ysrulutas
ysrulutas (üye)
Sivas / Amatör

Tamir Edebilmek

KODAK C875 fotoğraf makinemim lensi arıza yaptı. Bende tamir etmek istedim. Tamir ettimde Lakin toplarken lens açma kapama motorunun bir dişlisini düşürmem sonucu iş yarım kaldı. Makinenin açılabilmesi için lens yuvasının dönmesi gerekiyor bunu engelleyebilirmiyim. Orjinal lensi söküp analog lens taksam nasıl olur.

Tarih: 29 Ocak 2012, 20:13 - İp: 78.***.**6.11
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

#baberti' tarafından 27.04.2012 22:21:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Ocak 2012, 20:41 - İp: 46.***.**7.113
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

madem o kadar parcalamıssınız bir deneyin

Tarih: 29 Ocak 2012, 21:16 - İp: 78.***.**8.0
senolyilmaz
senolyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

bencede deneyin...

Tarih: 29 Ocak 2012, 23:20 - İp: 149.***.**5.28
ysrulutas
ysrulutas (üye)
Sivas / Amatör

Yapacağım ama önce makineyi direk olarak açmam lazım. Her seferinde açabilmek için lensin açıldığını gören sensörün önünden kağıt çekmem gerekiyor. Bu sensörleri nasıl devre dışı bırakabilirim. İlk büyük mesele bu. Ayrıcanette arama yapınca fuji marka (yanılmıyorsam Q serisi) 2MP bir fotoğraf makinesine (sabit lensli) yapmışlar.

#ysrulutas' tarafından 29.01.2012 23:21:22 tarihinde düzenlendi.

#ysrulutas' tarafından 29.01.2012 23:22:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Ocak 2012, 23:20 - İp: 78.***.**6.11
stumer
stumer (üye)
İzmir / Amatör

Elektronik makineler, ister analog ister digital olsun tamir etmek öyle kolay bir iş değil. Yıllar önce çok değerli bir makinemin basit bir arızasını ben tamir ederim, benzerlerini tamir ettim diyen bir elektronikçi daha makineyi açarken bozmuştu. makine hala bozuk haliyle duruyor maalesef. Lütfen kıymetli makinelerde böyle maceralara girişmeyin. Gerçi siz birşeyler yapmışsınız! ama yine de aklınızda bulunsun.

Tarih: 30 Ocak 2012, 18:12 - İp: 88.***.**8.228
ysrulutas
ysrulutas (üye)
Sivas / Amatör

Adamlar bu linkte http://glaringnotebook.com/default.asp?id=769 fujifilm Q1 e yapmışlar. Yalnız o makine sabit lens olduğu için açılıyor. Ama Kodak C875 de lensin açıldığını ve kapandığını takip eden bir sensör var o sensörü nasıl devredışı bırakabilirim. Asıl bu mesleyi bir halletsem analog lensi bulmak kolay.

Tarih: 30 Ocak 2012, 21:15 - İp: 78.***.**6.11
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bunu yapmak hadi tamam olasılık dısı degil diyelim de...

bunun size faydası ne olacak? onu da bir gozonunde tutmanız gerekecek. sonsuza odaklama yapabilecek misiniz mesela, pratik bir kullanımı olacak mı? sonuclar kaliteli olacak mı? bu sadece bir deneme olacaktır, sonucu olumlu da olsa cok kullanıslı olacagını sanmıyorum.
elimdeki makine ıskartaya cıktıgında ugrasacagım, sırf yapmıs olmak için yapacagım birşey olurdu benim için..

bu arada flaş unitesine dikkat edin, saglam carpıyor.

Tarih: 1 Şubat 2012, 16:36 - İp: 78.***.**4.95
ysrulutas
ysrulutas (üye)
Sivas / Amatör

Mesele şimdilik netleme değil, onuda hallederiz. Ama asıl mesele makinenin açılması için gerekli olan sensörü devre dışı bırakmak. Makineyi herseferinde açmak için kağıt çekmek istemiyorum.

Tarih: 5 Şubat 2012, 19:57 - İp: 78.***.**0.117
  • 1