bilalmertcilek
bilalmertcilek (üye)
İstanbul / Amatör

40d’ +/- Pozlama

Merhabalar öncelikle bu konuyu foruma taşıyıp taşımama konusunda kararsız kaldım. Fotoğrafçılıkla uğraşan kişilere de sordum ama bir de buradaki usta fotoğrafçıların görüşlerini almak isterim.
Yaklaşık bir senedir Canon EOS 40D kullanmaktayım. Geçen ay da Tamron 70-200 f2.8 objektif aldım. Performansından son derece memnunum fakat pozlamayla ilgili bazı sorunlar yaşıyorum. Çektiğim fotoğraflar bana 1 stop ve bazen 1 stoptan da fazla karanlık gelmeye başladı. Sorunun makineden mi yoksa objektiften mi olduğunu anlamak için lensi diğer makinem EOS 1000D'de de denedim ufak tefek sapmalar dışında (yarım stop bile değil) bir sorunla karşılaşmadım.
Bu sorundan sonra 40D'yi standart 50mm ve geniş açılı lenslerle karşılaştırmalı olarak daha detaylı inceledim denedim. Sonuç 1000D'ye göre yine karanlıktı ama Tamron 70-200'le çektiğim fotoğraflar kadar rahatsız etmiyordu.
Şuan 40D'de Tamron 70-200'ü kullandığımda direkt 1 stop açıp çekim yapıyorum. Aksi takdirde 0 adımda sonuç hüsran.
Aşağıya örnek birkaç fotoğraf koyacağım acaba bana mı karanlık geliyor ? Gözüm öyle mi alıştı yoksa gerçekten bir sorun var mı ? Görüşlerinizi bildirip yardımcı olursanız çok memnun olurum.

(Fotoğraflar boyutları küçültülmek dışında hiçbir işlemden geçmemiştir)

40D - f/2.8 - 1/1600 - iso 200 - 100mm - 0 ADIM

Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

40D - f/2.8 - 1/800 - iso 200 - 98mm - +1 ADIM

40D - f/2.8 - 1/400 - iso 200 - 98mm - +2 ADIM

40D - f/2.8 - 1/800 - iso 200 - 70mm - 0 ADIM

40D - f/2.8 - 1/400 - iso 200 - 75mm - +1 ADIM

40D - f/2.8 - 1/200 - iso 200 - 75mm - +2 ADIM

Işığın çokça olduğu aşağıdaki fotoğrafta da +2 stop pozlamanın bu sonucu vermesi beni epey şaşırttı.

40D - f/2.8 - 1/3200 - iso 200 - 103mm - +2 ADIM

#bilalmertcilek' tarafından 22.06.2012 03:26:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Haziran 2012, 03:17 - İp: 176.***.**8.244
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Yazdıklarımı ( efektif T-stop konusu )biraz fazla komplike bulup sildim

#paperman' tarafından 22.06.2012 10:36:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Haziran 2012, 08:31 - İp: 96.***.**5.17
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Bazi lenslerde bu durum oluyor. Eger +1 pozlama telafisinde her durumda istedigin sonucu aliyorsan bir sikinti yok. Eger +1 her durumda kurtasmiyorsa asil mesele o zaman.
Bir de "Center weighted average" isik olcum yontemini dene. Canon harici bazi lensler "Evaluative Matering" ile tutarli sonuc vermeyebilir.

Tarih: 22 Haziran 2012, 11:13 - İp: 95.***.**6.64
bilalmertcilek
bilalmertcilek (üye)
İstanbul / Amatör

Uğur Bey keşke silmeseydiniz karışık da olsa anlamaya çalışırdık
Malesef +1 pozlamada sonuç hep aynı değil. Bazen karanlık oluyor, bazen de ışık patlıyor. Ölçüm modlarını da denedim tabi fakat değişen pek birşey olmadı.
Açıkçası sırf bu yüzden 50D'ye geçmeyi düşünüyorum. Henüz deneme şansım olmadı ama.

Tarih: 22 Haziran 2012, 18:28 - İp: 176.***.**8.244
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ozetle sorun makinada degil. 3.parti lenslerin govdelerle bilgi alisverisi tam olmayabiliyor.

Nedenini sormadan ayni cekimleri f5.6/f8 diyaframlarda yapin. Mumkunse ayni kareyi hem f2.8'de , hem f8'de cekin - pozlama/isik degerini perde hizini ayni stop adedinde dusurmek suretiyle ayni tutarak.

Sonra sonuclara bakin/kiyaslayin.

Tarih: 22 Haziran 2012, 22:11 - İp: 64.***.**8.25
bilalmertcilek
bilalmertcilek (üye)
İstanbul / Amatör

Anladım Uğur Bey. Yukarıda da bahsettiğim gibi Tamron'u 1000D'de kullandığımda aynı sorunla pek karşılaşmıyorum.
Söylediğiniz deneme çekimlerini bugün yaptım. Onları da sizinle paylaşmak isterim.

40D - f/8 - 1/250 - iso 400 - 200mm - 0 ADIM

40D - f/5.6 - 1/400 - iso 400 - 200mm - 0 ADIM

40D - f/4 - 1/800 - iso 400 - 200mm - 0 ADIM

Uploaded with ImageShack.us

40D - f/2.8 - 1/2000 - iso 400 - 200mm - 0 ADIM

Uploaded with ImageShack.us

Tarih: 23 Haziran 2012, 00:44 - İp: 176.***.**8.244
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Fotoğrafların pozlamasında bir sorun yok gibi. Bir ikisi 1/2 stop aydınlık olsa belki daha iyi olabilir ama ölçüm modu/ölçüm noktası/kadrajdaki ışık dengesi - hepsi pozlamayı etkileyecek şeyler .

O sebeple size diğer değişkenleri eleterek başka bir şeyi denetmeye çalışıyordum . Diyaframı değiştirirken AYNI IŞIK değerini (EV) korumanızı istedim - yani diyafram 1 stop kısılırken, perde hızının tam 1 stop,( 2 stop ise 2 stop ) artması gibi. Ama siz 1/250'den 1/400'e ( 1/500 olması gerekirken ), 1/800'den de 1/2000'e ( 1/1600 olması gerekirken ) geçince tüm fotoğrafların beraber değerlendirilmesi imkansızlaşmış.

Bir tek f2.8 - 1/2000 olan fotoğrafı f8 - 1/250 ile birebir kıyaslıyabiliriz f-stoplardaki değişme tam ( 3 stop ) olduğu için. Alt alta olmadıkları için görmesi zor olsa da f8 fotoğrafın, f2.8 olandan tahminen 1/2 stop daha aydınlık olduğunu kolaylıkla söyleyebilirim.

Sadece 2 fotoğrafa bakarak da bir kanıya varmak zor - ki zaten yarım stop farklardan bahsediyoruz. Aynı çekimleri şöyle 5-10 durumda deneyip bir kıyaslayın - yine f2.8 ve f8 olarak. Bakın bakalım aynı "pattern" ( gidişat ) oluşuyor mu ? Ben biraz şüpheyle bakıyorum ama bu konuda ( yazıp da sildiğim ) bir takım teknik iddialar var. Eğer hep aynı fark oluşuyorsa ( yani f2.8 olanlar , aynı EV'de olmasına rağmen daha karanlık ise ) bir genelleme yapılabilir belki .

Minimal farklar için böyle teknik konulara girmeyeyim demişken, oraya doğru gidiyoruz

Tarih: 23 Haziran 2012, 02:54 - İp: 96.***.**5.17
bilalmertcilek
bilalmertcilek (üye)
İstanbul / Amatör

Uğur Bey öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. O fotoğraflar akşamüstü çekildiği için yine biraz koyu çıktılar. Bu sabah da sadece 8 ve 2.8 diyafram değerlerini karşılaştırdım. f8'de 1/50 iken f2.8'de 1/400 oldu ve 2.8 8 diyaframa göre biraz daha karanlıktı.
f2.8'de çekerken + pozlama yapmaktan başka çarem yok. Fakat işin içine bir de 1000D'yi dahil ettiğim zaman işler karışıyor
Şöyle ki lensi iki makinede denediğim zaman daha fotoğrafı çekmeden aynı iso,diyafram,odak uzaklığı hatta ölçüm modunda 1000D 1/500 verirken 40D 1/1000 verdi.
Bunun sebebini anlayamadım acaba 40D daha eski bir makine olduğu için mi pozometrede bir yanılma oluyor ?
Dediğim gibi bu durumdan dolayı 40D'den 50D'ye geçmeyi düşünüyorum.

Tarih: 23 Haziran 2012, 10:29 - İp: 176.***.**8.244
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

" acaba 40D daha eski bir makine olduğu için mi pozometrede bir yanılma oluyor ? Dediğim gibi bu durumdan dolayı 40D'den 50D'ye geçmeyi düşünüyorum. "

Hata yapmış olursunuz - alınmak yok ama böyle bir değerlendirmeyi yapacak, 40D yanlış pozluyor diyebilecek seviyede değilsiniz . Ben de değilim.

Bu devirde pozlamadaki küçük yanılmaların önemi olmadığını hatırlatayım - digital devirdeyiz. LCD ekran, highlights özellikleri de bu iş için var - pozlama hatalarını bir sonraki karede düzeltebilmek için. Filme çekmiyoruz ki sonucu 3 gün sonra görelim ( film hataları daha çok kaldırıyordu gerçi ). Kaldı ki size biraz koyu gelen bir pozlama ( ki renkler daha doygun olur ), bir başkasına göre doğru olabilir. 30 yıldan fazladır fotoğraf çekmeme rağmen çektiğim ilk karede pozlamayı "yeterli" bulup, başka kare çekmediğim durum olduğunu sanmıyorum. Biraz altını/üstünü mutlaka denerim.

Digital fotoğrafçılıkta pozlamanın, kadrajın en aydınlık kısımlarını patlamayacak/detay kaybetmeyecek şekilde yapılmasının esas olduğunu unutmayalım. Yaptığınız çekimleri bir de "highlights" özelliği açık olarak yapın bakalım - o normal pozlanmış dediğiniz fotoğraflarda beyaz yerler yanıp/sönüyor mu ? ( Yanıp sönüyorsa digital fotağrıfçılık kurallarına göre fazla pozlanmış demektir )

Makinaların pozlama sistemleri/pozlama modları/pozlama alan modları komplike sistemlerdir; birebir kıyaslaması da zordur - sizin yaptığınız gibi. Değişik makinaların pozlamayı/çıkan fotoğrafı etkileyecek TÜM ayarlarını aynı yapmanız imkansız olmasa da çok zordur. Kaldı ki problemin makinada değil lenste olduğunu f2.8 & f8 kıyaslamalarından söyleyebiliriz.

Lenslerin açık diyaframlarında giren ışığı sensörlerin tam algılayamadığı, f1.4 lenslerin aslında f1.7'lik veya f1.8 lenslerin aslında f2'lik filan ışık geçirdiği üzerine iddialar/testler var ( açtığım konulardan bulabilirsiniz )

f2.8 zoom testlerinde ( T-stop testi ) bile baktığımda çoğunda 0.5 stop civarı ışık kayıpları tespit edildiğini gördüm. Nikon/Canon vs markalar, üzerine kendi lensleri taklı olduğunda "çaktırmadan" ISO arttırımı yapıyorlar - doğru pozlama için. 3.parti markalarda bu gerçekleşmiyor muhtemelen.

#paperman' tarafından 23.06.2012 21:44:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Haziran 2012, 21:16 - İp: 96.***.**5.17
bilalmertcilek
bilalmertcilek (üye)
İstanbul / Amatör

İtiraf edeyim karanlık diye + pozladığım fotoğraflarda highlights özelliğini açıp baktığımda genelde fotoğraflarda ışığın patladığını görüyorum fakat yine de bu durum beni rahatsız etmiyor. Gözüm alıştığı için olsa gerek.
2.8 diyaframlı bir telelensin bu dezavantıjına da alışmam gerekecek sanırım
Bir de beni 40D'yi değiştirme fikrinden caydıran en önemli kişilerinden biri de siz oldunuz. Değerli bilgileriniz ve yardımınız için tekrar teşekkür ederim Uğur Bey, selamlarımla.

Tarih: 24 Haziran 2012, 00:09 - İp: 176.***.**8.244
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Eskiden lens testlerinde gerçek f değeri de test edilirdi, artık pek göremiyorum.

Tarih: 24 Haziran 2012, 01:25 - İp: 84.***.**1.146