Reklam | SSS | İletişim
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla:
Yeni Üye / Şifremi Hatırlat
Orman Fistosu... - Fotoğraf: Erdem Arif Yiğit Miniciks Hayatlar  - Fotoğraf: Mustafa Balta . - Fotoğraf: Ahmet Haşimoğlu Abarra - Fotoğraf: Ahmet Mengüç 1 Mayıs - Fotoğraf: Selahattin Kalaycı
18 Haziran 2019, Salı

» "Foto Muhabiri-ARA GÜLER" Kitapçılarda

Foto Muhabiri-ARA GÜLER
Nezih Tavlaş
Fotografevi Yayınları Ağustos 2009
ISBN 978-9944-720-14-4
343 sayfaHAŞMET BABAOĞLU-SABAH GAZETESİ
Bir haftadır Nezih Tavlaş'ın kitabını başucumdan ayırmıyorum. Okuduğum yerleri dönüp bir daha okuyorum.
Kitabın adı "Foto muhabiri Ara Güler."
Şimdilerde mesleğini bir kenara bırakmış olsa da, benim kuşağımın sıkı araştırmacı gazetecilerinden biri olarak tanınır Nezih Tavlaş. Geçtiğimiz Temmuz'da 81 yaşına giren Ara Güler anlatmış; Tavlaş anlatılanların üzerinde titizlikle çalışmış, araştırmış.
Ortaya bu güzel kitap çıkmış. Bir ustanın 60 yıllık meslek hayatı anlatılan...
Eşsiz bir mizah duygusuyla sunulan muhteşem bir insanlar ve olaylar resmi geçidi...
Kişilikler, takıntılar, dostluklar, düşmanlıklar, huylar, huysuzluklar...
Ve rengârenk bir Türkiye manzarası...


DOĞAN HIZLAN-HÜRRİYET GAZETESİ
Nezih Tavlaş'ın kitabı Foto Muhabiri Ara Güler, büyük ustanın yaşamını kaleme alan bir çalışma. Tavlaş, Ara üzerine araştırma yapmış, dönemlerin siyasal olaylarının kısa tarihini yazmış. Ara'ya da yönelttiği sorularla, zengin meslek yaşamından önemli anekdotlar aktarmış. Foto Muhabiri Ara Güler'de dünyaca ünlü bir foto muhabirinin yükseliş serüveninin yanı sıra, Türkiye'deki ve dünyadaki ihtilallerin, darbelerin de öyküsünü bulacaksınız.


MEHVEŞ EVİN-AKŞAM GAZETESİ
'Foto Muhabiri: Ara Güler'in Hayatı'nı elime alıp sayfalarını çevirmeye başladığımda, zaten kafamda dönüp duran bu düşünce iyice belirginleşti. Meğer uzun zamandan beri beni hem zenginleştiren, hem eğlendiren sağlam bir portre okumaya hasret kalmışım, müthiş akıcı bir kitap... 'Foto Muhabiri'ni, gazetecilikle biraz olsun ilgilenen herkesin mutlaka okuması gerek. Sadece zengin içeriği için değil, teknik ve titiz bir çalışmanın ne demek olduğunu anlamak açısından! Kitabın yazarı Tavlaş, fiilen gazetecilik yapmayı yıllar önce bıraktığı halde, 'gazeteciyim' diye ortalıkta dolaşan, ahkam kesen herkese sessiz ve derin bir ders veriyor...


TUĞBA ERİŞ-KİTAP GAZETESİ
Nezih Tavlaş’ın "Foto Muhabiri Ara Güler" adlı kitabı, Ara Güler’i tanımak, anlamak ve bunun yanında da Türkiye’nin 81 yılına tanıklık etmek isteyenler için biçilmiş kaftan. Kitabın sonunda Nezih Tavlaş’ın Ara Güler’le yaptığı bir söyleşi de yer alıyor. Kendi adıma, bu söyleşiyi okumaktan oldukça keyif aldım. Zira "zor lokma" Ara Güler’in ketumluğunu çözen Tavlaş, ustanın yer yer nükteli-aksi üslubuyla verdiği yanıtlarla keyifli ve ayrıntılı bir söyleşi kotarmış.


YEKTA KOPAN- NTV GECE GÜNDÜZ PROGRAMI
Ara Güler tam da doğum gününü kutladığı zamanlarda Nezih Tavlaş'ın kaleme aldığı biyografisi piyasaya çıktı. Objektifinden yüzbinlerce kare geçmiş bir ustadan sözediyoruz. Bu Büyük Usta foto muhabiri der kendisine her zaman, o böyle deyince kitabın adının da başka türlü olması beklenemezdi elbette. Nezih Tavlaş'ın kitap hazırlığı sırasında bulduğu kaynaklar Ara Güler'i bile şaşırtmış.


BANU GÜVEN-RADİKAL GAZETESİ
Gazeteci Nezih Tavlaş'ın Fotoğrafevi'nden çıkan Ara Güler röportajı, 'Foto Muhabiri Ara Güler', bu toprakların gelmiş geçmiş en yaman foto muhabirini anlatıyor. Hem biyografi, hem de içinde Ara Güler'in doğrudan anlatımı olduğu için otobiyografik bir tarafı var. Onun muhteşem hikayesi bir kitapta toplandı. Ara Güler'i merak edenlere, memleket tarihini anlamak isteyenlere ve foto muhabiri adaylarına ısrarla tavsiye edilir.


ATİLLA TÜRKER-HÜRRİYET
Dünyanın en önemli foto muhabirleri arasında yer alan Ara Güler'in yaşam hikâyesi usta gazeteci Nezih Tavlaş tarafından kaleme alındı. Rahmetli Uğur Mumcu'nun "Türkiye'de araştırmacı gazetecilerin sayısı çok az... Nezih de bu az sayıdaki gazeteciden biri" şeklinde tanımladığı Nezih Tavlaş, gecesini gündüzüne katarak bu müthiş eseri Türk basın tarihine kazandırdı. "Foto Muhabiri"nde, gerçek anlamda araştırmacı gazeteciliğin ne olduğu bir kez daha gözler önüne seriliyor. Mutlaka okumanızı öneririm. Bir gazetecinin başından geçen inanılmaz öyküler karşısında nefesiniz kesilecek. Öyle ki bu eserin İletişim Fakülteleri'nde ders kitabı olarak okutulmasında büyük yarar var.


NESLİHAN ACU-MEDYATAVA
Nezih Tavlaş'ın nehir röportaj kitabı "Foto Muhabiri Ara Güler", çok emek verilmiş, başarılı bir çalışma. Öyle renkli, öyle dolu bir hayat ki, yaz yaz bitmez. Bu kitap, fotoğrafçılıkla ilgili ya da ilgisiz, herkesi ilgilendiriyor. Çok okunmasını diliyor ve emeği geçen herkesin eline, beynine sağlık diyorum.


ZAMAN GAZETESİ
Yazar Nezih Tavlaş'ın fotoğraf sanatçısı Ara Güler'in hayatını anlattığı "Foto Muhabiri" adlı kitap yayımlandı. Fotoğrafevi Yayınevinden yapılan yazılı açıklamada,343 sayfalık kitabın sonunda Güler'le yapılan bir söyleşi ile aile fotoğraflarının bulunduğu da kaydedildi. Açıklamada, ayrıca Tavlaş'ın kitaptan elde edilecek geliri Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne (ÇYDD) bağışladığı bildirildi.


MELİH AŞIK-MİLLİYET GAZETESİ
Gazeteci Nezih Tavlaş, fotoğrafın efsane ismi Ara Güler ile konuşarak onun hayatını yazdı; "Foto Muhabiri-Ara Güler" Fotoğrafevi Yayınları...
Ara Güler mesleği anlatırken: "Bir patlama olduğunda olay yerine doğru koşan kişi foto muhabiridir, oradan kaçan ise fotoğrafçı..." diyor...


NTVMSNBC
Dustin Hoffman'ı peynir ekmek yerken yakaladı. Ünlü oyuncu Dustin Hoffman'ı New York'taki bürosunda üzerine gazete kâğıdı serdiği masasında peynir, zeytin, ekmek yerken yakaladı...
Nezih Tavlaş'ın Ara Güler'in hayatını anlatan "Foto Muhabiri" adlı kitabı Fotografevi tarafından yayınlandı. Kitabın sonunda Ara Güler'in aile albümünden ve kariyerindeki önemli anlardan kareler de bulunuyor.


NİLGÜN GÜRESİN-TEKSATIR
"Foto Muhabiri", usta fotoğrafçı Ara Güler’i 2 yıldan uzun bir süre yakın takibe alarak, O’nun hikâyesini kendi ağzından anlatan bir özgün eser. Araştırmacı gazeteci Nezih Tavlaş’ın kaleminden, bu usta foto muhabirinin hayatını okurken, Türkiye’nin yakın tarihine de şahitlik ediyorsunuz. Kitabın oldukça da zengin bir kaynakça bölümü var. Büyük usta Ara Güler kalbini, gönlünü, yaşamını Nezih Tavlaş’a açmış. Geçmişin anıları bu kitapta... Mutlaka alın, okuyun derim.


ODA TV
Usta gazeteci Nezih Tavlaş'ın Ara Güler ile yaptığı "nehir söyleşisi" kitabı "Foto Muhabiri" çıktı.
Ara Güler hem anne hem baba tarafından Kuva-yı Milliyeciymiş...


REFERANS GAZETESİ
Gazeteci yazar Nezih Tavlaş, Ara Güler'in hayatının detaylarını "Foto Muhabiri" başlığı ile raflara taşıyor. Güler'in "Bir patlama olduğunda olay yerine doğru koşan kişi foto muhabiridir, oradan kaçan ise fotoğrafçı" sözleriyle başlayan ve foto muhabirliğin derinliğine inen kitapta Tavlaş, Güler'in doğduğu günden bugüne kadar tanık olduğu olayları kronolojik sırayla okuyucuya aktarıyor.


YALÇIN BAYER-HÜRRİYET GAZETESİ
Gazeteci Nezih Tavlaş'ın Ara Güler ile yaptığı 'nehir söyleşisi' kitabı 'Foto Muhabiri'nde, Ara Güler'in eczacı olan babası Dacat Bey'in Çanakkale Savaşı'na katıldığını, annesi Verjin Hanım'ın babası Mısır doğumlu Kirkor Efendi'nin de Karaköy'deki torna tezgáhlarını Kurtuluş Savaşı'nın gizli örgütü M.M.'ye (Milli Müdafaa) tekne ve gemilerin onarımı için tahsis ettiğinin anlatıldığını biliyor muydunuz ?


BİA
Yazar Nezih Tavlaş, dünyayı fotoğraflarıyla yorumlamış ve yaptığı işlere rağmen ise asla Kaf Dağı'nda gezinmemiş bir usta; o her ne kadar söylense de tarihe ismini derinden çizdirmiş bir sanatçı olan Ara Güler'in 81. doğum gününü yayınladığı "Foto Muhabiri Ara Güler" isimli kitabıyla kutluyor. Fotoğrafın efsanesi Ara Güler'in hayatını anlatan yazılı-görselli bu kitapta, sayfalar akarken alttan da Türkiye'nin 80 yıllık tarihi geçiyor. Kitap, savaşlar, darbeler, medeniyetler, facialar ve dünyanın kaderini değiştiren insanlar ardında koşuşan Ara Güler'in yaşam boyu karşılaştığı inanılması güç öyküleri Tavlaş'ın akıcı üslubu ve yorumlarıyla sunuyor. Kitap, 343 sayfa boyunca, kafada derin ufuklar açacak türden.


SENNUR SEZER-EVRENSEL GAZETESİ
Ara Güler, 81 yaşına bastı bu yıl. Nezih Tavlaş'la yaptığı konuşmada yaşadığı döneme, tanıdığı yazarlara dair sözlü tanıklıklar da yapıyor. Ama onun çeviriye gerek duymayan işi, tüm dünyaya anlatıyor yaşadığımız günleri; çünkü o bir "foto muhabiridir." İyi ki doğdun Ara!..


ESRA AÇIKGÖZ-CUMHURİYET GAZETESİ
Fotoğrafevi'nin yayımladığı Nezih Tavlaş'ın hazırladığı kitap, Türkiye'nin de 80 yılına tanıklık ediyor.
Her şey, 16 Ağustos 1928'de başlıyor, saat 6'yı 16 geçe...
İki ya da üç milyon kez deklanşöre basan bir parmak, sürekli kompozisyon kuran bir beyin... Objektife düşen onlarca ünlü; Nâzım Hikmet, Picasso, Dali, Chagall, Abidin Dino, Sophia Loren, Bertrand Russell... Onlarca olay; 6-7 Eylül, Filistin kampları, Afrodisias Harabeleri, Orhun Kitabeleri... Bunlar arşivinin yüzde biri.


MAHİR BORA KAYIHAN-OLAY GAZETESİ
Foto Muhabiri Ara Güler hem biyografi türünün, hem -sık sık Güler’in ağzından yapılan açıklamalarla- otobiyografi türünün, bu bağlamda da nehir türünün bir araya geldiği, -bana- özel bir kitap oluvermiş. Tavlaş’ın sıkı bir çalışma sürecinin sonunda sunduğu kitap için iki gazeteci (Güler ve Tavlaş) sık sık bir araya gelerek, araştırmaların sonucunu konuşmuş ve doğrulamışlar. Fazla söze hacet yok, Foto Muhabiri Ara Güler son zamanların en dişe dokunur biyografi kitabı olarak dikkat çekiyor.


NTV TARİH DERGİSİ
Foto Muhabiri Ara Güler, Nezih Tavlaş'ın harika anlatımı, derlemesi ve kurgusuyla "herşeyi" anlatıyor. 81 yaşındaki usta fotoğrafçının kapsamlı biyografisi aynı zamanda Türkiye'nin yakın tarihine de ışık tutuyor.

 

Ekleyen: Net Fotograf
Tarih: 7 Kasım 2009, Cumartesi
Okunma: 2849
Kaynak: http://

Haziran 2019
pt sa ca pe cu ct pz
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
» Fotoğrafça
Pentax Ve Nikon Perde Sayısı Öğrenme
t_yamanPerde Sayısı (çekim sayısı, shutter count, actuation count) bir fotoğraf makinesinin durumu hakkında bilgi veren, otomobillerdeki "kilometre" kriterine karşılık gelen veridir. Özellikle ikinci el makine alımında, makinenin ne kadar çok kullanıldığını anlamanın en temel verilerindendir. Ancak perde s...
Devamı »
» Bizi Takip Edin!
Aktif Üye / Ziyaretçi
pato32, (1)