ademyagiz-
ademyagiz- (üye)
Kocaeli / Amatör

Sensöre Yapışan Tozlar.. ?

Herkese selam.. bu tozlarla başım belada. sensöre yapışmış bi iki tane. pompa ile o kadar hava üfledim çıkaramadım. bir de pompanın ucu sensöre deydi.. :S neyseki sadece iz yapmış..

23 nisanda nikon servise gideyim dedim. sadece c.tesi temizlik yapıyolarmış ben de hayyama gittim. macrofoto'ya. orda temizlediler sağolsunlar. ama tam çıkaramamışlar, hala var sensörde bu işi hayyamda veya o tarafta adam akıllı yapacak bi yer yokmu? hele kadıköy'de varsa süper olur küçücük bi toz ama çok canımı sıkıyo bir de bu vizörden bakınca görünen toz ve lekeleri nasıl temizliyoz? Fazla toz girmesini engellemek için ne yapmam lazım, nelere dikkat etmeliyim. yardımcı olan herkese teşekkürler.

Tarih: 24 Nisan 2008, 11:20 - İp: 212.***.**8.65
fatos k
fatos k (üye)
Yurtdışı / Amatör

eger varsa brennsprit türkcesi alkol, yakit oluyor. sözlükten baktim. eczanelerde bulunmasi lazim, ile silin, optikte onu kullaniyoruz biz lensler icin. ve günlük temizlemek icin micro-fibre bez kullanin. optikcilerde bulunur.

ben onlari kullaniyorum, optik okudugum icin biliyorum, en iyi teizleyiciler onlar. ondan tavsiye ederim.
sevgiler.

#fatos k' tarafından 24.04.2008 12:49:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Nisan 2008, 12:48 - İp: 84.***.**5.187
ademyagiz-
ademyagiz- (üye)
Kocaeli / Amatör

aynadaki tozları alkolle temizleyebilirim sanırım. sensördeki lekeleride mı öyle çıkarıyosunuz? mikrofiber ve lens-pen almıştım zaten. teşekkür ederim.

Tarih: 24 Nisan 2008, 12:55 - İp: 212.***.**8.65
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Vizorden görünen tozun hiç bir önemi yok. Alışın gitsin. Ayna yüzeyi oldukça hassastır. Fazla temizlemeye uğraşmayın.

Sensördeki tozlar farklı, onların fotografa etkisi var.
1- sensörü temizlemdn önce, dıştan içe temizlik yapmak lazım.
2-sensörü pompa ile üfleyin. Yapışık olmayan tozları alın.
3- Bu yetmiyorsa, özel sıvı ve temizlik çubukları kullanmak lazım. Sakın alkol kullanmayın. İz bırakır.
Tecrübeli değilseniz İyi bir yere yaptırmak en doğrusu olur.
Bildiğim en iyi usta Nazmi Kılıçer. Hasselblad yetkili servisi.
Elitel fotografçılık Cagaloglu- istanbul 0212 5224330-31

Tarih: 24 Nisan 2008, 13:50 - İp: 88.***.**7.141
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Söylemeyi unuttum. Sitemizde reklamı olan Özgür foto. Özgür'e de gidebilirsiniz.
Kendiniz yapmak isterseniz gerekli malzemeleri (temizleme sıvısı ve çubukları) sirkecide kamer ithalat satıyor. Bilgili ver yardımcı insanlardır.

#fdemirhan' tarafından 24.04.2008 13:54:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Nisan 2008, 13:52 - İp: 88.***.**7.141
ademyagiz-
ademyagiz- (üye)
Kocaeli / Amatör

fdemirhan bilen birine yaptırmak en doğru çözüm gibi. ben uğraştıkça batırıyorum. bigün elimde kalacak.. gebzede oturuyorum, her seferinde sirkeciye gitmek zor oluyor. teşekkürler

Tarih: 24 Nisan 2008, 13:53 - İp: 212.***.**8.65
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Aslınde her gün yapılacak iş değil, birkaç ayda bir temizletmek yeterli.
Ancak durmunuzu anlıyorum, bende seyahatte iken temizleme ihtiyacı duyuyorum bazen, ve kendim temizliyorum.
Belki Kamer ithalattan malzeme alıp Nazmi ustaya gitmeniz iyi olur. Hem temizler, hemde malzemeleri nazıl kullanacağınızı anlatır. Zorda kalınca kendiniz temizlersiniz.

Tarih: 24 Nisan 2008, 14:00 - İp: 88.***.**7.141
ademyagiz-
ademyagiz- (üye)
Kocaeli / Amatör

yardımınız için teşekkür ederim. Nazmi Usta'ya ileride bigün uğrayayım

Tarih: 24 Nisan 2008, 14:03 - İp: 212.***.**8.65
fatos k
fatos k (üye)
Yurtdışı / Amatör

ben fotograf makinesi veya elektronik ne varsa hepsini bugüne kadar alkol le temizledim ve bir sorunda olmadi. optik de bütün enstrumanlari (mikroskop, teleskop vs) hep alkolle temizleriz. yani lensler ve optik entsrumanlar en iyi alkolle temizlenir, okulda öyle ögrettiler bize.

ama emin degilseniz, ustaya götürün.

sevgiler.

Tarih: 24 Nisan 2008, 16:00 - İp: 84.***.**5.187
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Fatoş hanım,
%99 saf izopropil alkol kullandığınızı sanıyorum.
Saflığı daha az olunca çok çabuk buharlaşamıyor, ve iz bırakıyor. Sensor temizlemeye çok uygun olmuyor.
O kadar saf olanını piyasada bulmak zor.

Tarih: 26 Nisan 2008, 22:41 - İp: 88.***.**7.141
ademyagiz-
ademyagiz- (üye)
Kocaeli / Amatör

en sonunda bu işi kendim halledecem sanırım. bugün Nikon yetkili servisine verdim sensör temizliği için. orda kontrol etme şansım olmadı. eve geldiğimde baktığımda yine temizleyememişler. bunlar kontrol etmiyorlarmı anlamıyorum. para almıyolarmış.. para alsalar da adam gibi yapsalar keşke.

Tarih: 27 Nisan 2008, 01:25 - İp: 78.***.**4.94