f_baran
f_baran (üye)
Şanlıurfa / Stüdyo Fotoğrafçısı

Nikon D100

arkadaşlar nikon d100 kullanıyorum her çekimde fotografın üzerinde siyah bir ben lekesi oluşuyor objektifi çıkartıp temizledim ama yine olmuyor arkadaşlar bu sorun objektiften mi yoksa bady denmi bilmiyorum bilen arkadaşlara bilen arkadaşların bilgilendirmeleri rica olunur

Tarih: 26 Haziran 2006, 22:58 - İp: 85.***.**4.107
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

sensör kirlenmiş olmasın?

Tarih: 26 Haziran 2006, 23:58 - İp: 85.***.**8.133
f_baran
f_baran (üye)

burkay abi kusura bakma nasıl temizleyecegimi tarif edebilirmisin yeni aldım nasıl oldugunu bilmiyorum (rica olunur)

Tarih: 28 Haziran 2006, 23:13 - İp: 81.***.**6.169
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Eğer daha önce nasıl yapıldığını hiç görmediysen ve hiç yapmadıysan sensörü temizlememeni öneririm.Yok eğer dersen ki benim elim maharetli o zaman kırtasiyeden samur kılından yapılmış 1 numara boya fırçası al (3 ytl falan) 1 numaralı fırça ucu çok ince ve kılların boyuda yaklaşık 8 mm oluyor.Bu fırça yardımıyla makineyi ya temizleme moduna alarak yada Bulb moduna alarak ve deklanşöre sürekli basarak açılan perdeden sensör üzerinde görülen parçaçıkları tek tek topla.Fırçayı sensör üzerinde süpürge gibi kullanma sadece kirin üzerine getir ve fırçanın kiri üzerine almasını sağlayarak doğrudan sanki asansör hareketi gibi yukrı çek.Zaten fırçayı samur kılından almanı söylememim nedeni bu fırçalarn tozu üzerine toplama özelliği olmasındandır.

Tarih: 29 Haziran 2006, 07:15 - İp: 85.***.**1.218
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

sevgılı F_BARAN
sensör temizliği için satılan takımlardan almanı tavsiye ederim.Buradaki tüp havayı üflemek yerine,elektrik süpürgesi gibi tozu içine çeker ve içinde bulunan temizleme çubuğu ile en güzel sonucu alabılırsın.
Eger bu takımı bulamam diyorsan Burkay arkadaşımızın tavsiyelerini dinle,eger o da olmazsa makinanı Burkay bey e veya başka bir bakımcıya teslim et çünkü sensör şakaya gelmez.Başarılar

Tarih: 29 Haziran 2006, 10:59 - İp: 195.***.**3.144
eagle82
eagle82 (üye)
Bursa / Özel Gün Fotoğrafçısı

sensor tozlanmış olabilir arkadaşım sensör temizleyici araçlar var onlarla temizle

Tarih: 30 Haziran 2006, 07:33 - İp: 88.***.**2.27
f_baran
f_baran (üye)

burkay abi çok teşekkür ederim şimdlik kullanabiliyorum eger beni tam rahatsız edecek duruma gelirse abi ya getiririm yada gönderirim. galiba tamircisin abi, herşey için sagol bilgilendirdigin için çok teşekkür ederim.

Tarih: 1 Temmuz 2006, 13:48 - İp: 85.***.**0.152
f_baran
f_baran (üye)

CANCANER ve MUSTAFA ardaşlar bu dediginiz aletler nerde satılıyor, adres alabilirmiyim ayrıca elle temizlemekten daha mı iyidir,yada ne kadar saglıklıdır...arkadaşlar ilgilendiniz için teşekkür ederim

Tarih: 1 Temmuz 2006, 14:02 - İp: 85.***.**0.152
oldu
oldu (üye)
İstanbul / Firma

ccd toz girmiş kuru hava ile temizlete bilirsin bende aynı sorunu yaşamaıştım servisde iki dakikada hallettiler

Tarih: 18 Ocak 2007, 13:21 - İp: 85.***.**8.253
  • 1