muhsin
muhsin (üye)
Kocaeli / Meraklı

"dijital Bağımlılık"

SLR makina kullanan biri olarak dijital makinaların bende bağımlılık yaptığını kabul ediyorum. düşünsenize bir fotoğraf çektiğinizde acaba sonuç nasıl olacak diye merak etmenize gerek kalmadı artık, beğenmiyorsanız bir daha bir daha çekebiliyorsunuz, üstelik film derdi de olmadan... süper birşey gibi geliyor değil mi?.. bunun benim için, gelişen taknoloji sayesinde dijitalleşen dünyada sadece bir "dijital bağımlılık" olduğunu söylemeliyim. yani ben daha çok emek ve sabır isteyen SLR makinaların yanında hayatı bizim için daha kolaylaştıran dijital makinaların da yanımızda bulunmasının bir sakıncası olmadığını, yani dijitalin de çok gerekli olduğunu söylemeye çalışıyorum. sevgiler, saygılar..

Tarih: 18 Haziran 2005, 13:42 - İp: yok
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

Eskiden bir makara filmden 10 kare temiz fotoğraf çıkaran adamlara vayyyyy derdik. Şimdi bu kavram 1GB flash karttan 10 kare çıkaranlar için söylenir oldu.

Delinin dediği gibi (bu arada deli dediğim için özür ama ne yapabilirimki...) "dijital gibisi yok" diye bir şey yok aslında...

Tabi her gördüğünüzü çekiyosunuz dimi, bunuda paylaşıyorsunuz. Yakında her şey çekileceğinden işin heyecanı da bitecek içinizde

Ama istemeyerekde sölesem "yaşasın dijital", çünkü benim işime çok yarıyor. Ama yalnızca işimde tatmin ediyor. Sanatsal çalışdığımda lezzet alamıyorum nedense. Ama bu heralde benden kaynaklı bir problem. Katılan arkadaşlar var mı bilemiyorum.

Tarih: 17 Temmuz 2005, 22:27 - İp: yok
alabi9001
alabi9001 (üye)
Ankara / Amatör

Genelde (istisnalar vardır tabi) insanlara zevk veren şeyler bağımlılık yapar,diğer arkadaşların belirtiği gibi eskiden çoğu kimse güzel bir resim yakalamak için uğraşırdı sonuçlar hüsran verici olunca bir gerginlik bir sitres ile bırakıyordu ama şimdi herkezin bir elinde digital makine var olmadı birdaha çekiyor istediğini yapana kadar çekiyor...

EE sonunda istediğimizi yapabildiğimizden zevk alıyoruz ve dolayısıyla bağımlı oluyoruz...

Birde istisnalar var onlarda bence çok inatçılar; yapamadıkça hırslanıyorlar, ve azmin sonu zafer oluyor, gerçekten ben böylelerini ibretle izliyorum,
ama bu sefer dijital çıkınca onlarda biraz hüsrana uğruyor sanki...
Haklılarda; onların emek vererek yaptıkları şeyler çok basite indirgenmiş oluyor...

Tarih: 18 Temmuz 2005, 01:06 - İp: yok