daggulu
daggulu (üye)
Tekirdağ / Stüdyo Fotoğrafçısı

Pro S3 Raw Plug-ın İçin Yardım

arkadaşlar yardımlarınız için teşekkür ederim yanlız verdipğiniz plug-ın ler pro s3 için geçerli değil.pro s3 için yardım rica ediyorum

Tarih: 18 Mart 2006, 11:28 - İp: yok
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Pro S3 diye bir model duymadım hiç,markası ne acaba-canon'mu?

Tarih: 18 Mart 2006, 12:24 - İp: 85.***.**8.146
daggulu
daggulu (üye)

fuji pro s3 raw formatlı resimlerini photoshopta göremiyorum ve benim için büyük sorun.

Tarih: 18 Mart 2006, 13:24 - İp: 81.***.**0.118
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Afedersin ben yanlış anladım.Genelde insanlar canon pro1 ile Canon s3 modellerini karıştırıyorlar.ben yanılmışım.

Tarih: 18 Mart 2006, 13:29 - İp: 85.***.**8.146
daggulu
daggulu (üye)

önemli değil yinede çabalarından dolayı sağol.

Tarih: 18 Mart 2006, 13:30 - İp: 81.***.**0.118
jeyon
jeyon (üye)
Isparta / Amatör

Raw formatı dediğiniz bu bahsettiğiniz makinada tam olarak raw değil bir kere raw formatı kadar yer kaplamıyor bunu fark etmeliydiniz.
Ben S3 proyu almak üzere idim.
www.sigma-photo.co.jp
www.dcresource.com
www.sigma-imaging-uk.com
www.cs.utah.edu
sitelerinden bu makinanın örnek resimlerini buldum. Bu sitelerin bazısında fotoğrafları jpeg ve raw dosya formatlı olarak indirilebiliyor. Raw normalde jpeg in 9-10 katı kadar yer kaplar; baktım ki öyle değil.Daha küçük.
S3pronun bu raw dediklerini de indirdim ve izlemek istedim. Hiçbir program bunları açmıyor.
S3pronun raw dediği kendine özgü, hiçbir programlı açamadığınız X3F diye bir dosya formatı.
Bu formatı Fuji kendi bulmuş ama photoshopta bile açılmaması durumu için ne çözüm getirdiğini bilemiyorum. Makina ile gelen CD falan varsa orada belki bildiğimiz raw a çeviren bir program falan olabilir. Olması da lazım yoksa ne işe yarar. Her programın kullandığı bilindik dosya formatları dışında bir şey çıkarırsan çaresini de bulmalısın diyeceğim ama bulduklarından emin değilim.
Bu nedenden de dolayı bu makinayı almaktan vazgeçmiştim iyiki de vazgeçmişim.
Bu makinayı satılığa çıkaran fotoğraf stüdyoları var internette görmüştüm bir sürüde örnek fotoğraflarını koymuşlar siteye. Onlara ulaşmayı bir deneyin diyeceğim.
Bu X3F denilen formatı Fuji bu s3 pro da raw yerine koymuş olduğuna göre o da kayıpsız bir format olsa gerek elbet ama nasıl açılacağına gelince orası muamma. Raw değil o...

Saygılar...

Tarih: 28 Mart 2006, 21:43 - İp: 212.***.**2.146
jeyon
jeyon (üye)
Isparta / Amatör

Çok özür dilerim ben şu sıralar o kadar çok makinayı bir arada araştırıyorum ki makinaları karıştırmışım. S3 proyla Sigma SD10'u karıştırmışım. O kadar da dalgın olmalıyım ki verdiğim site adreslerinde sigma yazmasına rağmen bunu farketmemişim. Dün gece 24:00'de ekmek arası kavurma yerken hatırlayabildim ancak bunu dışarıda bir büfenin önünde.
Kusura bakmayın.
Saygılar...

Tarih: 29 Mart 2006, 09:54 - İp: 88.***.**1.15
  • 1