losecontrol
losecontrol (üye)
Adana / Amatör

Hdv

merhaba arkadaşlar ben kameramdan mini dv ye 16.9 formatlı hdv kayıt yapıyorum
bu 1 saat lik görüntüyü daha sonra bilgisayara hdv olarak capture ediyorum yaklasşık 10gb 11gb lık yer tutuyor ve daha sonra oldugu gibi orjinal bir şekilde 4.7 gb lık dvd ye yazdırıyorum ama lcd tv de izlediğimde gerçek 1080i görüntü kalitesini alamıyorum az bir kayıpla sadece çok az piksellenme var oda yakından bakılınca tv ye acaba daha yüksek gb lık dvd yemi yazdırmalıyım
Blu-ray gibi ozaman daha mı iyi olur sorun nerde acaba saygılar arkadaşlar hayırlı işler herkeze
not: kameralarım sony fx1-canon xh-a1

Tarih: 26 Haziran 2009, 13:20 - İp: 85.***.**2.119
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Bu söylediğiniz kalitesizliğin birçok nedeni olabilir.

1- HDV gerçek HD değildir. bakınız>>
Eğer monitör gerçek hd ise sizin hdv gerçek hd olmadığı için dolaylı yoldan ekrana sığdırılacağı için bir kalitesizlik söz konusu olacaktır. Bu olayı anlamadıysanız herhangi bir pal ile kodlanmış cdyi pc takın bakın bakalım görüntü ne kadar:-))

2- Monitörünüzün ve tvnin kalitesi ve boyu
Belkide siz düzgün yaptınız ama ya tv kalitesiz ise? Teknosa gibi yerlerdeki onlarca monitörün farklı görüntü kalitesi vermesi bu nedenledir. PCniz hdv'yi gösterecek tam boya sahip değilse detayları göremeyeceksiniz. Full hd'li monitörde bakarsanızda tam tersi hataları ve pikselleri büyütecek gözünüze sokacaktır.

3- Kodlama kalitesi (paralı hdv codec yada Mac+yazılımı yada edius)
Capture yapılmış ham görüntüyü (küçük ekran) izlerken pc donanımı ve monitörü iyi ise cam gibi gösterecektir. Ama cdye yazdırma safhasında kalitesiz converter yapar ve dvdye yazdırırsanız sonuç iyi olmayacaktır. Bu yüzden kaliteli codec kullanan yazılımlarla çalışmanız gerekir.(edius ve mac pro gibi)

4- En az sıkıştırma (en az convertleme)
Capture yaptıktan sonra ham haldeyken kurgu yapılır. Sonra dvdye yazdır dersiniz işte burada nero gibi arç kullanıyorsanız herşeyinizi neroya bırakmış olursunuz. Neronun codec algoritmalarına kendinizi teslim etmiş olursunuz. Ben bize sunulan filmlerin (orjinal dvd) nero ile kodlanmadığını tahmin ediyorum.

5- En fazla yer veren saklama alanı kalitesi
elbet dvd-9 normal dvdden daha fazla alan sağlar size. Hele blue-ray daha bi faydalı olur. Ama blue-rayda diski vereceğiniz insanlarda blue-ray okuyucu olması gereklidir. Yoksa yaptığınız blue-ray işe yaramaz. O zaman en mantıklısı dvd-9 (sanırım 8-9 gb alan sağlıyor bize)

bunlar aklınızda olsun.

Tarih: 26 Haziran 2009, 14:54 - İp: 78.***.**7.209
ego37
ego37 (üye)
Kastamonu / Özel Gün Fotoğrafçısı

burada var bi göz atın bilmem işinizi görürümü http://urun.gittigidiyor.com/Hauppauge-1212-HD-PVR-HD-Video-Kayit-Cihazi_W0QQidZZ17761962

Tarih: 26 Haziran 2009, 21:46 - İp: 78.***.**7.173
ego37
ego37 (üye)

bilgi link incele.http://www.donanimhaber.com/Toshiba_RDA1_Dunyanin_ilk_HDDVD_kayit_cihazi-3976.htm

Tarih: 26 Haziran 2009, 21:49 - İp: 78.***.**7.173
ego37
ego37 (üye)

http://www.morfare.com/asp/show_stock.asp?product=RDR-HX680/B

Tarih: 26 Haziran 2009, 21:51 - İp: 78.***.**7.173
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

@ego37
hocam 2.linkteki aleti siz kullanıyormusunuz? yada kullananı gördünüz mü?

Tarih: 26 Haziran 2009, 21:55 - İp: 81.***.**5.19
ego37
ego37 (üye)

remi. kullanmıyorum bilgi vermek için yazdım saygılarımla.ben video kasetlerini direk dvd kaydedici atıyorum.bilgisayar ilede ugraşmıyorum.vcd,de isteyen pek olmuyor.

Tarih: 27 Haziran 2009, 20:26 - İp: 88.***.**3.197
vetmemo
vetmemo (üye)
Yurtdışı / Özel Gün Fotoğrafçısı

Bu DVD yi hangi oynaticida oynatiyorsun hocam, HDV kaliteyi DVD ye gecince kaliteyide DV standartinda gecmiyormusun ki zaten?

ben normal mini DV kasetleri gecince en az 12-13 GB lik bi yer kaplarken HDV kalitesinde cok daha fazla yer kaplamasi gerekir bence..

HDV yazici olmadigi icin bende denemedim gerci; ama artik zamani geldi gibi, kameralar HD nasilsa,, eh HDV playerler de cikti,, yavas yavas gecmek lazim:-)

HDV sistemde halkalardan biri eksik olunca olmuyor malesef,,

-kamera
-Program,
-Brenner
-Oynatici
-TV
-Kablo
hepsi HDV sistemi olmali....

Tarih: 18 Eylül 2009, 20:57 - İp: 217.***.**5.89
losecontrol
losecontrol (üye)
Adana / Amatör