kahveistey
kahveistey (üye)
İstanbul / Meraklı

Sigma Sd14 - 26 Eylül’de Geliyor

Daha önce Türk pazarına da girmiş, Faveon X3 sensörüyle geleneksel Bayer interpolasyon üzerine kurulu sensörlere kafa tutmuş ama rawdan başka çıkış vermemesi, kötü gece çekimi, fiyatına rağmen 2 fps gibi yavaş bir hızda kalması ve sadece Sigma SA lensleriyle çalışması gibi zayıf özellikleriyle çok fazla pazar bulamamış olan Sigma yeni Sigma SD14 modeliyle Photokina'da ilan edilecek ve 26 Eylül'de satışa çıkacakmış.
Şimdilik sadece bir gölgeli fotoğraftan ve etkileyici bir flash introsundan (yüz ve dudağa dikkat) ibaret olan önzileme sitesi fazla ayrıntı vermiyor ama her firmanın megapiksel manyağı olduğu bugünlerde Sigma'nın faveon çipiyle yaptıkları takdire değer.

Şu ana kadar ticari olarak sadece Sigma'nın kullandığı faveon X3 sensörlerinin çalışma yapısı ve Bayer'den farkı şu adreste ingilizce olarak anlatılmış., burada bir özet geçecek olursak klasik Bayer sensörlerinde (CCD ve CMOS farketmiyor bu arada) şöyle bir renk algılaması söz konusu:

Resimdeki klasik Bayer intrpolasyonlu sensörde her bir renk pikseli görünen resim noktacığının sadece üçte birini alabiliyor ve sonunda hepsi birleşiyor.

Bu resimde ise Faveon sensörün her renk sensörünün görüntünün o alana düşen tamamını aldığını görüyorsunuz.
Teoride bu teknolojide Sigma SD10 (eski model)in ürettiği 3.3 MPlik D-SLR günümüz 10 MPlik D-SLRlere eşit çözünürlük sunuyor. Pratikte is tabi yanyana karşılaştırıldığında 6 MPlik makinelere eşdeğer çözüm sunabilirken daha üstü ile yarışamıyor (Tamamen benim fikrim). Sizce bu sefer Sigma Nikon D200 veya Canon 30D gibi kendini ispatlamış modellere kafa tutabilir mi? Acaba mesela 5 MPlik bir Faveon sensörle 10 MPlik modelleri alt edebilir mi? Peki ya daha önce 1600 olan sınır İSO değerini yukarılara taşıyabilir mi?

Bu arada internete sızmış, resmi olmayan ama gayet inandırıcı üç adet foto var:

Malum 2 seneyi aşkın Sigma tek bir D-slr çıkartmadı. Bakalım bir sürpriz rakip çıkacak mı?

#kahveistey' tarafından 29.08.2006 23:06:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Ağustos 2006, 20:54 - İp: 85.***.**4.11
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

flash introsu gercekten de etkileyici dogrusu.. ekranin icine dusecegim zannettim bir an..
soylediklerine katiliyorum.. ad10'in 10 mp'lik cozunurlugu kesinlikle yoktu ama 6 mp'lik kalitesi de vardi.. eger ki sd14'deki 5 mp'lik sensor olursa, tahminen 10 mp'lik sonuc verecektir.. ve buyuk ihtimalle 14mp'lik diyecektir sigma.. neyse, bekleyip gormek lazim..

bu moda da yeni cikti.. iste yeni makinemiz.. hafiften gosteriyorlar makineyi ama tam goruntu yok.. iyi bir pazarlama yolu dogrusu..
...

bence sigma bu sefer ciddi ciddi meydan okuyacak digerlerine.. ama kac kisi kalkip da nikon'un d200'u yerine veya canon'un 30d'si yerine sigma'yi secer bilemiyorum.. mutlaka ki iyi olacaktir makine ama.......

Tarih: 29 Ağustos 2006, 23:24 - İp: 62.***.**2.10
kahveistey
kahveistey (üye)
İstanbul / Meraklı

Dadanagast, ben bir şeyi biliyorum, şu anki d-slr like makinemi (Sony dsc-V3) ancak devrim yaratacak bir makine gelirse değiştirebilirim. Hala aradaki farklar o parayı vermeye değecek kadar büyümedi gözümde.
Sony @100 den, Nikon D80 den, hatta Canon 400d den çok umutluydum ama firmaların güttüğü politikadan anlaşaldığı kadarıyla her bir yenilik yavaş yavaş veriliyor. Biri kartlarından birini gösteriyor, diğeri o zaman onun üstüne biraz daha koyuyor.
Açıkcası ben azına razı değilim. Başarılı bir Fuji f30 iso 3200 performansını - belki daha da iyisini - , 30D deki makineli tüfek hızını, Canon S3deki resim dengeleyiciyi, Sigmadaki Faveon çipi, 24 mm 2.8 fde başlayan bir kit lensi (crop çarpan sonucu tabii) ve daha da çoğunu 1000 dolara veya altına Avrupayla aynı fiyata istiyorum.
Haa çok mu beklerim, beklerim abi ne yapalım. Fotoğrafı ben çekiyorum, kamera çekmiyor sonuçta (Ara Güler'e saygıyla).

#kahveistey' tarafyndan 30.08.2006 01:10:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Ağustos 2006, 23:45 - İp: 85.***.**4.11
polaris
polaris (üye)
Yurtdışı / Meraklı

İnternetteki birçok inceleme sitesi sigma sd9 ve sd10 ve foveon sensorleri hakkında umutluydular. Ama ilk incelemelerden sonra renklerde dengesizlik ve noise problemi elestrilmisti. Ama piksel başına keskinlik
ve çözünürlük konusunda hepsi artı fikir beyan etmişti, birde bu makinalar jpeg çıktısı vermiyorlardı , en cok elestrilen ve makinanin profesyonel kullanimin engelleyen seylerden biriside makinanin yavasligiydi. Sigma bu sorunları hallettiyse ve mantıklı bir fiyatlandırma yaparsa pazarda kendine bir yer edinebilir (karni doymaz ama acliktanda olmez). Ben beklentilerimi minimumda tutarak Sigmayi bekliyorum. Bence yukarda bahsedilen problemleri cozmeden de gene bir fiyasko olacaktir.

#polaris' tarafyndan 30.08.2006 02:34:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Ağustos 2006, 02:29 - İp: 67.***.**4.88
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Bu makineyi uzun süredir bekliyordum...

Tarih: 30 Ağustos 2006, 06:25 - İp: 85.***.**8.166
polaris
polaris (üye)
Yurtdışı / Meraklı

foveon fikri cok parlak gibi geliyor, ve ben foveon'un iddia ettigi bu verilerede inaniyorum ama bu ilginc ve sofistike sensor teknolojisinin Sigma gibi bu konuda acemi olan bir firmanin elinde heba edildigini dusunuyorum. Keske bu konuda daha buyuk firmalar nikon, pentax gibi bu foveon sistemine bir el atsaydilar. bu son denemede basarili olmazsa foveon teknolojisinin mezarligina gideceginden eminim.

Tarih: 30 Ağustos 2006, 07:48 - İp: 67.***.**4.88
bsr
bsr (üye)
İstanbul / Amatör

Foveon da vadedillenler gerçek. Anti-alias filtreye de ihtiyaç duymuyor. Pratikte elde edilen detay ise çıkış çözünürlüğünün iki katından fazla. Dpreview daki karşılaştırmadada bu görünüyor.

Bence Foveon ilerde önem kazanmalı. Çünkü çözünürlüğü Bayer sensörlerle arttırdığınızda, netlik problemi dışında "diffraction effect" sıkıntısı da başlıyor. (bu yüzden 6Mp lik bir DSLR yi 10 MP e tercih ederim!)
Foveonda daha düşük çıkış çözünürlüğü ile daha fazla detay verdiği için ileride gidilecek yol Foveon olmalı.
Belki şimdi ölür, 3-5 sene sonra başka bir üretici haklarını satın alıp, problemlerini çözüp geliştirip tekrar çıkarır.

Tarih: 30 Ağustos 2006, 09:57 - İp: 85.***.**3.204
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

"Çünkü çözünürlüğü Bayer sensörlerle arttırdığınızda, netlik problemi dışında "diffraction effect" sıkıntısı da başlıyor."

bunu biraz acabilir misin bsr?

Tarih: 30 Ağustos 2006, 22:33 - İp: 62.***.**2.10
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

Sonunda beklenen makine geliyor. Büyük ihtimal adından da anlaşılacağı üzere 14mpx'lik bir makine olacak. Bunun dışında bir de dahili flaş görüyorum zannedersem. Sigma hiçbir zaman hafife alınmayacak bir markadır. Aynı zamanda bir SD 10 kullanıcısı olarak hesaplı bir makine olacağını sanmıyorum. Büyük ihtimal rakiplerinden daha pahalı bir makine olacaktır. Sensörlerdeki gelişmelerden sonra Foveon'un kendini nasıl geliştirdiğini merakla bekliyoruz. yaklaşık 3-4 yıllık bir teknoloji ve kalitesine diğer markalar yeni yeni erişebildiler. SD 14'te gelişmiş bir X3F kullanmazlarsa pek tercih edilmez.

Tarih: 30 Ağustos 2006, 22:38 - İp: 85.***.**8.206
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

14mp derler ama 5 yazar uzerinde yine ceko.. ah sigma ah..

Tarih: 30 Ağustos 2006, 22:53 - İp: 62.***.**2.10
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

SD10 daki gibi yanlış anlamalara yol açacak bir şey diyeceklerini sanmıyorum İlker.

Tarih: 30 Ağustos 2006, 22:58 - İp: 85.***.**8.17