taner_67
taner_67 (üye)
Edirne / Amatör

Kodak Z1275 Rezil Bi Sorun..

arkadaşlar ben 2 gün önce exa.com adresinden kodak Z1275 marka bir fotoğraf makinesi aldım ve fotoğraf maknası linki şu: http://www.exa.com.tr/shop/product.asp?caid=349&pid=3881
bu fotoğraf 12 mp ama kesinlikle görüntüler çektiği rezil arkadaşlar ve çektiklerimi edirnedeki fotoğrafçılara getiridm ve bana bu makina en fazla 4 mp görüntü çekiyo dediler..yani çektikten sonra baktılar ve bunu sölediler..görüntü PHOTOSHOP CS2 de 4000*3000 çıkıyor ama kesinlikle alakası yok ve ben bunu hediye etmek için almıştım şu an çoook üzüldüm size çektiğim resimlerden birini gönderiyim..ve bu resimi görünce sizde çok şaşıracaksınız..ben bu makinanın manual ayarlarını çok beğenmiştim.ama bu çözünürlük saçma geldi ya makina çakma bana gelen ya arızalı yada kodakın bu modelleri bu şekilde ama lütfen bu makine kullanan varsa veya bu konuda bana yardım edin yanlış bir seçim mi kodak yada bunu tamamen geri mi gönderiyim...lütfen cevaplarınızı bekliyorum.

teşekkürler

Tarih: 15 Aralık 2007, 12:24 - İp: 88.***.**9.37
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

Exif IFD0

* Camera Make = EASTMAN KODAK COMPANY
* Camera Model = KODAK Z1275 ZOOM DIGITAL CAMERA
* Picture Orientation = normal (1)
* X-Resolution = 72/1 = 72.00
* Y-Resolution = 72/1 = 72.00
* X/Y-Resolution Unit = inch (2)
* Y/Cb/Cr Positioning (Subsampling) = centered / center of pixel array (1)

Exif Sub IFD

* Exposure Time (1 / Shutter Speed) = 1/30 second = 0.03333 second
* Lens F-Number/F-Stop = 28/10 = F2.80
* Exposure Program = n/a (0)
* ISO Speed Ratings = 200
* Exif Version = 0221
* Original Date/Time = 2007:12:15 17:51:09
* Digitization Date/Time = 2007:12:15 17:51:09
* Components Configuration = 0x01,0x02,0x03,0x00 / YCbCr
* Shutter Speed Value (APEX) = 5/1
Shutter Speed (Exposure Time) = 1/32.00 second
* Aperture Value (APEX) = 3/1
Aperture = F2.83
* Exposure Bias (EV) = 0/3 = 0.00
* Max Aperture Value (APEX) = 3/1 = 3.00
Max Aperture = F2.83
* Metering Mode = pattern / multi-segment (5)
* Light Source / White Balance = unknown (0)
* Flash = Flash fired, auto mode
* Focal Length = 754/100 mm = 7.54 mm
* Maker Note = 0
* Colour Space = sRGB (1)
* Image Width = 4000 pixels
* Image Height = 3000 pixels
* Exposure Index = 200/1
* Image Sensing Method = one-chip color area sensor (2)
* Image Source = digital still camera (DSC)
* Scene Type = directly photographed image
* Custom Rendered = normal process (0)
* Exposure Mode = auto exposure (0)
* White Balance = auto (0)
* Digital Zoom Ratio = 0/100 = 0.00
* Focal Length in 35mm Film = 36
* Scene Capture Type = standard (0)
* Gain Control = high gain up (2)
* Contrast = normal (0)
* Saturation = normal (0)
* Sharpness = normal (0)

Yüklediğiniz fotoğrafı Otomatik modda, f/2.8 diyaframla, 1/30 enstantene ile ve otomatik flaşla çekmişsiniz. Yani tüm ayarlar makinanın verdiği değerler.
Çekim mekanı ve sati itibariyle flaş kullanmanıza rağmen makinanın flaş gücü bu odanın tamamını dengeli bir biçimde aydınlatmaya yeterli değil. Kaldı ki flaşın amacı tüm odayı aydınlatmak olmamalı.

Diyafram ve enstantene değerine göre yer yer netli ve derinlik sorunlarının olması gayet doğal.

Birde her mekanda her saatte her şekilde mükemmel fotoğraf çekilir diye bir kural yoktur. Bu odada aynı anda aynı dğerlerle başkaca bir makina ile de çekseniz muhtemelen benzer bir fotoğraf elde edeceksiniz. Boşuna makinaya yüklenmeyin.

Tarih: 16 Aralık 2007, 22:59 - İp: 85.***.**4.69
taner_67
taner_67 (üye)
Edirne / Amatör

yani ebn bu odada fotoğraf çekemem mi...ya fotoğraf heryede istedin nada çekeme miyiz...valla karıştı kafam

Tarih: 16 Aralık 2007, 23:37 - İp: 88.***.**9.37
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

makinede sorun yok arkadasım.
benden oncekilerde soylemiş.sorun sende.
megapikselin buyuk olması fotograf kalitesini etkilemez hatta aynı sensore daha fazla megapiksel kaliteyi dusurur.
fotografta makineden kaynaklı bir sorun gorunmuyor.
12 mp degilde 4 mp cekmeside makinenin fotograf boyutunun 4 mpye kayıtlı olmasındandır.
ama exifte 3000*4000 gosteriyorsa buda mumkun degil.
makinede kabahat arama,evet sınıftaslarına gore zayıf bir makinedir ve bencede kodak almak cok dogru bir tercih degil ancak olmayan bişeydende sıkayet etmemek gerek.
buyuk ıhtımalle beklentını yuksek tutmussun,ve cektigin fotograf sana cokda ıyı gorunmemiş baska bir sorun yok..

Tarih: 17 Aralık 2007, 12:20 - İp: 88.***.**6.43
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

Çekmişsiniz ya işte...

Fotoğrafın temeli ışıktır, iyi fotoğraf çekmenin de temeli uygun ve kaliteli ışıktır. Her önümüze gelen ışıkta aynı değerlerle ve aynı mantıkla fotoğraf çekemeyiz.

Fotoğraf çekmenin de bir amacı olmalı. örneğin bu odanın fotoğrafını çekmek isterken bir amacınız olmalı. Bu amacınızı gerçekleştirmek için de bazı düzenlemeler ve düzeltmeler yapmanız gerekebilir.

Sözgelimi bu fotoğrafta herşey öylesine rastgele ki, hiçbir kompozisyon ve estetik kaygısı olmadan çekilmiş. Haliyle de insana hiç çekici gelmiyor. Oysa ışık, keskinlik, pozlama dengesi kadar fotoğrafı kaliteli yapan şey estetik algılama ve kompozisyon bütünlüğüdür. Teknik yönden zayıf olsalarda düzgün kompozisyonlu bir fotoğraf hepimizin beğenisini kazanır.

uzun süre önce okumuştum: Resim toplama, fotoğraf çıkarma sanatıdır diye. Siz fotoğrafı çekmeden önce kadraja neleri almanız gerektiğini, kompozisyonu nasıl oluşturacağınızı düşünüp karar vermelisiniz. Neticede fotoğraf bir karar işidir ve bas-çek diye tabir ettiğimiz fotoğraflar çok nadir bir bütünlük ve kompozisyon içerirler.

Örneğin Siz bu odayı bir Bekar Odası olarak çekmeye karar verdiniz diyelim. Oturup bir Bekar odası nasıl olmalı buna karar vermeli ve buna göre nesneleri düzenlemeli, odanın hangi kısmı daha iyi ışık alıyor bunu incelemeli, doğal ışıkta mı yoksa yapay ışık (flaş, aydınlatma lambası ) ile çekim yapacağınıza karar vermeli, canlı model kullanıp kullanmayacağınızı kesinleştirmeli, kıyafet konusunda bir eksiklik olup olmadığını belirlemeli, çekimi gece mi gündüz mü yapacağınıza karar vermeli, hepsinden önemlisi bu Bekar Odası fotoğrafını çekerken kendinizden birşeyler katarak izleyiciye bir mesaj oluşturmalısınız...

Deneyin..
Faydasını göreceksiniz..
İşin özeti:Çok güzel fotoğraf çekmenin hazır formülleri yok. emek ve sabır istiyor.

Bu arada Kodak Makinaların rengi ve çekim kalitesini Ben çok beğeniyorum. Örneğin
http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=139398

Kolay gelsin dileklerimle...

#akdenizli' tarafından 17.12.2007 12:29:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Aralık 2007, 12:24 - İp: 88.***.**5.36
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

farklı mekanlarda fotoğraf cekip koyun. acık hava,karanlıkta flashlı vsvs.. gibi

Tarih: 17 Aralık 2007, 12:35 - İp: 88.***.**6.246
taner_67
taner_67 (üye)
Edirne / Amatör

ya arkadaşlar naparsam yapayım anlatamıyorum kendimi...yani çıkıp bu makine mükemmle yada çok iyi diyebil
iyormusunu...bakın neyse artık bu makina ile ilgili görüş belirtmicemde çünkü anlatamıyorum kendimi...bana şu konuda yardım edebilirmisiniz ben KODAK V1003 veya CANON A550 almaya karar verdim kodak v1003 çok hoşuma gitii..aman diim arkadaşlar merak etmeyin bende sapık biri değilim bekar evimi pasao çekecem bende çiçek resimleri felan çekecem aman diim beni yanlış anlamayın ama tekniğide çok iyi bilmedimden bunlar oldu.. sizce cano mu kodak mı...hangisi daha iyi..ve lütfen elinizi vicadanına koyun benim bekar odasoı diye nitelendirdiniz odama takıpta bazı şeylerden sapmayalım bu kodak1275 iyi bir makine değil...bu benim fikrim..flaşı kesinlikle yetersiz v1003ile çekin fotoğraf ve yanyana koyun tabi kendi profesyonelliğinizide döktürerek ve eminim bunun cevabını çook iyi biliyosunuz..neyese arkadaşlar v1003 mü canon a550 mi...ve bu makinelerde yardım cı olun...tabi sonra çektim güzel fotoğraflardan sonra yargılayın arkadaşlar..ama kodak v1003 ü biliyosanız ona göre canonla kıyaslayın a550 ile.. sizce v1003den daha iyi mi..yani artık kesinlikleeeeee z1275 ile kıyaslamıcam bile..

Tarih: 18 Aralık 2007, 00:38 - İp: 88.***.**9.37
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

#burkay' tarafından 30.05.2010 22:29:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Aralık 2007, 10:59 - İp: 88.***.**6.143
gorbi67
gorbi67 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Merhaba arkadaşım,çektiğin fotoğraf bence o ortama göre ve o makinenin auto modunda okuduğu değerlere göre normal kalitede...Makineyi manuel ayarlarını alıp kullanmasını öğrenirseniz daha iyi fotolar çekecektir.Tabii bunuda fiyat performansına göre değerlendirmek gerekir.Neticede aynı fiyat sınıfındaki makinelerde pek performans farkı olmuyor gibi diyebilirim.Yüklediğin O foto bir makine için iyi kötü kriteri olamaz.Sinirlenip üzülme...Doğru ayarlarla çeşitli mekenlarda fotolar çek,Öyle karar ver.Selamlar.

Tarih: 18 Aralık 2007, 12:10 - İp: 81.***.**3.230
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

sen tutup bu makine 12 megapiksel degil kaliteside kotu dıyorsun sonrada ben kendimi anlatamadım canonmu alayım baska bişeymi diyorsun.

bu fotografta iyi olmayan ne yada sen nasıl olmasını bekliyordun.
olan ve olabilecek fotograf bu kosullarda bu.
istedigin makineyle cek.

Tarih: 19 Aralık 2007, 00:09 - İp: 88.***.**3.17
miracalp
miracalp (üye)
İzmir / Amatör

cihazın aynısını 3 sene evvel teknosadan arkadasın beklentilerine yakın şekilde satın aldım ,lakin arkadasın yaşadığı kaosu bende yaşadım sanırım...sanırım şöyle izah etmeliyiz anlaması için: elektromarketin bi tanesine gittiniz ve 127 ekran regal marka bi plazma satın aldınız oturma odası küçük tv dev gibi düğmesine bastınız tv açıldı ama oda nesi görüntü eski tüplü tvden daha kötü!...sonuç olarak büyük bişey satın aldınız diye dilediğiniz görüntü kalitesi olacak diye birşeysözkonusu değil saygılar..

Tarih: 24 Mayıs 2010, 20:26 - İp: 88.***.**9.148