koptigim
koptigim (üye)
İstanbul / Meraklı

Yağ Lekesi

cümleten s.a
bi süredir vizörden baktığımda ve çektiğim fotoğraflarda siyah noktalar belirmeye başladı, biraz araştırdım yağ lekesi die düşünüyorum. makineyi alalı 2 ay filan oldu ama yurtdışından geldiği için garanti ihtimali yok.Ne yapmamı önerirsiniz?

Tarih: 28 Mart 2012, 02:02 - İp: 88.***.**4.209
35buca
35buca (üye)
İzmir / Amatör

Makinanız ne marka ve model
Vizörden baktığınızda da görünüyorsa büyük olasılık objektif kirlenmiş olabilir .

Tarih: 28 Mart 2012, 17:16 - İp: 212.***.**4.4
koptigim
koptigim (üye)
İstanbul / Meraklı

canon 60d evet vizörden bakıncada gözüküyor, imkan olsa başka lens takıp denicem ama yok, sadece lens in iki tarafınıda iyice sildim ama bişey farketmedi

Tarih: 28 Mart 2012, 19:04 - İp: 88.***.**4.209
bulo
bulo (üye)
İzmir / Amatör

lekeler aynada veya prizmada yada vizorde olabilir fotografa etkisi yoksa sensorde degildir hava pompasiyla kuvvetlice ufleyerek belki temizlenebilir vizoru temizleme sivisiyla beze emdirerek tenizleyebilirsiniz ama prizmaya ve aynaya bulastirmayiniz

Tarih: 28 Mart 2012, 19:41 - İp: 69.***.**0.235
koptigim
koptigim (üye)
İstanbul / Meraklı

bütün hepsinde olmasada fotoğraflardada belli oluyor, bi cahillik edip aynayı hafiften sildim ama ne + ne - bi fark olmadı

Tarih: 28 Mart 2012, 19:55 - İp: 88.***.**4.209
bulo
bulo (üye)
İzmir / Amatör

fotografta gorunuyorsa leke sensordededir garantisi devam ediyorsa yetkili servise yoksa hayyam pasajinda guvenli bir yere temizletebilirsiniz kndiniz temizlemeye kalkismayin sensor cizilebilir size tavsiyem lens degistirirken mumkunse tozsuz bir oramda govde asagi bakacak sekilde degistirin

Tarih: 28 Mart 2012, 20:16 - İp: 69.***.**0.235
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

bu sorun d7000'de var diyorlardı...
demek bulaşıcı...
60d'ye bulaşmış...

Tarih: 28 Mart 2012, 21:37 - İp: 176.***.**1.38
koptigim
koptigim (üye)
İstanbul / Meraklı

valla makine abd den geldi garanti ihtimali yok, hayyam benimde aklıma geldide kısa süreliğinede olsa bırakmak istemiyorum ben ordayken hemen halledip verebilirler mi, birde bana ne kadara patlar acaba(daha makinenin borcu duruyor)

Tarih: 28 Mart 2012, 23:17 - İp: 88.***.**4.209
senolyilmaz
senolyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Makinanin vizöründe olabilir ama fotoğrafa yansımaz, aynasında olabilir ama fotoğrafa yansımaz, sensörde olur fotoğrafa yansır, objektifde olur fotoğrafa yansır..
Bu makinaya o kadar para verdin, temizletmesine biraz para ver derim, kaç para olduğu mühim olmamalı bu kadar para verilen makinaya değilmi, bilmediğin işe bulaşıp ayna mayna silmeye kalkışma sonra masrafın dahada çoğalır ve üzülürsün...
Biran önce temizlet de güzel fotoğraflar çekmeye başla..
Işığın Bol olsun...

Tarih: 29 Mart 2012, 05:31 - İp: 176.***.**6.73
koptigim
koptigim (üye)
İstanbul / Meraklı

@senolyılmaz söylediklerinde tek ihtimal sensör kalıyor, valla parasıda yazın ona sebep çalıştım yetmedi bi ksç sy öncesine kadar derslere girmeyip fakültenin ksntininde çalıştım, öle olunca işte üç kuruşun hesabını yapar olduk saolasın ilgin için

Tarih: 29 Mart 2012, 10:23 - İp: 88.***.**7.243
  • 1