halimesen
halimesen (üye)
Batman / Meraklı

Kolonya İle Objektif Temizledim.

merhaba arkadaşlar bende Canon eos 1000 model bir makina var ve ben makinayı ilk aldığım da çok harika fotoğraflar çekiyorsdum. ama bir ara bir arkadaşın önerisiyle makinanın objektifini ve içindeki aynayı kolonya ile temizledim. makinamın eski netliği kayboldu. bu sorunumu ortadan kaldırmam konusunda bir bilginiz varsa ve beni bilgilendirirseniz. çok sevinirim. [email protected]

Tarih: 26 Ocak 2005, 14:46 - İp: yok
seikomega
seikomega (üye)
İstanbul / Meraklı

ne yaptın ne yaptın???

Tarih: 26 Ocak 2005, 15:19 - İp: yok
fuseki
fuseki (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

o arkadaşına söyle sana iyi bir makina alsın çünkü seninkinden artık hayır gelmez. netlik sorunu belki(küçücük bir ihtimal) çözülür,anak iyi bir tamirciye ihtiyacın var. makinanın en hassas yerlerinden birisi aynadır belki düzeltebilirler.

Tarih: 26 Ocak 2005, 16:29 - İp: yok
ohara
ohara (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

2 ihtimal var:
ya arkadaşın moron ya da sadist

Tarih: 26 Ocak 2005, 16:31 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili halimesen,
Geçmiş olsun sen arkadaş kurbanısın....www.burukay.com sitesinin öneriler uyarılar bölümünü oku. Daha sonra makineni güzelce paketle ve bana gönder ben hallederim.

Tarih: 26 Ocak 2005, 18:28 - İp: yok
saikou
saikou (üye)
Yurtdışı / Amatör

merhaba burkay,
Ben %50 izoptopil alkol %50 su karısımı ile temizlemeyi düşünüyorum.
Zaten temizleme kitlerinin üzerinde de sanırım isopropil alkol icerir yazıyor. İnternette görmüştüm.
LCD temizleme kitlerinde yazdığını gördüm.
Doğru yapar mıyım?
Eğer doğru değilse uygun bir temizlik kiti nereden bulunur?

Bir de konuyla alakası pek yok ama Ankara'da fotoğafçılıkla ilgili ıvır zıvır malzemeler nereden bulunur biliyor musun? Mesela 52lik dişi olan bir merçeği 37mm'ye çevirici falan...

Tarih: 26 Ocak 2005, 19:31 - İp: yok
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Makinanin netligi kayboldu derken, "cektigim fotograflardaki netligi kayboldu" mu diyorsunuz, yoksa 'vizorden bakinca net degil' mi?

size tavsiyem, once bir fotograf magazasina gidin, bir objektif cikarttirin takin makinaniza bir bakin vizorden, hatta icine film koyup bir de fotograf cekebilirsiniz. Eger netlik sorunu cozulurse o zaman sorun sadece objektiftedir. yok duzelmiyorsa o zaman sizin makina Burkay'in ellerine ihtiyac duyuyor demektir.

ankarada Tripod diye bir yer var, Soysal Pasaji asma katta. Orada var 'ivir zivir'

Tarih: 27 Ocak 2005, 16:52 - İp: yok
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

cekilen fotografin netligi ile ayna arasinda bir baglanti olamaz, ayna sadece vizordeki goruntunun netligini etkileyebilir.
Eger fotograflar net olmuyorsa sebebi objektiftedir.

Ankarada aksesuar icin Tripod`un yanisira, Kizilayda Alemdar pasajinda Foto Ugur`da iyidir.
gecmis olsun.

Tarih: 28 Ocak 2005, 01:12 - İp: yok
nihavend
nihavend (üye)
Giresun / Amatör

kezzap dök dese de dökermiydin peki?
merak ettim yauf

Tarih: 10 Mart 2005, 03:45 - İp: yok
ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

JUGGLER ÇOK GÜZEL YAZMIŞ

Tarih: 10 Mart 2005, 09:02 - İp: yok
alibali
alibali (Üye)
Osmaniye / Meraklı

Küçük bir anekdot:
Kolonyadaki alkol objektif merceğinde kireçlenme dediğimiz bir etki yaratır bu durum merceğin çöpe atılması anlamına gelebilir.
Aynı durum bazı CD (naylon alaşımı fazla olan) ler için de geçerlidir.

Tarih: 16 Mart 2005, 01:05 - İp: yok