leventyy
leventyy (üye)
Çankırı / Meraklı

F. Makinesi Karmaşam

Merhaba arkadaşlar; yeni üye olarak bu foruma ilk yazım...Yaklaşık 2 haftadır internette Fotoğraf Makinelerini incelemekteyim, işin içine girdikçe resmen bir batağa çekilir gibi hergeçen gün kararsızlığım artarak büyüdü.

İhtiyaçlar, özellikler, bütçeler, yetenekler, alternatifler, karşılaştırmalar derken : "şunu alsam mı?" sorusundan " ne alsamda pişman olmasam " endişesine terfi ettim.

İhtiyaçlarım şunlar ; hem digital hem de manuel kullanabileceğim, bir resmi çekerken 15 dk hazırlık yapmama gerek kalmayacak, istediğimde makro istediğimde manzara istediğimde portre istediğim de siyah/beyaz vs. çekim yapabileceğim, yanında 2-3 tane objektif taşımak zorunda kalmayacağım, pilini koymamla anında pili yemesi bir olmayacak, ekranında çektiğim resmi görmek için gözlerimi kısmak zorunda kalmayacağım, amatör ayarlarla çok keskin ve net resimler çekebileceğim bir makine (çok mu şey istiyorum ?)

Hernekadar birbirlerinden alakasız gibi gözükseler, alanlarında iyi yorumlar alan ve de bütçeme uygun şu makineleri tespit ettim. Ancak iyi yorumlar yanında eleştiriler de mevcut.Bu sebeple fikirlerinize başvurmak ; direkt olarak budur arkadaşım önermelerinizi almak istiyorum...Çok tşk ederim...

*Panasonic DMC-FZ5 721 YTL
*Fujifilm Finepix S5600(512mb xD Pic.Kart) 727 YTL
*Fujifilm Finepix S9500(1gb xD Pic.Kart) 1.299 YTL
*Sony DSC-R1 1.727 YTL
*Nixon D50 (Nikkor AF-S DX 18-55 mm, Sigma 70-300 mm, 1gb SD Kart) 1.815 YTL
*Canon EOS 350D Body 1.651 YTL
*Canon EOS 300D Body 1.423 YTL
*Pentax ist DL(Sigma 18-50mm,55-200mm) 1.540 YTL

(Fiyatlar alakasız oluyor ama değmeyecek bir makineye para bağlamaktansa, pişman olunmayacak bir makine için şartlar zorlanabilir diye düşünüyorum.)

Tarih: 21 Mart 2006, 11:20 - İp: yok
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Ustalar daha iyi bilir ama onlardan ve internetten incelemelere gore ufak bir iki saptama yapalim...

2 makine tarzi var sectigin urunler arasinda SLR- like ve SLR urunler...

Oncelikle bu umakineler arasinda tercih yapmak gerekir diye dusunuyorum... Ornegin Optik vizor mu, elektronik vizor mu, Video kaydi olacak mi? vs vs vs...

Gecen ben S9500 aldim... Yan komsum inceledi aaa ben optik vizor istiyorum dedi ve D70S aldi... Bende D70S inceledim fakat benim icin fazla bir makina olduguna (simdilik) karar verdim.

Ornegin ben arada bir video kaydi da yapmak istiyorum... Fakat SLR makinelerde bu ozellik yok. Zaten olmamasida gerekiyor...

Bu ayrimlari yaptiktan sonra daha dogru tercih yapacagina inaniyorum...

Saygilar...

Tarih: 21 Mart 2006, 11:42 - İp: 81.***.**9.145
leventyy
leventyy (üye)
Çankırı / Meraklı

Aslında video kaydı özelliği hiç ilgimi çekmeyen birşey. Makinelerin tip farklılıkları var, biliyorum, ancak manuel-otomatik özellikleri esnek olabilecekleri de gözardı etmek istemedim. Bilirsiniz, bazen karşınızdaki ögeler durağandır oturur istediğiniz gibi ayarlarınızla oynar,denemeler yapar en uygun çerçeve,poz,ışık vs. ile uğraşırsınız bazen de bunları 1-2 sn içinde yapmanız gerekir. Sanırım listemdeki makineler az çok bu tür esnekliklere sahipler, bazıları tam otomatiğe yakın, bazıları ise sınırsız ayarlama seçeneklerine açık...Teşekkür ederim yorum ve yardımınıza Muratreis bey...

Tarih: 21 Mart 2006, 11:55 - İp: 193.***.**8.2
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Bu listede alman gereken 2 model var bana göre!
Sony R1 ve Fuji S9500
İllaki en iyi resim kalitesi dersen ve daha sonra para harcayıp ihtiyacıma uygun lensleri alacağım dersen,ayarları öğrenmek istedikten sonra D50 yada 350D de güzel alternatifler...
Yalnız en üstteki 2 model yeterli performansı sağlayan makinalar.
Fakat önce enucuzunu yani FZ5 ile S5600 modellerini alayım,1-2 yıl sonra da SLR'a geçerim dersen,o da mantıklı derim.Karar senin,kolay gelsin seçiminde...

Tarih: 21 Mart 2006, 12:05 - İp: 85.***.**8.9
bmadran
bmadran (üye)
Ankara / Amatör

Selamlar ben daha dün listenizde olan Nikon D50 seti aldım. (Sigma da dahil)

Şu ana kadar oldukça memnunum. Dediğiniz gibi kaçırılmaması gereken anları hazır modlarıyla çok iyi ve hızlı bir şekilde çekiyor..
Manuel ayarları ile de isterseniz 15 dakika uğraşıp tam olarak istediğiniz pozu yakalayabilirsiniz.

D50 şiddetle tavsiye edilir..

Tarih: 21 Mart 2006, 12:12 - İp: 85.***.**2.6
leventyy
leventyy (üye)
Çankırı / Meraklı

Sn. Osmanlı; ayarları öğrenmek zevkli ve deneysel bir uğraş olur, hele de digital makinede olduğunu düşünürsek, tab-banyo vs.e gerek kalmadan, zaman ayırıp araştırdıkça bu yeni nesil SLR makinelere uyum sağlayabilirim sanırım.
Şu an için ideal makine D70 sanırım, ancak fiyatı ve olmazsa olmaz aparatları ile çok yüksek bir maliyete çıkıyor. Bu derece açılmadan, daha ekonomik olarak öte yandan da kaliteden de ödün vermeden resim çeken bir makine hangisidir, diye tüm karın ağrım...

Sn. bmadran yeni makineniz hayırlı uğurlu olsun. Cebim ve olumlu izlenim duyumlarım beni de, o makineye sürüklüyor gibi.Kısa bir süre olmuş ama deneyimlerini iletmeye devam edersen sevinirim...

Listemde olan 2 makine ile ilgili şöyle ayrıntılı incelemeler bulmuştum.Paylaşmak istiyorum, her iki makineyi de öve öve bitiremiyorlar ve yüksek puanlar vermişler :

EOS 350D

S9500

#leventyy' tarafyndan 21.03.2006 13:49:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Mart 2006, 13:46 - İp: 193.***.**8.2
bmadran
bmadran (üye)
Ankara / Amatör

Listenizdeki diğer makinaları da gördüm ve bu site de yapılan ve çok doğru olan standart yorumu yazayım

Fotoğraf makinası satan dükkana gidip bu ürünleri elinizde incelerseniz karar vermeniz çok daha rahat olur.
Mesela Canon Eos350d gerçekten çok iyi bir makina. Ancak ben girdiğim ilk fotoğrafçı da D50, D70s ve Canon Eos350d yi elime aldığım anda Canon'u listemden sildim..

Bu kesinlikle 350d nin kötü bir makina olmasından kayaklanmıyor. DSLR giriş makinalarının hepsinin bir diğerinden üstün özellikleri var ve 350d de 8 megapiksel olmasıyla öne çıkıyor.

Ancak tüm özelliklerden öte insanın makinayı sevmesi gerekiyor. 350d elime küçük gelmesinin yanında, nedense istediğim duyguyu bana vermedi, içime sinmedi. D50 ve D70s üzerine yoğunlaştım.

Konuyu sadece Nikon ve Canon'a çekmiş gibi oldum ancak bu sadece bir örnekti. Gidip makinaları bir kez olsun elinize almanızı tavsiye ederim.

Fiyat olarak çok geniş bir skala vermişsiniz. Maalesef ister istemez ucuz olan cihazları eliyorum

Bence eğer SLR-Like isterseniz hemen bir R1 alın..
Ancak sizin de yazdığınız gibi aynı fiyata D50 kit + Sigma 70-300mm Apo Macro II alınabilir ve bu setin R1'den daha fazla esneklik sağlayacağı düşüncesindeyim, keza ben bu yönde seçim yaptım..
Canon 350d de çok yi bir tercih. Dediğim gibi elinize alıp denemelisiniz. Ancak bence 350d varken 300d almayın.
Pentax hakkında hiç bir bilgim yok o yüzden yorum yapmıyorum.

Bu arada setimden an be an daha çok memnun kalıyorum. Cihaza alıştıkça çok daha iyi sonuçlar elde etmeye başladım. Duyurulur

Tarih: 22 Mart 2006, 07:47 - İp: 85.***.**2.6
docteur
docteur (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

selam
leventyy bu tüm istediklerin kodak p880 de var bu makineyi öneririm fiyatı da istanbul piyasasında 900-920 ytl eğer fiyat senin için uygunsa p880 i al derim
kcbilir bu makineyi inceledi aşağıdaki adresten incelemeyi ve p880 in özelliklerini öğrenebilirsin
http://www.forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=7360&highlight=kodak%20p880

Tarih: 22 Mart 2006, 11:11 - İp: 194.***.**2.161
bresson
bresson (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

syn levent

fotografa yeni başlıyosunuz anladıgım kadarıyla ben size dslr tavsiye edicem ve nikon ve canon un dışına çıkmayın diyecem ilk görüşte biraz abartılı bi tavsiye ama hemen nedenini söliyim digital makinalar bir çıg gibi gelişiyo bu gün aldıgın makina 6 ayda eskiyor dslr alırsan lens seçimin olur ve bu makinaların iyi seri lens kalitesi hiçbir dslr-like makinada yoktur. o yüzden bi body ve iyi bir lensle başla sonra geniş açı sonra tele sonra macro ister teleskopa bagla ister mikroskopa bagla bunları anca dslr verir. body eskidimi 8 yerine 15 mp mi çıktı sadece body degiştirirsin olur bölece dslr maliyetin azalmış( yeni bir lens almayacagın için ) olur ve kendini sınırlamamış olursun. tek önemli konu fotografın hayatındaki yeri 3 ay sonra sıkılıp bi köşeye koyacam diyosan full compact bi makina al hiç para harcama bence saygılar bol fotograflı günler

Tarih: 22 Mart 2006, 12:43 - İp: 85.***.**7.247
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Su anda D70S in fiyati R1 ile ayni hemen hemen... R1 alacak paraya cikma ihtimalin varsa mutlaka bir DSLR alinmali gibi geliyor..

Tarih: 22 Mart 2006, 13:09 - İp: 81.***.**9.145
leventyy
leventyy (üye)
Çankırı / Meraklı

Sn.docteur, ürün yelpazeme bir makine daha ekleyerek beni daha da dumur ettiniz Şaka bir yana,Fuji ve Sony'den hemen hemen vageçmek üzreyim. Kodak'ın bazı digital makinelerini kullandım (modelleri tam aklımda değil), ancak kullanım olarak beni tatmin etmediler.Belki daha gelişmiş modellerde daha iyi bir çizgi yakalabilmişlerdir.

Aslında makine araştırması yaparken, amatör fotoğrafların yayınlandığı sitelerde, hangi makinelerin daha çok kullanıldığını karşılaştırdım. D70 ve D70s neredeyse % 80-90 yoğunlukta tercih edilen ve kullanılan makineler. Bu yüzden bresson ve muratreis'in değerli tavsiyeleri ile "alacaksan D70 al, alamıyorsan da ne alırsan al, farketmez " şeklinde bir neticeye vardım.

Bu arada, Sn.bresson , A1 ile yaklaşık 6-7 yıllık tecrübem oldu; tüm manuel ayarları bilirim. Ancak yeni modellerde ayar işleri uçmuş gitmiş, 20 civarında tuş ve ayarı bi makinenin üzerinde görünce, insan kendini acemi görüyor. Aynı aile büyüklerimizin son model video, müzik seti vs. eve ilk geldiğinde yaşadıkları hisleri, şimdi daha iyi anlıyorum.

2 sorum olacak;
- D70'in üzerinde olması gereken objektif 18-70 mm işimi görür mü ?
- D70, D70s 'in daha gelişmiş modeli midir?

Tarih: 22 Mart 2006, 13:38 - İp: 193.***.**8.2