meella
meella (üye)
Çorum / Meraklı

Atatürk'le Yeniden Tanışmaya...

Atatürk'le Yeniden Tanışmaya Hazırlanın

Ulu Önder Atatürk'ün hayatını konu alan ve Can Dündar'ın senaryosunu yazıp yönettiği "Mustafa" adlı belgesel film 29
Ekimde vizyona girecek.

Ölümünün 70. yıl dönümünde
Atatürk'ün Türkiye'ye, dünyaya ve yeni yetişen nesle tam anlatılamadığı, yapılan
belgesellerin Türkiye ölçeğiyle sınırlı ve belli bir dönemle kısıtlı kaldığı
belirtildi.

Selanik'ten Dolmabahçe'ye kadar hayatını başından sonuna mercek altına
alan, Atatürk'ü şablonlardan uzak olarak askeri, siyasi, insani boyutlarıyla
anlatan bir filmin eksikliğinin hep hissedildiği kaydedilen açıklamada, 15 yıldır
Atatürk belgeselleri yapan ve "Sarı Zeybek" ile Atatürk'ün değişik yönlerini
seyirciyle tanıştıran gazeteci Can Dündar ve ekibinin, Atatürk'ün hayatını sinema
diliyle anlattığı "Mustafa" belgeselinin 29 Ekimde vizyona gireceği
bildirildi.

"Mustafa" filmiyle özellikle yeni neslin Atatürk'ü yeniden keşfedeceği
belirtilen açıklamada, film için Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı
arşivleri başta olmak üzere, yerli ve yabancı pek çok arşivin özel izinle
açıldığı ifade edildi.

Atatürk'ün daha önce görülmeyen fotoğraflarına, hatıralarını yazdığı not
defterlerine, yakınlarına yolladığı çok özel mektuplarına, günlüğüne, el
yazmalarına ulaşıldığı kaydedilen açıklamada, çekim ekibinin Atatürk'ün ayak
bastığı Selanik'ten Manastır'a, Şam'dan Berlin'e, Sofya'dan Karlsbad'a kadar her
coğrafyaya giderek, doğduğu odadan öldüğü odaya dek her mekana girerek yerinde
görüntülediği vurgulandı.

Geniş ve deneyimli bir kadronun Atatürk'e dair yazılan kitapları, yerli
yabancı basını, diplomatik yazışmaları tarayarak objektif, sıcak bir hayat
hikayesi anlatmaya çalıştığı bildirilen açıklamada, Atatürk'ten kalan eşyaların,
anıların, çalıştığı karargahların, yaşadığı evlerin, geride bıraktığı belgelerin,
sevdiği müziklerin, söylediği sözlerin titizlikle derlendiği belirtildi.

Açıklamada, filmin müziklerinin, Balkanlardan yetişen uluslararası
müzisyen Goran Bregoviç tarafından bestelendiği kaydedildi.

http://www.mustafa.com.tr/

"ALINTIDIR"

Tarih: 17 Eylül 2008, 01:12 - İp: 88.***.**2.20
vasilyevich
vasilyevich (üye)
Muğla / Meraklı

Evet,
arkadaşlar ben de pazarbeyin kötü bir şey dediğini sanmıyorum,
hele hele Atatürk'ü sevmediğine hiç inanmıyorum; görmediğiniz- devrine yetişemediğiniz- oturup sofrasına katılamadığınız, iki çift fikrini kendinden dinleyemediğiniz bir insanı sevmemeniz zaten sadece ön yargı olurdu, ancak küçüklükten bugüne anlatılanlar okutulanlarla biliyoruzki; sevmek için birçok nedenimiz var..
Artık bence onu heryerde görmek sıkılınacak bir durum olmamalı; bayraği görmekten sıkılıyor musunuz? Atatürk figürleri de artık bu milletin, vatanın sembolüdür.. O yüzden heykeli oraya buraya konan bir kaç sanatçı silüetini görmenin verdiği bıkkınlıktan bunu ayırt edebilmek gerekir.

Tarih: 17 Eylül 2008, 13:24 - İp: 81.***.**6.88
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Ben Atatürk'ün herhangi bir yerdeki herhangi bir fotoğrafından ya da heykelinden, büstünden rahatsız olmadım hiç. Aksine mutlu olmuşumdur görmekten. Ancak elbette ki sadece sözde Atatürk sevgisinin çok da anlamlı olmadığını düşünüyorum. Ayrıca bu belgeseli de merakla heyecanla bekliyorum, gerçekten de güzel habermiş bu. Aslında bu tip özenle hazırlanmış, tarihin derinliklerinde gizlenmiş detayları açığa çıkaran belgesellerle Atatürk sevgisi hem yaygınlaşır hem de perçinlenir.

Tarih: 17 Eylül 2008, 13:50 - İp: 78.***.**5.148
tatarbey
tatarbey (üye)
Ankara / Meraklı

pazarbey için atatürkü sevmiyor falan mı dediniz biriniz ben okumadım ama

Pazarbeye öyle birşey söyleyen karşısında beni bulur.

Tarih: 17 Eylül 2008, 13:57 - İp: 212.***.**8.38
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

ben atatürkün bazı yerlerdeki resimlerinden rahatsız oluyorum açıkcası..
mübarek gün nası bişi olduğunu anlatamayacam yada anlatmaya başlarsam kendi kendimi gazlayıp coşacam...

pazarbey niye sevmesin ki atatürkü..

hah tato senmi geldin.. ya sana şeyi sorcaktım, şimdi benim alışkını olduğum markanın tadı her pakette değişiyor.. bunu sizemi şikayet etcem yoksa Tüketim Hakları Piyasasına mı

Tarih: 17 Eylül 2008, 14:45 - İp: 88.***.**2.215
tatarbey
tatarbey (üye)
Ankara / Meraklı

hımmm

marka bağımlısı olmamak lazım diycem ama olmayacak en iyisi sen bana satıcıyı söyle yeter. Kurumsal bazda biz bu tarz satıcıları öncelikle kuruma davet ediyoruz gelmezlerse biz gidip kuruma alıyoruz bir güzel harmanlıyoruz kıvamına getiriyoruz paketleyip tüketicinin beğenisine sunuyoruz.

Tarih: 17 Eylül 2008, 14:51 - İp: 212.***.**8.38
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Rokomet ipucu vermişsin gibi ama yine de çözemedim. Nerede görmekten hoşlanmıyorsun merak ettim valla. Gaza gelmeyeceğine eminim, hoplamama konusunda rüştünü ıspat etmiş birisin ne de olsa

Tatarbey bu akşam bizi paketlemezler dimi Dragao da

Tarih: 17 Eylül 2008, 15:02 - İp: 78.***.**5.148
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

bizim serviste de atatürkün kalpaklı bir fotografı vardı sürekli bize bakıyordu...bir müddet sonra atatürkün bize bakışından rahatsız olduk ve o fotografı melek hanımın odasına astık artık atatürkün gözü sekreterimiz melek hanımın üzerinde işini düzgün yapmazsa yandı .......

Tarih: 17 Eylül 2008, 15:08 - İp: 88.***.**9.22
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

rokomet tadım çekirdeğimi diyorsun. bana hep aynı gibi geliyor ama sen öyle diyince emin olamadım.

Tarih: 17 Eylül 2008, 16:31 - İp: 88.***.**3.136
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

hacı tadım iyide azda olsa tuz atıyorlar..

bence tuzlu çekirdek diye bi abukluk olmaz..

tuzlu çekirdek üstüne şeker ekilmiş kazandibine benzer
tavukgöğsüne benzer. şeker dökülmü keşküle benzer..
olurmu yani öyle bişey..

.. niye bu kadar düşündün olmaz diyeceksin..

neyse atatürkün fotorafına gelince..
hani bi ara bu arabaların kaputun üstüne arka bagaj kapağına bayrak moda oldu..
tamam iyi güzel
ama türk milletiyiz biz abartmadan dururmuyuz...
bazıları böyle atatürkün profilden poz vermiş ve arka planda türk bayrağı olan gökyüzü fonlu bulutlu bi manüpilasyonu arka cama komple yapıştırmış,,
düşün bak şimdi hayal et..
hyundai accent, eski kasa, altın yaldız metalik boya, cantlar tabiki çelik.. ekzosu çıkartıp soba borusu takmışlar..
bu arabanın arka camda atatürk ve türk bayrağı, böyle bi gök yüzü kompozisyonu..
bide tamponda bi yazı var..
"Tek Rakibim THY"

hacıııı kim diyo bunu.. atatürk mü ?

Tarih: 17 Eylül 2008, 16:47 - İp: 88.***.**2.215
mu
mu (üye)
İstanbul / Meraklı

kombinasyon diyosun

tabi gereksiz alet edevatla bi arada abartı modunda görünce atatürk resmini vs. benimde hoşuma gitmiyo..ama her vatandaştanda estetik bi sunum isteyemeyizki..yapacak bişiy yok..bizim mlletimiz abartmayı sever bide..sevgi,nefret gibi duygularını akla hayale gelmeyecek yöntemlerle gösterebilir..bize has bişiymi bimiyorum,dünyanın her yerini görmüş olsam söylerdim..
sokaktan geçerken evlerin pencerelerindeki yağ tanekesine ekilmiş çiçekler,bakkallardaki plastik bozuk para tablaları,kola kasalarına oturup uludağ içen çocuklar vb..Atatürk ün resmide,hatta belki kendiside artık bizden,bu zamandan biri olmuş..bizim milletimiz samimi çünkü..lan o resmi oraya koysam ayıp olurmu acaba demezki, aklına geldiği gibi hareket eder..kötülük yoktur içinde...

ama şişli de bir okul duvarında olduğu gibi okul tabelesını duvarın müsait bir yerine değilde,gidipte en köşesine, Atatürk ün alnının ortasına çakarsan..işte bu hakarettir..onu yapanda,yaptıranda,müdahale etmeyende şerefsizin en önde yürüyenidir...

Tarih: 17 Eylül 2008, 17:03 - İp: 85.***.**3.181