hagias90
hagias90 (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Sony A350’de Diafram Ve Enstantane

Öncelikle herkese Sevgiler ve Saygilar.

Bu foruma kaydolmamda katki saglayan Sony a350 ile ilgili bazi zorluklar cekiyorum(belirtmek istiyorum makiayi alali 4 gün oldu ve benim bundan önce fotografcilkla ilgili bir deneyimim yok).

Makinayi aldiktan sonra sistemi anlamaya calistim ve cikardigim sonuc bu,

Enstantane:Hizli hareket eden nesnelere göre ayarlanabilen bir mod.

Diafram:Özellikle manzara cekimlerinde f8 üstü diaframla tripot destegiyle iyi sonuclar cikarmak mümkün.

Simdi ben bu sistemi makinamda uyguluyorum ama basarili olamiyorum.
Özellikle enstantane konusunda.

Makinada 1/4000'e kadar enstantane ayari var yanliz 1/800 ötesi cok düsük cikiyor.

Mesela 1/800 enstantane yapip f3.5'a indiriyorum ve iso ayarinida 3200'e getiriyorum genede cok karanlik.

Bu pozlari evde akkor lamba altinda cekiyorum.
Zira Flas fonksiyonunu s modunda kullanamiyorum zaten.
Acaba cektigim alanla ilgisi varmi.

Bu konuda pozlar hep basarisiz oluyor,
Yoksa objektifle demi alakasi var bu isin(Sony 18-70 mm kullaniyorum)?

Bu sorunlar beni makinamdan nerdeye sogutacak.
Umarim bu sorunlar giderilebilir sorunlardir.
Nitekim makinanin siniri bu kadarsa bir daha düsünecegim iade etmeyi.

Degerli bilgileriniz icin simdiden Tesekkürler,

Saylarimla......

#hagias90' tarafından 29.10.2008 21:17:35 tarihinde düzenlendi.

#hagias90' tarafından 29.10.2008 21:18:19 tarihinde düzenlendi.

#hagias90' tarafından 29.10.2008 21:19:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Ekim 2008, 21:16 - İp: 87.***.**3.119
smallll
smallll (üye)
Zonguldak / Amatör

Merhaba hagias90 bende senin makinenin hemen hemen aynı özelliklerine sahip bir model olan(sadece megapiksel farkı var) sony a300 kullanıyorum ve alalı yaklaşık20 gün oldu...

ve daha öncesinden elime hiç dslr veya slr like diye bilinen bir model alıp çekim yapmış bile değildim...sadece hiç manuel ayarı olmayan nikon L3 kompact makine kullanmıştım ve iyi denebilecek kalitede fotograflarım vardı...

A300 'ü alınca ilk çekimimde sizin gibi S,P,A,M ayarlarında çekmeye uğraştım ama bi türlü başarılı olamamıştım canım çok sıkıldı ve otomatik modda kullandım...sonra biraz yazı okudum kullanım hakkında ve inat ettim P modunda çekmeye çalıştım ama yinede başaramıyordum ki P modu en kolay modlardan biridir...sonra inadım had safhaya çıktı ve S Yani enstanteneyi kendimizin ayarladığı diyafram ayarlarının makine tarafından otomatik verildiği ayarları öğrendim...
ve şu anda en sık kullandığım mod S modu...
bence aynı yeri iso ayarını,perde hızını yani enstanteneyi değiştirerek bolca çekin...ve göreceksiniz ki bi süre sonra ezberden ayar yapmaya başlayacaksınız...

DSLR kullanmayı öğrenmenin yolu asla ve asla sadece yazılar okumak ve kurslara gitmek değil...
1 saat yazı okuduysanız 3 saat değişik çekim şartlarında bolca onlarca yüzlerce çekim yapmaktan geçiyor...

Tarih: 30 Ekim 2008, 01:07 - İp: 78.***.**9.67
eagle_eye
eagle_eye (üye)
Muğla / Profesyonel Fotoğrafçı

Merhabalar...

Arkadaşım tamamen çekim alanınla alakalı bence sadece flaş kapalı modda çekim yapmayı dene ve tripot kullan derim ben.Yakın çekim yapıyorsan objektif doğru ama nesne uzaksa 55-200 varsa bide onu dene arkadaşım
Bende aynı makinayı kullanıyorum ve hiç sorun yok bende
Makinan piyasanın en iyisi sakın iade etme derim ben ama sen bilirsin
İyi geceler

Tarih: 30 Ekim 2008, 01:11 - İp: 88.***.**6.150
kacar1
kacar1 (üye)
Kocaeli / Amatör

bunlar giderebilinir sorunlardır yanlız öncelikle enstantane diyafram ve iso ilişkisini çözmen lazım bunun içinde forumda özelliklede ocaklılar üstadın yazılarını okumanı tavsiye ederim.

verdiğin örnekteki 3200 iso 1/800 enstantanede akkor ışıkta yapılan çekimde karanlık çıkar ens.yi 1/250 nin altına inmem lazım

Tarih: 30 Ekim 2008, 17:03 - İp: 81.***.**5.210
hagias90
hagias90 (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Sevgili ustadlar smallll,eagle_eye,kacar1

Bu yorumlariniz beni cok iyi aydinlatti.
Enstantane,Diafram,Iso iliskisinin ne kadar önemli oldugunu benim onlarla yaptigim ayarlardan sonra sizin bilgileriniz dogrultusunda nerdeyse anlamis bulunmaktayim.

Peki beyaz ayarlari ve Flas ayarlarinda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir.
Bu konuda makinaya has vereceginiz bilgiler vereceginiz ipuclari var mi?

Tarih: 30 Ekim 2008, 20:39 - İp: 87.***.**7.99
kacar1
kacar1 (üye)
Kocaeli / Amatör

beyaz dengesini 2 şekilde yaparsın birincisi makinenin daha önce tanımlanan ayarları olan auto sunlight.tungsten .florasan gibi yada varsa kelvin değerleri atayarak .
burda dikkat etmen farklı ışık koşullarında bu ayarları hep değiştirmen yoksa doğru renkleri bulamazsın.
en iyisi WB auto mod da raw çekip sonra bilgisayarda düzeltmendir

Tarih: 30 Ekim 2008, 22:33 - İp: 85.***.**1.179
halet
halet (üye)
İstanbul / Amatör

Selam,
Ben yaklaşık 2 senedir Sony alpha 100 kullanıyorum. Asıl yaşadığım sorun objektif ve aksesuar bulmak oluyordu. Şimdilerde biraz daha rahat. Gece çekimlerinde veya az ışıkta o kadar yüksek enstantane hiç kullanmadım. Diyafram öncelikli ve tripod kullanarak az ışıklı ortamlarda, daha da karanlıksa manuel modda ama mutlaka tripod kullanarak çekiyorum. ISO yu 100-200 civarında tutuyorum. Beyaz ayarını gözüme göre değiştiriyorum ya da
RAW çekiyorsam otomatikte bırakıyorum. Eğer tripodum kurulu değilse kuracak vakit yokken mutlaka çekmek istediğim bir fotoğraf varsa ve ışık azsa o zaman (ama bu dediğim iki senede iki veya üç kere oldu) otomatik modda gece ayarına getirip elde çekiyorum. Özellikle akşamüstü ve gece çekmek hoşuma gidiyor o yüzden mecburi tripod taşıyorum. Diğer marka makineleri olan arkadaşlarınızla birlikte çekime çıkıp bir iki poz onların makinelerinde deneyin bence aynı sorunu yaşarsınız tahmin ediyorum. Kolay gelsin alışınca bu makineden vazgeçemeyeceksiniz bence

Tarih: 1 Kasım 2008, 10:48 - İp: 78.***.**2.106
hagias90
hagias90 (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Evet baya resim cektim ve cok iyi sonuclar cikardim makinadan gercekten makinayi elime almak bile zevk verici.

Benim anlamadagim kafamin karistigi bir sey var;

Simdi bir bu dslr makinalari soguk havalarda kullanmamalimiyiz(gecen günlerde soguk bir havada 4 saat felan disarda cekim yaptim)?

Ki ona orantili sanki o günden itibaren vizörde bulaniklik mi var yada banami öyle geliyor isin icinden bir türlü cikamadim.

#hagias90' tarafından 10.11.2008 22:30:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Kasım 2008, 22:21 - İp: 87.***.**7.188
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Soğuk havada kullanılmayacak diye bir kural yok. Yalnız, soğuk havadan sıcak ortama geçerken ani geçiş yapmamak gerekir. Makineyi mümkünse soğuk ortamda kapalı bir çanta veya kapalı bir naylon torba içine koyarak sıcak ortama almak ve o ortamda 1-1.5 saat beklettikten sonra çantadan veya torbadan çıkarmak gerekir. Böyle yapılmazsa makinenin içinde buğulanma olacaktır. Bu yazdıklarım, kullanım kılavuzunda da yazar.

#ocaklilar' tarafından 11.11.2008 08:46:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Kasım 2008, 23:04 - İp: 212.***.**6.120
hagias90
hagias90 (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Peki Sayin Ocaklilar bugulanma söz konusuysa bu konuda makina üzerinde yapilacak ne gibi islemler olabilir?

Tarih: 10 Kasım 2008, 23:38 - İp: 87.***.**7.111
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Bu konuda okuduklarım, böyle bir durumda, piyasadan temin edebileceğiniz silica jel dedikleri nem alıcı poşetler ile makinenin bir torba (mümkünse kilitli naylon torba) içinde normal sıcaklıktaki bir ortamda 7-10 günlük bir süre bekletilmesini öneriyorlar. Silica jel poşetlerinin kaç adet olacağı belirtilmemiş ama makinenin etrafını saracak kadar olması gerekir herhalde.

Tarih: 11 Kasım 2008, 09:22 - İp: 88.***.**3.75