atakan96
atakan96 (üye)
İstanbul / Meraklı

Ev Yapımı Jib !!!!! 15 Tl’ye [=d>] [=d>

Kardeşimin 23 nisan gösterisini kaydetmeye çalışırken önümde duranların yüzünden video abuk sabuk (14 yaşındayım boyum kısa ) oldu ve bende biraz araştırma yaptım ve Ev yepımı jib yapmaya karar verdim...

Benim kameram sony H55 yanı handy cam diyil yani hafif oldu

Öncelikle ihtiyacınız olan aletler;

Vileda temizlik sopası (uzayanlar var daha iyi oluyo )
1 uzun ince vida
ihtiyacınızı karşılıcak kadar somun ve pul

Yapımı ;

öncelikle kameranızın ölcülerini alın ve ona göre tahta bir çerçeve veya metal herneyse

Şekil;

Sonra çerçevenizin altına bir delik açın ve kameranızın altında bulunun tripod girişine uyan bir vida bulun ve kameranızı vidayla çerçeveye sabitleyin.

Şekil;

Şimdi sıra sopayı bağlamaya geldi çercevenizin üzerinde ıkı tane takta parçası olacak ve ikisindede delikler olacak vidanin geçmesi için. Sopanın ucuna tahtaya actığınız delik boyutunda delik açın. Ve sonra ikisini birbirine vidayla bağlayın (eğer sabit bir çekim istiyorsanız pullarla ayarlama yapın.)

Şekil;

Çerçeveyi sopaya bağladınız şimdi sopayı dengelemeliyiz. Ben sopanın ucuna 1 Kg ağırlık astım bu dengeledi(sistemin ağiriliği toplam olarak 2 KG oldu) eğer hassas ayar yapmak istiyorsanız su şişeleri kullanın ve eğer ayar tutmazsa su ekleyin veya bitkilere dökün

Şekil;

VEEEEEE artık sopamız dengede isterseniz tripoda bağlaya bilirsiniz veya elinizde çekim yapabilirsiniz... Tripoda bağlamak için tripodun vidasina olan bir somun almanız ve sopanın altına bağlamanız yeterliii.....

Konuyu yanlış yere açtıysam admın den özür dilerim.

Tarih: 27 Mayıs 2010, 16:23 - İp: 81.***.**5.220
adul
adul (üye)
Muğla / Özel Gün Fotoğrafçısı

güzel olmuşşş :D

Tarih: 28 Mayıs 2010, 08:44 - İp: 88.***.**3.229
zwenia
zwenia (üye)
İstanbul / Amatör

Harikasınız...
Ama ucuz bir tripod da aynı işi görürdü...
bakınız...

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-kamera-fotograf-tripodlar-ve-monopodlar-tripod-orite-gt-2122-profesyonel-tripod-tasima-cantasi/detay

Tarih: 28 Mayıs 2010, 16:20 - İp: 213.***.**9.18
atakan96
atakan96 (üye)
İstanbul / Meraklı

Bende Tripod yokta daha alamadım oyuzden bir de almak istediğim tripod 1 KG taşıyo kamera için uygun fakat jibi taşımıyo bende bu sabah marangoza gidip bir sistem yapıcam fotoğrafları eklerim...

Tarih: 29 Mayıs 2010, 10:12 - İp: 81.***.**5.220
nickelodeon
nickelodeon (üye)
İstanbul / Amatör

Güzel fikir. Ben bunu tripoda bağlamak istiyorum ama somunu sopaya nasıl yerleştircem onu anlayamadım. ? pm attım ama bi kaç gündür cevap alamıyorum.

Yardımcı olursanız cok sevinirim.

Tarih: 9 Ocak 2011, 19:21 - İp: 78.***.**4.48
  • 1