı

zaten küçüklüğümden beri bu tarz şeylere ilgim vardı artık ilgi olarak kalmasını istemeyip bu işe girmeye karar verdim bakalım becerebilecemmi ama işte elimde materyal olmayınca sadece ilgi olarak kalıo.topic le ilgili hiç ses solukta çıkmadı kimseden.

Tarih: 26 Temmuz 2007, 16:19 - İp: 88.***.**1.136
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

hepsiburada.com da birşeyler vardı yanlış hatırlamıyorsam alış veriş sitelerine bir bak birşeyler bulacağına eminim

Tarih: 26 Temmuz 2007, 16:44 - İp: 81.***.**7.150
bushidoka
bushidoka (üye)
İstanbul / Meraklı

ben yüzyüze alışveriş yapmaktan yanayım o yüzden e-ticaret biraz ters bana.

Tarih: 27 Temmuz 2007, 09:12 - İp: 88.***.**1.136
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

cyaxar,
öncelikle teleskop işinin zahmetli olduğunu hatırlatmak isterim!
Bir kere boyutları itibariyle taşınması zor.
Geniş bir mekanınız yoksa kurup sabit bırakamışorsunuz.
Geçici bir heves ise bir müddet sonra da sizi sıkıyor.
Her şeyden önce bir teleskopla, ay dışındaki bir nesneyi şöyle adam gibi görmeyi hiç ummayın.
Satürn'ün halkalarını gösterdiğini iddia eden teleskoplarda satürn 14 punto o harfi gibi gözüküyor en fazla.
Ben de bir Meade aynalı teleskop var.
Newtonian diye tabir olunanlardan.
Meade markasının autostar modelleri de var. Bulunduğunuz yerin koordinatlarını girdiğinizde istedğiniz gök cismine motorlu yatağı sayesinde çevriliyor.
Sadece gök cismini otomatik bulmakla kalmıyor aynı zamanda da o cismi takip ediyor (Gök cisimleri dünyanın dönüşü sebebi ile gökyüzünde sabit kalmaz, yay şeklindeki bir yörüngeyi takip ederler)
Bu sebeple illa alacaksan autostar modellerini tercih et.
Aksi takdirde gökyüzü simülasyonu yapan programlardan yardım almalısın.
Şöyle ki;
Bilgisayarını açıp bu programı kuruyor ve bulunduğun yerin koordinatlarını giriyorsun.
Ekranda o an senin bulunduğun yere göre gökyüzünün yıldız haritası çıkıyor.
Sen hangi gök cismini bulmak istiyorsan yerini kabaca görebiliyorsun sonra da manuel olarak teleskobuhu o yöne doğrultup aramaya koyuluyorsun.
Ama bu son derece zahmetli bir şey.
Sana şöyle söyleyeyim, karşında tabak gibi ay göründüğü hülde teleskobu aya yönlendirmek bile çok zahmetli.
Koskoca ayı teleskopta kaybediyorsun!
Hasılı kelam iyice bir araştır.
Ve bıkıp pişman olacağın bir şeyi alma

Tarih: 27 Temmuz 2007, 10:00 - İp: 81.***.**2.78
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

fipar ağabey olaya noktayı koymuş alacağın modeli artık bütçeye göre nasıl ayarlarsın düşün bakalım

Tarih: 27 Temmuz 2007, 10:53 - İp: 81.***.**7.150
bushidoka
bushidoka (üye)
İstanbul / Meraklı

ya aslında bende newtonian tarzı bi teleskop istiodum fiparınki biraz daha prof bi model olsa gerek koordinatları kendş ayarlaması gibi.benim amacım teleskopa zenitimi bağlayıp gece ormanda yıldız, ay fotoğraflarını çekmek.

Tarih: 27 Temmuz 2007, 11:08 - İp: 88.***.**1.136