şeremet
şeremet (üye)
Rize / Amatör

Nikon D 90 Video Çekiminde Ses Sorunu

arkadaşlar 2 ay once nikon d 90 aldım fotoğraf makınesı olarak kullanırken çok memnun kaldım beklediğimdende kaliteli ürün fakat geçen hafta video çekiminı denemek istedim, anlayamadığım bi durum video görüntü güzel ama ses almıyor ve dişarıya verdiği ses çok farklı garip bir ses kesinlikle kayıt ettiğim görüntülerden ses yok sankı güçlü bir parazıt varmış gibi bir ses.ayarlarındandır diye düşündüm ama yok servisi aradım pek tatmin edici cevaplar alamadım sadece gönderin bakalım belkide makine darbeden dolayı diyaframı dağımış olabilir dedıler ama fotoğraf çekerken onceden yazdığım gibi herhangi bir sıkıntı yok , zaten her arızaya kesin darbe görmüştür derler diye solemişti bi arkadaşım cevabı duyunca şaşırmadım fakat makine darbe görmedi en azından bundan eminim neyse ..fotoğraf çekerken sorun yok gayet güzel bu sorun dışında (artık sorunmu onuda çözemedim) makine mükemmel hiç bir sıkıntı çıkarmadı .......
eğer konu hakkında bi fikri olan varsa veya aynı sorunu yaşayan arkadaşların yorumlarını beklıyorum ..

Tarih: 26 Nisan 2011, 23:37 - İp: 81.***.**3.161
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

makine darbeden dolayı diyaframı dağımış olabilir

YUUUHHHH

Tarih: 27 Nisan 2011, 01:20 - İp: 88.***.**8.140
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

profesyonel olarak ses kayıt eden aletlerden takılı değil ise sadece bir miktar kalitesiz ses ve rüzgar furfur sesi girer ses kaydına. buda kayıt edilen sesi keser ve ses kesik kesik geliyormuş gibi olur.
ses hava ile gittiği için şırı rüzgarda hava filtresi görevi gören (püskül-sünger vs) bir şey takılı değil ise rüzgarın sesi diğer seslerin kaliteli şiddette kayıt edilmesine engel olabiliyor.

bu yüzdendir ki televizyonlardaki spikerlerin sokaklarda konuştukları mikrofonlar kalındır ve süngerimsi bir şeyle kaplıdır. etraftan gelen rüzgar bu süngerimsi yapıya girip ses kalitesini çok düşüremez. neredeyse tüm profesyonel mikrofon-ses kayıt cihazlarında bu rüzgar kesici süngerimsi şey aranır.

normal şartlarda makine üzerinde ek olarak takılamayan mikrofonlarda-ses kayıt alan yerlerde rüzgar önleyici olmaz. ve bu rüzgar sorunu yaşanır. özellikle compact makinelerde bu çokça yaşanır.

---------
RÜZGAR SORUNU MU? DEĞİL Mİ?
sizin makinenizde rüzgardan kaynaklanan bir ses kesintisi yada ses kalitesinde düşüş yaşanıyor mu? yaşanmıyor mu? bunu test etmeniz gerekiyor. kapalı ve oldukça sessiz bir mekana gidin. test video çekin. bir takım sesler çıkarın. eğer onlarda sorun yok ise büyük bir ihtimal rüzgar sorunu var demektir.

birde rüzgarlı bir yerde çekim yapın. sonuçları inceleyin.

HAREKET SORUNU MU? DEĞİL Mİ?
diğer bir test ise şudur. sessiz bir ortamda video çekerken kameryı hareket ettirin sağa sola ve aşşağıya. sonra sesi inceleyin. eğer seste sorunlar oluşmuş ise kamerada içerde bir yerde harekete bağlı oluşan bir aksaklık var demektir.

eğer sorun rüzgarda ise harici mikrofon almanız gerekiyor. yok sorun hareket ederken oluşuyor ise zaman servise durumu anlatın ona göre baksınlar.

Not: nikon d90a harici mikrofon takılabiliyor mu bilmiyorum.

Tarih: 27 Nisan 2011, 01:57 - İp: 95.***.**2.91
şeremet
şeremet (üye)
Rize / Amatör

garantı kapsamına sokmayacaklarya şimdiden zemın hazırlıyolar biz size demiştik dicekler, başıma geleceğini biliyorum
konu hakkında kimsenın bi fikri yokmu

Tarih: 27 Nisan 2011, 01:57 - İp: 81.***.**3.161
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

http://wildlifehealth.tennessee.edu/video/Kx-Edirol.jpg

Tarih: 27 Nisan 2011, 01:58 - İp: 95.***.**2.91
şeremet
şeremet (üye)
Rize / Amatör

rüzgarla alakalı bişi değil kayıt ettiğim görüntüden hiç ses almıyor ve dediğim gibi kuvvvetlı bir parazıt sesi gibi düşünun o şekılde ses verıyor yanı evin içinde de çektim yine aynı ,servisi aradım onlar tamamen saçmaladılar birde d 90 a harici mıkrofon takılmıyorrr

Tarih: 27 Nisan 2011, 02:02 - İp: 81.***.**3.161
senolyilmaz
senolyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Diyafram la alakalandırmalarına bi yuh da benden

Tarih: 27 Nisan 2011, 10:07 - İp: 188.***.**5.169
kacar1
kacar1 (üye)
Kocaeli / Amatör

Bende aynı sorun oluyor divx oynatıcı ile izlediğimde rahatsız edici bir ses gelirken vlc medya oynatıcı da normal izliyorum.Sanırım codeclerle ilgili

Tarih: 27 Nisan 2011, 21:29 - İp: 88.***.**2.92
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Sesin acik oldugundan eminmisin?oynatirken buyutec + tuslari falan buna basin bi bakalim...Menuden video ayarlarina falan bi girinmyani makinayi kontrol edin kurcalayin biraz.Menuye hakimseniz ve bu dediklerim zaten uygulanmis ise sorun baskadir ama ben nedense sorunun menuyu iyi kavramamak olduguna inaniyorum...

Tarih: 30 Nisan 2011, 19:46 - İp: 61.***.**5.2
şeremet
şeremet (üye)
Rize / Amatör

ses açık her iki durumdada denedım ya sanki kameranın mıkrofonunda sorun varmış gibi sonuçta fotoğraf çekerken yarım deklanşor yaptığımda netleme yaptığı zamanki bip sesı eğer hoparlörden gelıyorsa tek seçenek kalıyor mıkrıfonun arızalı olmasıdır

Tarih: 30 Nisan 2011, 21:13 - İp: 78.***.**5.253
velicetinkaya
velicetinkaya (üye)
Sivas / Amatör

Valla Hocam ayarlardan Movie settings den bir bak bakalım açıkmı

Nikon d90 nın video da ses alma kalitesizliğini herkes biliyor keşke daha kaliteli bir mikrofon koysalarmış biz parasını verirdik diyenler hiçde az değil... Ayrıca d90 da ki mono mikrofon ayrıca üstünde de mikrofon girişi yok yanılmıyorsam...

Ayrıca diyafram la ne alakası olabilir onuda anlayamadım üste bir abinin dediği gibi düğmelerle bir oyna bakalım belki sesi felan kısıktır yada Üzerinde hopr. varsa onda bir sorun olmasın yada mikrofonu arızalı olmasın bir örnek koyabilirmisin buraya

Tarih: 5 Mayıs 2011, 09:55 - İp: 95.***.**2.36