selo555
selo555 (üye)
İstanbul / Amatör

Samsung St 5000 Makine Sorun

slm samsung st 5000 fotoğraf makinesi satın aldım. benim bu makineyle ilgili olarak en çok merak ettiğim bu makine ile mesela iki nesneden öndeki net arkadaki bulanık ya da tam tersi gibi resimler çekebilir miyim. makinem buna uyumlu mu. makinenin özelliklerine baktığımda focus diye bir şey yok. odaklanma diye bir şeyden bahsediyor. bu konuda deneyimli arkadaşların cevaplarını bekliyorum. bu arada makinemle ilgili bir değerlendirme lütfen

Tarih: 12 Nisan 2011, 21:57 - İp: 78.***.**6.199
61semih
61semih (üye)
Trabzon / Amatör

arkadasım focuk odaklama demek zaten manuel mı otomatıkmı onemlı.ayarlar nekadar manuel olursa okadar ıyı pek bıldıgıl oldugum soylenemez ama oyle.

Tarih: 13 Nisan 2011, 21:07 - İp: 94.***.**2.127
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

makineniz hayırlı olsun,
ön net arka flu diye adlandırdıgınız seyın teknik adı alan derinligidir.
forumda "alan derinligi" diye aratırsanız acılmıs farklı konularda detaylı bilgiye ulasırsınız.

alan derinligini etkileyen faktorler

1.mm degeri
2.f: degeri (diyafram)
3.(dolaylı olarak) sensor boyutudur.

bildigim kadarıyla makineniz tam otomatik bir makine.
bu nedenle diyafram degerine mudahalede bulunamazsınız.
sensoru 1/2.3 inc boyutlarında.. bu da alan derinligi saglamanıza engeldir.

bu durumda yapabileceginiz tek sey kalıyor. olabildigince zoom yapıp (dijital zoom kullanmayın) fotograflarınızı boyle cekmek.

siz ****** nesne***************************************arka plan

yukarıdaki satırda analtmaya calıstıgım üzere, sizinle nesne arasındaki mesafe az, nesne ile arka plan arasındaki mesafe uzun olursa daha flu bir arka plan olacaktır.

Tarih: 14 Nisan 2011, 12:48 - İp: 88.***.**8.140
selo555
selo555 (üye)
İstanbul / Amatör

hocam gayet güzel açıklamışsınız teşekkür ederim. fotoğraflarda alan derinliği sağlamaya uygun amatör kullanıcılar için hangi makineyi tavsiye edersiniz. sanırım o kadar parayı boşuna vermişim bu samsunga

Tarih: 14 Nisan 2011, 16:59 - İp: 78.***.**2.19
  • 1