lutus
lutus (üye)
Yurtdışı / Amatör

50mm F1. 8 İçin İdeal Diyafram Açıklığı

Selamlar;

Canon 50mm f1.8 lensimle portre çekerken ufak bir problemle karşı karşıya kaldım.

Okuduğum bir çok yazıda en geniş diyafram değerini kullanmam gerektiği söyleniyor.

Yine bir çok yazıda ise(özellikle forumda yeni başlayanlara yönelik tavsiye yazılarında)elimdeki lensin en keskin diyafram değerini bulup çekimlerimi onunla yapmam gerektiğine yönelik öneriler var.Portre fotoğraf fazla keskin olmamalı diyenlerin sayısı da azımsanmayacak derecede.

Yaptığım kısa araştırmada en keskin fotoğrafların f4 te olduğu kanaatine vardım. Kendi çektiğim fotoğraflarda ise f2.8 ve daha yukarı(f4'e kadar) diyafram değerlerinde gözle görülür bir keskinlik farkı var(f1.8'e kıyasla).

Sormak istediğim şeye gelince baş ve omuzları içine alan portrelerde keskin fotoğraflar için f4 kullanmalı mıyım? Yoksa keskinliği boşver deyip f1.8e inip arka planı mı öldürmeliyim?

Fikir olması açısından bazı sayısal değerleri yazıyorum(1.6 crop faktörlü makine için):
-Çekimler yaklaşık 60cm(2 feet)ten yapılınca baş ve omuzlar portreye giriyor.

-Bu mesafeden odaklanılan noktanın önü ve arkasında toplam net alan derinliği:

* f1.8 de : 9mm(yanlış hesaplamadıysam).
* f2.8 de : 15mm
* f4.0 da : 21mm

#lutus' tarafından 25.07.2012 01:50:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Temmuz 2012, 01:13 - İp: 78.***.**8.95
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Aslinda ne cekmek istedigine bagli. En keekin olsun diyorsan dedigin gibi f4-f5.6 civari, objeyi arka ve on plandan ayirayim dersen f1.8, en genis alan derinligi olsun dersen f16 vs.. Portre icin arka plani oldurmek hosuna gidiyorsa f2.5-f4.0 araligini oneririm. Bircok durumda arka plan bulanik gorunecek ve yeterince keskinlik verecek.
"Portrede keskinlige gerek yok" fikrini ben de savunurdum ama artik katilmiyorum. Gozlerde, kirpiklerde ve saclarda keskinlik istiyorum, f1.8 yeterince keskin olmuyor. Tendeki dokulari sonradan yumusatmak kolay ama ornegin sactaki detaylari geri getirmek zor, bu yuzden bence portre cekimleri hem keskin hem olabilidigince genis diyaframli olmali.

Tarih: 25 Temmuz 2012, 16:22 - İp: 125.***.**5.246
  • 1