lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Hdr’li Makineler -di Ama Artık Geyik

Çok mu saçma bilmiyorum konu başlığı ama aklıma takıldı.Sony in HDR video kamera çıkarttığını biliyorum.Acaba HDR fotograf makinesi de üretilemez mi?.Ya da neden üretmiyorlar, üretilmiyor?
Bir de şu iki fotografa bakınız:Üstteki normal aşağıdaki ise HDR uygulanmış hali.Acaba bir makine hiç bir pc ve p/s müdahalesi olmadan aşağıdaki gibi bir kare çekebilir mi?."Uzmanlık sorusu gibi oldu bu ha "

#lazut' tarafından 01.03.2007 00:47:14 tarihinde düzenlendi.

#lazut' tarafından 01.03.2007 00:48:16 tarihinde düzenlendi.

#lazut' tarafından 07.03.2007 22:59:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Mart 2007, 00:43 - İp: 88.***.**8.51
batuhan19b
batuhan19b (üye)
Çorum / Stüdyo Fotoğrafçısı

lazut hocam ayarını yaparsan çeker

Tarih: 1 Mart 2007, 01:44 - İp: 88.***.**9.32
nedimy
nedimy (üye)
Bursa / Meraklı

çokda fotoğraf makinalarını alıp da incelemişliğim olmamakla birlikte.. ps de hdr yapma ile ilgiilii derslerim ve yazılarım olmuştu..

hdr tekniği ile illgili olduğumdan şole bir cevap verilebilir..

zayen hdr tekniği sizde biliyorsunuz ki farklı contrast ayarlarında çekilen fotoların birleştirlmesidir kısaca..

majkinaya öyle bir işlev koyarsın kii makina 3 poz çeker farklı ışık ayarlarıyla ve birleştirir...

bu şekilde çok basit gorunuyor ama makinalarda uygulamada bu kadar basitmidir onu bilemiyorum

Tarih: 1 Mart 2007, 04:05 - İp: 85.***.**7.223
hisli
hisli (üye)
Yurtdışı / Amatör

@batuhan19b hangi makina hdr gibi oldukca saglam kaynak isteyen bir cekim sonrasi islemi kendi islemcisi ile yapiyor merak ettim?

Hdr icin bildigim kadariyla illa uc resim olmasi sart degil. raw formatinda bir resimde olabilir. o yuzden teoride mumkun gozukuyor ama su anda kullanilan islemciler bunu yapabilir mi cok emin degilim.

Tarih: 1 Mart 2007, 04:53 - İp: 88.***.**2.56
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevgili batuhan mesela hangi ayar bunlar?
Dslr ler kompaktlara göre daha gelişmiş ama onlarda da yok bu özellik diye biliyorum.
Öte yandan hisli tek fotografdan hdr oluyor mu diye tam bilmiyorum ama bi deneyeyim.Eğer dediğiniz doğruysa bu çok basit ve tüm yük işlemciye kalıyor
Dur yukarıdaki tek fotodaN HDR YAPMAYA ÇALIŞAYIM BAKAYIM NE ÇIKACAK ORTAYA.

Tarih: 1 Mart 2007, 12:36 - İp: 88.***.**8.51
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

İşte yukarda denilen şekilde yapılan hdr fotografı.Bence gayet güzel.

Tarih: 1 Mart 2007, 12:49 - İp: 88.***.**8.51
batuhan19b
batuhan19b (üye)
Çorum / Stüdyo Fotoğrafçısı

sevgili hisli kardeşim tabiki en iyiye ulaşmak için işin bazı aşamasında bir yazılım programı gerekli olur ama degişik ayarlarda çekerek işin birleştirme aşamasında müdahele yaparsın veya çok ince bir ayarla orta yolu bulup tek karede çekersin hdr de görüntü standat deyildirki aydınlık veya karanlık degerleri degişir
lazut hocam alttaki son resminizi tek pozda yapmışsınız bize göre alttaki ve üstteki resimler ikiside hdr ama ikisindede ayarlar farklı kontras farklı renk farklı üçüncü bir resimde de degerler daha farklı olur ama oda hdr diye geçer
yani makinayla tek pozdada çekilir ama konras degerleri degişken olur ya gökyüzü birazdaha karanlık olur yada karanlık kısım birazdaha aydınlık olur. bunun standart bir degeri yoktur
resim boyutu gibiboyutların dışına çıkarsan ya boşluk kalır yada resimde kayıp kısımlar olur 4.5x 6 yada 10x15 olmak zorunda gibi standart deyilki .

Tarih: 1 Mart 2007, 13:24 - İp: 88.***.**9.196
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bu hdrye gerek duyulacak bir fotograf degilki...contrast farkını kapamak icin hdr yapılmıyormu???sırf bu etkiyi vermekse amaç konrast ve levelle oynayarakta yapabılırsın

Tarih: 1 Mart 2007, 13:40 - İp: 193.***.**1.110
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Asıl mesele yukarıdaki fotograflar değil sevgili gaijin.Hdr daha çok güneşe karşı çekimlerde uygulanan bir teknik.mevzu nerde hdr kullanılır nerde kullanılmazdan ziyade acaba hdr çekim modu diye bir modu olan makine var mı?.Yoksa niye yapılmıypor?

Tarih: 1 Mart 2007, 22:06 - İp: 88.***.**8.51
onrkorkmaz
onrkorkmaz (üye)
İstanbul / Meraklı

evet lazut hocamında dediği gibi özellikle ters ışıkta çekilen fotoğrafların karanlıkta kalan kısımlarını hdr den farklı bir teknikle aydınlatılmaya çalışılması çok zor.. bu gibi durumlarda ör. gün batımı vs.de kullanılan yarısı koyu diğer yarısı açık renk olan filtreler varmış..

Tarih: 2 Mart 2007, 19:18 - İp: 212.***.**0.129
liebster
liebster (üye)
Kütahya / Firma

hdr li makina sana lazımmı sen onu söle lazut bey.lazımmı del mi lazımsa sen normal makinayla cek ben onları cüzzi bir miktara hdr li makinayla cekmiş gibi yaptırayım.sen üzülme takma ya kafana ben varım burda..

Tarih: 2 Mart 2007, 20:36 - İp: 88.***.**7.201