erkan1525
erkan1525 (üye)
Van / Amatör

Düğün Sünnet V. S Çekimleri İçin Öneri

Merhaba,
Bu konu daha önce açılmış ama çok eski...
Bana düğün sünnet v.s gibi çekimlerde kullanabileceğim HD kalitede çekim yapan iyi bir makina lazım...
** BU KONUDAKİ bazı gözlemlerimide söyleyeyim bana ona göre bir kamera tavsiye edin üstadlarım...

Benim düğünüme bir fotodan kiraladım makina hd çekiyor dedi. kısa bir video gösterdi ooo dedim süper tamam tabi kamerayı görmemiştim meğerse bu DSLR bir fotoğraf mak. Modelini hatırlamıyorum ama canon idi.
Kamera süper ışık alıyor ışıkta böylesini görmedim ama hareketli görüntüler? İşte bu noktada sorun vardı haretetli görüntüler çok kötüydü bende videoyu ara ara durdurup isledim ve durdurduğum hiçbir kare net değildi hep bulanık kareler vardı... binbir pişman oldum

Bu durum aslında kafamda kendi belleğine kayıt eden kameralar hakkındada endişeler oluşmasına sebep oldu... Çünkü flash bellek veya hafıza kartı gibi kayıt birimlerinin veri yazma hızı oldukça düşük. Bu durumdan dolayıda bazı sıkıntılar oluyor olabilir.

BEKLENTİLERİM...
1 - HD kalitede kayıt (hareketli görüntülerde olabildiğince net kareler)
2 - *** Düşük ışıkta kaliteli çekim
3 - Yüksek ses kalitesi
4 - Omuz kameraları tercihimdir.
5 - Kızılötesi aydınlatma ( gece çekimleri için)
6 - Kendi hafızasına hdd v.s gibi kaydeden kameralar tercihimdir.
7 - HDMI, AV, S-Video, USB gibi bol çıkışlı olması tercihimdir.

Max Bütçe 1000-4000 TL

Tarih: 4 Kasım 2012, 11:51 - İp: 78.***.**9.207
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

hocam sağa sola bakıp hiç kafanızı kurcalamayın;

adamla ne kullanıyor?
sony panasonic omuz kameraları

hem sonyin hemde panasonicin ihtiyacınıza denk gelecek ürünleri mevcut.
durduk yerde amerikayı yeniden keşfetmeye hiç gerek yok.

her gülün bi dikeni olur. dslrler durağan ve kısa görüntülerde iyi iken düğün dernek gibi sürekli ışığın değiştiği ve hareketin (sürprizin) bol olduğu yerlerde güdük kalıyor.

o halde dediğim gibi amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok. adamlar piyasada ne kullanıyorsa onlardan birisini alacaksınız.

şu an sony olarak gündemde;

HDV, Kasetli sony hvrhd1000
HD, hdd ve karta yazan SONY HXR-MC2000

aynı şekilde panasonictede muadiller var. hatta hem hd hem kasete hemde karta yazan bile var. (varmış ben görmedim)

eğer amerikayı yeniden keşfetmek istemiyorsanız bu iki markanın şu sırlar hangi ürünleri var ise onlara bakın. hem parça, hem servis hemde kafa rahatlığı açısından..

şimdi, o size görüntü gösteren adamlardaki dslrler evet güzeldir. fakat kullanmasını bileceksiniz. bu dslr ler intro ve jenerik gibi şeylerde güzel olur ama bundan ötesi olmaz. beklenemezde.. ben yaparım diyende dener, madara olur oturur yerine.. :-)

sadece sonynin hvr hd 1000 in tanıtım görüntüsünde düğün dernek işi için üretildiği belli oluyor ona vurgu yapılıyor.. zaten burdan bile anlayabilirsiniz..

----------------------------

HDV (High Definition Video) : Yüksek tanımlı video. Bu standart iki farklı video üretici tarafından ayrı ayrı tanımlanmıştır: Sony’nin başını çektiği grup 1440 x 1080i ve JVC’nin başını çektiği grup 1260 x 720p. HDV sistemlerde dört farklı framerate(Çerçeve hızı) bulunmaktadır: 25p, 30p, 50i, 60i. Yani saniyede 25 veya 30 tam satır ile 50 veya 60 yarım satır. 720p olarak adlandırılan formata HDV1, 1080i formatına ise HDV2 denilmektedir.

1080i (1440 x 1080i) : Bir karede 1440 horizontal(yatay) ve 1080 vertical(dikey) noktadan oluşur. Buradaki “i” Interlaced kelimesinin kısaltmasıdır ve birbirini tamamlayan iki ayrı görüntü satırının birleşerek tek bir satır görüntü oluşturması demektir. Buna yarım satırlardan oluşan görüntü de denebilir. PAL sistemler için saniyede 50 görüntü çerçevesi gelir ve 625 yarım satır vardır. NTSC sistemlerde ise saniyede 60 görüntü çerçevesi gelir ve 525 yarım satır vardır.

Tarih: 4 Kasım 2012, 18:53 - İp: 88.***.**5.183
erkan1525
erkan1525 (üye)
Van / Amatör

Dediğiniz kameralar güzelde ışık olayı sıkıntılıymış extra aydınlatma gerekliymiş??

Tarih: 5 Kasım 2012, 15:27 - İp: 78.***.**6.174
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Hocam siz galiba bu internette yazılanları okudunuz ve kafaya taktınız.

Bu belli..

Gerçek şu ki;

Düğün dernek sünnet vs çekimleri demek sürekli değişen ışık ortamı demek.

içeride, dışarıda, salonda, damda, minarede, yemek pişirilen buharlı ve dumanlı yerde vs.. her yerde her an çekim yapacaksınız. Buralardaki ışık değişimlerine ayak uyduracak (otomatik mod) aynı zamanda hem marka biliirliği, hemde şekilsel olarak kameraya benzeyecek, teknik servisinden, destek sitelerine kadar her şeyiyle size yarayacak makineler lazım. hemde bu bütçeye..

bu kriterlerdeki ihtiyacı çzecek başka kameralar varda biz mi bilmiyoruz? siz bulursanız bizi bilgilendirin ozaman.

ışık konusuna gelince; kamera, alemi cihan olsa ışık şarttır. Çünkü ortamlar değişken şartlar kısıtlı..

zaten eğer bu işi yapıyorsanız bir önceki mesajım anlamış olmanız beklenirdi. anlamamışsanız ve anlamıyorsanız benim için sorun değil. no problem ben yazar geçerim.

Tarih: 5 Kasım 2012, 19:00 - İp: 88.***.**5.183
zonguldak
zonguldak (üye)
Manisa / Stüdyo Fotoğrafçısı

erkan kardeş 18 yıldır fotoğrafçıyım,kamera çekimlerine panosonic m7-le başladım bu işe, m1000 + m3000+ m3500+ md 10.000 + sony hdr 1000E+ sony vx2100 + canon hv 40 legria + steadycam merlin de aldım,
manisa köprübaşındayım,5000 nüfuslu ilçedeyiz,şimdi yeni anladım ,ne kadar kaliteli iş yap kıymetin bilinmez
çek çek bitmiyo bu dünyanın çekimi, yeter dedim sattım kameralarımı,
artık çekim yok,sadece fotoğraf çekiyorum,başım dik ayaklarım yorgun değil,,saygılar erkan

Tarih: 6 Kasım 2012, 23:49 - İp: 95.***.**4.112
erkan1525
erkan1525 (üye)
Van / Amatör

remi5861 dövseydin bari abi :D

Tarih: 7 Kasım 2012, 09:47 - İp: 78.***.**6.174
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

forumlarda açılan konuya yazılan her yazı konuyu açana cevap veriliyor gibi gözüksede aslında buraya yolu düşen herkese yazılıyor. yani olay genel.

Tarih: 8 Kasım 2012, 11:18 - İp: 88.***.**0.239
fotorite
fotorite (üye)
Ankara / Amatör

Arkadaşım Panasonic MDH1 2125 tl Sony Mc1500 2850 TL mc2000 3400 tl sONY hd1000 2750 tl çok uygun fiyatlarla Ankara'dan Yurdun her bölgesine kapıda ödemeli 1 yıl garantili servis ediliyor. Detaylı bilgi için onlarla irtibata geçebilirsin. 05325910610

Tarih: 30 Aralık 2012, 18:08 - İp: 78.***.**4.150
  • 1