miratcenk
miratcenk (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Bir Ara Güler Heykeli; Beyoğlu’na Ne de Yakışır!

https://chng.it/2tGrvmwZFM

Bu yılın Ekim ayında basın ve sosyal medyada yer alan bir haber, fotoğrafçı Diane Arbus'un bronzdan tam boy bir heykelinin Cental Park'a dikildiğini bildiriyordu.

Ayrıntıları (merak edecek olanlar buradan erişebilirler) bir kenara bırakacak olursak, söz konusu bu heykel, 14 Ağustos 2022 tarihine kadar Central Park'ın 60. Sokak ve 5. Bulvarın kesiştiği köşe noktasında ilgililer tarafından görülebilecek.

Heykele dair bir de dip not: son günlerde New York sanat çevrelerinde, Diane Arbus'un heykelinin Central Park'taki yerinde kalıcı olabileceği konuşuluyor.

Malumunuz tıpkı Amerikalı Diane Arbus gibi, İstanbul şehrini eşsiz siyah-beyaz fotoğraflarıyla ölümsüzleştiren fotoğrafçı Ara Güler'de bizim mühim kültürel değerlerimizden sadece birisi... Ve halihazırda fani dünyadan göçüp gidişinin üzerinden 3 yılı aşkın bir süre geçmiş bulunuyor.

Bu önemli sanat adamının yaşadığı ilçe olan Beyoğlu'nda kalıcı olarak dikilecek bronz bir heykeli, hem kendisine bir saygı duruşu niteliği taşıyacak hem de sanatın bir başka dalı olan 'heykel' aracılığıyla ölümsüzleştirilecektir. Ayrıca heykelin olası olarak dikileceği nokta, şehrin kültür-sanat rotasında yer alacak önemli bir uğrak yeri olmaya da namzettir.

Sizlerden yegâne ricamız, ömrü boyunca İstanbul'un marka değerine fotoğraf sanatı aracılığıyla katkıda bulunmuş, bu çok kıymetli kültür ve sanat adamının bronz bir heykelinin ömrü boyunca yaşadığı Beyoğlu - Galatasaray Meydanı'nda dikilmesini sağlamanızdır.

Gereğini saygılarımla arz ederim.

https://chng.it/2tGrvmwZFM

Tarih: 26 Aralık 2021, 10:56 - İp: 176.***.**7.34