positif
positif (üye)
İstanbul / Firma

Türkiye Niye Pahalı ?

niye buradaki makineler Amerika veya Uzakdoğuya nazaran farklı satılıyor ? Bilen varmı ? Buradan almanın avantaj ve desavantajı nedir ? Ben Fuji finepix A-340 düşünüyorum. makine çok hoşuma gidiyor ancak bu sorularda kafamı kurcalıyor...

Tarih: 26 Mayıs 2004, 19:03 - İp: yok
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

tüketicinin bilinçsiz olduğuna katılıyorum
olay tamamen son kullanıcılara bağlı eğer her çıkan modele saldırmazsak bence fiytlar aşağıya düşecekdir. bir merekımız var millet olrak "enson model" neolduğu değil sonmodel oduğu ondan sonra memlekt sonmodel pahalı çöplük oluyor.

Tarih: 12 Haziran 2004, 17:34 - İp: yok
positif
positif (üye)
İstanbul / Firma

Arkadaşlar bu konu ile ilgili YETKİLİ BAYİİ SORUNU ile ilgili açılan konuda çok güzel tartışılıyor. isterseniz bakın

Tarih: 17 Haziran 2004, 15:44 - İp: yok
tungsten
tungsten (üye)
İstanbul / Meraklı

Peki Avrupa Amerikaya gore neden pahali?

Konu bence satilan malin uzerine dusen sabit giderin Amerikada daha az olmasindan kaynaklaniyor. Turkiyede de bu rakamlara ulasabilsek fiyatlar daha ekonimik olurdu.

Turkiye'de gecen sene kac adet digital kamera satildi?

Tarih: 29 Haziran 2004, 17:47 - İp: yok
positif
positif (üye)
İstanbul / Firma

Tungsten,
Türkiyede geçen sene yaklaşık 120.000 adet marka ve 200.000 adet civarında fason makine (pretec,onixon vs) satıldı. 2004 yılında yaklaşık 180.000 adet marka ve en az 250.000 adet fason olur. - Bu konuda ABD satış rakkamları geçen sene sadece marka makineler 12.000.000 adet !!! burada elbet bambaşka maliyetler mümkün.. Ayrıca Avrupanın satış adetleri msl. sadece Almanya 4.600.000 adet. ABD nin Avrupa ülkelerinden biraz daha ucuz olmasının sebebi:
1. Euro / Dolar paritesi ABD nin lehine çalışıyor.
2. KDV ve diğer vergiler Avrupada daha yüksek.
Türkiyede örneğin ABD Kalifornia daki KDV oranı geçerli olsa bizde satılan ürünlerde kafadan %15 daha ucuz olurdu. Yüksek adetleri bu 70 milyonluk ülkede yakalasak fiyatlardan %10 daha düşün. Çoğu şirketler Euro yerine USD ye endeksli ithalat yapsa ortalama %12-15 daha düşün.
ALIN SİZE FİYAT FARKLARI !!!
Bunun sebebleri doymak bilmeyen ithalatçı değil, ülkemizdeki geçmiş senelerin düzensizlikleridir. Burada konuşulduğu gibi basit değil bu konular ne yazıkki.

Tarih: 30 Haziran 2004, 09:41 - İp: yok
mag57
mag57 (üye)
İstanbul / Meraklı

TÜRKİYE NEDEN PAHALI BİLİYORMUSUNUZ ?
BİZİM KİŞİ BAŞINA GELİRİMİZ AMERİKALILARDAN ÇOK DAHA FAZLA OLDUĞU İÇİN
AMERİKALININ 400 DOLARA ALDIĞI MAKİNAYI BİZ BURADA 800 DOLARA ALIYORUZ GARANTİ MARANTİ İŞİN HİKAYE KISMI BİZ ÇOK ZENGİNİZ ONDAN....

Tarih: 30 Haziran 2004, 18:33 - İp: yok
ohara
ohara (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Bu sorunun cevabı çok basit. Birincisi vergi ortada bir vergi farkı var.Bütün dnyada kdv vergisi ortalama %15-20 civarındadır ama Türkiyede buna ek olarak bir de elktronik ürünlerden alınan lüxt tüketim vergisi var.

Ayrıca Türkiydeki distribütörler kar paylarını yüksek tutuyor. Mesela Canon pahalıya satmıyor, Erkayalar pahalıya satıyor...Adam tüm Türkiyde tek yetkili Canon dağıtıcısı yani tekel..

Tarih: 30 Haziran 2004, 19:20 - İp: yok
positif
positif (üye)
İstanbul / Firma

ohara,
Türkiyede dijital makineye lüx vergisi uygulanmıyor !
Oran KDV olarak %18 dir. Dünya genelinde KDV oranları %15-20 arası demekte bir yanılgı. Örneğin Singapurda %2 - ABD bazı eyaletlerde %2 - % 4 arası değişiyor. Dubai uzun süre özel tüketime % 0 !!! uyguluyordu. Türkiyedeki ithalatçı daha fazla kazanıyor demesine tam katılmıyorum. Yukarda açıklamasını yaptım zaten.

Tarih: 1 Temmuz 2004, 10:14 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

Bazı markalar Amerikadaki fiyata daha yakın...
Bazı markalar Amerikadaki fiyattan çok fazla...
(Tüm koşullar aynı serbest piyasada-KDVsi..ithal vergileri vs)

Sonuçta aradaki fark bir yere gidiyor... gidebilirde...
Türk tüketicisi neden kaliteli malı daha ucuza alması (garantili bir şekilde Türkiyeden..

Tarih: 1 Temmuz 2004, 10:29 - İp: yok
ohara
ohara (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Positif, Türkiye'de elektronik eşyalardan lüx tüketim vergisi(excise duty) alınır.Ama ismi "özel tüketim vergisi"dir.Ben bilmeden konuşmam dostum.

Ayrıca hala diyorumki, KDV dünya genelinde %15-30 civarındadır. Senin verdiğin Dubai ve Singapur extreme örnekler, bunlar serbest ticaret bölgeleri..

Mesela iskandinav ülkelerinde(danimarka, izlanda vs..) kdv oranı %25 civarındadır, ama Dünya ortalaması %15-20'dir...

Tarih: 1 Temmuz 2004, 15:43 - İp: yok
mag57
mag57 (üye)
İstanbul / Meraklı

ÇOK MERAK EDİYORUM ERKAYALAR CANONA
YA KARDEŞİM BU MİLLETTE SİZİN MAKİNANIZA ONLAR KADAR GELİRİ OLMASADA AMERİKALININ ÖDEDİĞİ KADAR ÖDEMEK İSTİYOR BU MİLLET TE GÜZEL ŞEYLERE KAZIK YEMEDEN SAHİP OLMAK İSTİYOR.
GELİN BİZE YARDIMCI OLUN DEMİŞMİDİR ACABA ?

Tarih: 1 Temmuz 2004, 18:53 - İp: yok