xlife
xlife (üye)
Bursa / Amatör

Dslr’ler Hakkında Bir Kaç Soru.

Merhabalar fotoğrafçılığa , emek veren, yürek veren güzel insanlar.

Forumu elimde geldiğince özellikle bu bölümünü takip ediyorum.Çünkü yakın bir zaman bir makina almaya niyetim var. Bakıyorum kimileri canon kimileri nikon öyle uzayıp gidiyor. Benim sizlere sormak istediğim şunlardır ;

1-Canon 30d alıp güzel bir de lens almak mı?(gittigidiyordan)
2-Canon 40d kit almak mı ?(gittigidiyordan)
3-nikon d200 mü almak? ( ikinci el alabilirim)

siz bunlardan hangini tercih edersiniz. 1900 ytl ye kadar limitim var. Fotoğrafçılıkta yeniyim. İlk slr makinam olacak. ama almışken birkez alayım maddi durumlardan hemen değiştiremem diye bu üçünden birine karar kıldım yoksa nikon d40 filan alabilirdim. Yardımlarınızı bekliyorum.
Hoşkalın, dostkalın.

Tarih: 25 Nisan 2008, 22:21 - İp: 78.***.**4.218
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

"ama almışken birkez alayım" diyorsanız, siz bunu yatırım olarak görüyorsunuz demektir.

Yatırmınızı makinaya yapMAyın. Yatırımınızı LENSE yapın.

1900 YTL bütçe ile belirttğiniz makinaları alırsınız ama lens alamazsınız. Seneye Canon 50d , 2 sene sonra Nikon D400, 3 sene sonre Canon 60d falan çıkar, siz dahil hiçkimse bugün onca para yatırdığınız 30D'nin, 40D'nin, D200'ün yüzüne bile bakmaz. Bugün alacağınız lens ise ibadullah hizmetinize amade olacaktır.

Nikon D40 alın, MP olayını kafaya takmayın, MP olayı pazarlamacıların tüketiciyi kandırmak için uydurduğu bir yalandır. Canon 400D alın, en ucuzundan. İlla Canon olsun diyorsanız IS, illa Nikon olsun diyorsanız VR lens alın, Nikon lens tercihen AF-S veya AF-I olsun, gelecekte bütün gövdelerle çalışabilsin diye.

Canon-Nikon saplantınız yoksa Sony A200 alın, lensin IS, VR bilmemne olmasına lüzum yok, yeterki camı iyi olsun. Aynı şekilde Pentax K100D de alabilirsiniz, artan parayı Bükey fotografçılığa sipariş verirseniz size bilimum Pentax lensi sağlayacaktır. Hem K100D'nin pilini 20 sene sonra bile mahalle bakkalında bulabilirsiniz.

Son bir not: Madem yatımınızın çok uzun ömürlü olmasını istiyorsunuz, lenslerinizi Full-Frame alın.

Tarih: 26 Nisan 2008, 00:35 - İp: 85.***.**2.219
kartal53
kartal53 (üye)
İstanbul / Meraklı

bence canon ve nıkon dan birini seçin canon 30d ve 40d nıkon ile ilgili detaylı ürün açiklamaları sitede tonla mevcüttür araştır

Tarih: 26 Nisan 2008, 00:54 - İp: 81.***.**1.232
xlife
xlife (üye)
Bursa / Amatör

Öncelikle antika arkadaşıma çok teşekkür ederim bilgilerinden dolayı. Benim anlatmak istediğim olay yatırım olayından ziyade biraz orta derece olsun demek istedim. Şimdi takip ediyorum, adam d200 ü satıyor d300 alıyor ben bunu yapamıyacağımdan öyle söyledim. Lenslere yatırım yapma fikrinizi gerçekten değerlendireceğim.

Tarih: 26 Nisan 2008, 16:01 - İp: 88.***.**0.141
kuklaci
kuklaci (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba xlife,

Seninle benzer durumdayım bende ilk DSLR mi almayı düşünüyorum.Aldığım gövdeyi en az 3-4 yıl kullanmak istiyorum.Aklımdan geçen modeller ise;

Canon EOS 30D (body 2.el 900 $ )
Canon EOS 40D (body sıfır spot 1250 $)
Canon EOS 400D (body sıfır 850-900 YTL)
Nikon D80 (body sıfır spot 900 $)

Bu modellerden 30D ve 40D orta sınıf olduğundan 400D veD80 den iyiler.

2.el ürüne ne kadar güven duyabilirsin?

Ucuz body alırsam (D40,400D,K100D,A100,GX-1S gibi) eğer almayı düşündüğüm lens genel kullanım amaçlı olacak geniş açıdan teleye doğru ve değişken odak uzaklıklı.500-600 $ civarı lensler var.Kafam karma karışık.Açtığım konu başlığında da soruma pek net yanıt alamadım.

Nedendir bilinmez içimden bir ses gövdeyi kaliteli almam (Canon 40D) gerektiğini söylüyor.Nasılsa para olduktan sonra lens alınır diyorum.

Fakat su an biraz daha beklemeyi planlıyorum döviz şu anda yüksek düşmesini bekleyeceğim.

Tarih: 26 Nisan 2008, 20:07 - İp: 212.***.**4.211
onuraltan
onuraltan (üye)
Trabzon / Amatör

Bugüne kadar, DSLR konusunda hep standartları belirleyen Canon oldu. CMOS sensorlerin profesyonel camera'larda da kullanılabileceğini gösterdi.

Pixel sayısı olarak olmasa da( pixel sayısı tek başına değil ama, savsata olarak kabul edilemiyecek çok önemli bir parametre), gürültü ve dynamic range( basitce siyah beyaz arası ton detayı) bakımından Nikon, Canon'u D300 ve D3 modelleri ile yetişti , ama D200 ile değil. Bu nedenle benim tercihim Canon 40D den yana olurdu. Paranız varsa Canon 5D'i full frame olması nedeniyle de önerebilirim. Bu arada, Nikon D300 de önerilebilir.

Diğer taraftan, Kit mercekler fazla tercih edilmez. Ancak işe yeni başlayanlar için, ucuz olmaları nedeniyle, tercih edilebilirler.

Unutmayın ki, Canon ve Nikon profesyonel DSLR yapan sadece iki firma. Kalite, özellik , üretim deneyimi , sağlamlık, hızlı fokuslama ve aksesuar zenginliği gibi birçok nedenlerle DSLR piyasasının yaklaşık %80 nini paylaşıyorlar.

Umarım yararlı oldum.

#onuraltan' tarafından 26.04.2008 22:21:02 tarihinde düzenlendi.

#onuraltan' tarafından 26.04.2008 22:27:27 tarihinde düzenlendi.

#onuraltan' tarafından 26.04.2008 22:33:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Nisan 2008, 22:01 - İp: 193.***.**8.100
xlife
xlife (üye)
Bursa / Amatör

merhaba kuklaci,
Gerçekten dediğin gibi benimde içimden ses gövdeyi iyi almam yönünde. Ama yine de bilemiyorum. Kararsızım. İkinci ele nasıl güvenebilirim demişsin. Bende bazı sitelerde (gittigidiyor gibi) ikinci ele güvenemiyorum ama burada ki arkadaşların makinalarını almaya güvenim var ya da ben öyle görmek istediğim içindir. Yani makina da ufak bir hasar olsa bile burada ki arkadaşımız bize bunu doğru dürüst söyler diye tahmin ediyorum. İkinci el alırsam böyle bir siteden almaya niyetim var. Bakalım hayırlısı..

Tarih: 26 Nisan 2008, 23:11 - İp: 88.***.**0.141
xlife
xlife (üye)
Bursa / Amatör

Arkadaşlar beklediğim cevabı alamadım. Nikon d200 ile canon 40d arasında kaldım. Kafayı yemek üzereyim. Harbiden de slr almak ne zor işmiş ya
Forumlarda 40D diyenler var d200 diyenler var bilemedim gitti ya

Tarih: 27 Nisan 2008, 19:38 - İp: 88.***.**6.105
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

xlife,

Cevap yok deyip duruyorsun. Aslında çoktan cevap aldın ama kafandaki kalıplara ve şartlanmalarına ve en önemlisi cüzdanına uygun bir cevap gelmediği için beyhude dolanıp duruyorsun bu forum köşelerinde.

Tarih: 27 Nisan 2008, 20:57 - İp: 85.***.**6.90
xlife
xlife (üye)
Bursa / Amatör

merhabalar,
Antika arkadaş gerçekten benim kendime söylemekten korktuğum şeyleri bana söylemişsin, yüzüme vurmuşsun cok tesekkür ederim.. Bu benim icin yapıcı birşey. Biz insanlar için şöyle bir gerçekte vardır. ( ki en azından benim için var) Mesele şunu bunu almakta kararsız kaldığımız kadar bir de insanın içine sinme durumu var. İçime sinmedi arkadaşım dedikten sonra isterse d3 olsun. Şimdi ben sürekli kafamı bu modeller üzerine ŞARTLANDIRdığım ve yorduğum için diğer makinaları istemiyorum bile yani içime sinmiyor.
yinede cok tesekkür ederim.

Tarih: 28 Nisan 2008, 20:45 - İp: 78.***.**1.31
xlife
xlife (üye)
Bursa / Amatör

SIFIR Canon EOS 30D + Canon EF 50mm 1: 1. 8 II Lens

1450 ytl..

nasıl sizce ?

Tarih: 3 Mayıs 2008, 16:50 - İp: 88.***.**9.45
  • 1