suzuki
suzuki (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Fotoğraflardaki Lekeler?

Arkadaşlar merhaba yakın zamanda bi nikon D80 aldım.İlk başlarda bi problem yoktu ama şimdiki fotoğraflarım hep lekeli çıkıyor devamlı aynı yerde bi siyah nokta çıkıyor ufak ta olsa insanın canını sıkıyor.Lensi sildim ama hala var .İçine tozmu girdi diyecem ama lensi hiç çıkarmadım ki içine girsin.Sizce neden olabilir aceba?

Tarih: 22 Mart 2009, 23:29 - İp: 88.***.**1.3
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

örnek fotoğraf koyarsanız çözümü daha çabuk olur.

Tarih: 22 Mart 2009, 23:51 - İp: 88.***.**4.82
sozi2000
sozi2000 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Geçmiş olsun. Benim de d80 var ve benim de başıma geldi. önceleri çok panikledim ama sonra araştırınca sorunun nedeninin sensör kirlenmesi olduğunu öğrendim. bunun çözümü de basit. fotoğraf makinesi menülerinden mirror lock up kısmına girip ( makinenin pili full dolu olacak, ayrıca objektifi çıkaracaksın) on yapıp denklanşöre basacaksın. ayna havaya kalkar. sonra aynayı yere taraf çevirip içine pompayla hava basacaksın. çok şanslıysan toz uçup gider. eğer sonuç almazsan birkaç kez dene. yazdığına göre objektifi değiştirmemişsin. o zaman küçük bir tozdur. en kötü ihtimal yine çıkmazsa ( bende öyle oldu) green clean marka sensor temizleme seti aldm. içinde kuru ve nemli bezler, çubuklar var. onlarla sensörü temizledim. bunların dışında asla sensöre elle dokunma, pamuklu şeyler sokma. acayip solüsyonlar kullanma. eğer nikon servisine yakınsan onlar ücretsiz temizlerlermiş.

Tarih: 23 Mart 2009, 00:00 - İp: 94.***.**2.126
suzuki
suzuki (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

arkadaşlar çok teşekkür ederim.Ben bi deneyeyim .Bakalım inşallah olur

Tarih: 23 Mart 2009, 00:42 - İp: 88.***.**1.3
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kesinlikle sensore dokunmayın, hava pompasıyla dusurmeye calısın.

Tarih: 23 Mart 2009, 00:46 - İp: 78.***.**8.229
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bahsi geçen bi konu vardı. Forumda mesajı geriye dönük aradım ama bulamadım. Arkadaşın biri lensi çıkarıp hava pompasıyla içine tutmaktan bahsediyordu. yapsam ne olur diyordu. Hemen alta burkay abi (panasonic servis) bende seni Ankadara ellerimi ovuşturarak bekliyor oluycağım diye esprili mesaj yazmıştı.
bulamadım mesajı malesef.
illa yapacağım diyorsanız makine sizin buyrun yapın.

edit:
bu linkede bakmadan geçmeyin.
http://forum.netfotograf.com/tuketici_sorunlari.asp?msg_id=32302

#remi5861' tarafından 23.03.2009 01:03:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Mart 2009, 00:57 - İp: 88.***.**4.82
turbojet
turbojet (üye)
Zonguldak / Özel Gün Fotoğrafçısı

ccd nin üstüne toz gelmiş olabilir büyük ihtimalle.. üstteki arkadağın dediği gibi hava pompası ile hava üfleyin....birde not...bütür hassas cisimleri mesela ccd lens mercek gibi ..temizlik yaparken kesinlikle pamuk yada selpak ve allkollü sıvılar kullanmayın temizlik için en ideal :DERİ VEYA MEŞİN PARÇASIDIR..kesinlikle çizmez leke bırakmaz ?

Tarih: 23 Mart 2009, 12:54 - İp: 95.***.**3.187
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

sevgili suzuki,
madem ankaradasın al makineni gel bizim servise biz sana sensör temizliğinin nasıl yapılmasını gerektiğini gösterelim. (ücretsiz)

www.burukay.com sitesinde adres krokimiz var

Tarih: 23 Mart 2009, 14:20 - İp: 88.***.**6.239
cem50
cem50 (üye)
Ankara / Amatör

SUZUKİ umarım sensörün kirlendigi konusunda yorum yapan arkadaşlar haklı
çıkarlarda basitce sorununuzdan kurtulursunuz,
ancak bir ihtimal daha var ve pek hoş bir durum degil genelde nikon makinaların
CCD lerinde makinayı max MB da kullandıgınızda ortaya hot pixel tabir edilen
sensör üzerindeki bazı algılama hücrelerinin geçici körleşmesi sonrası bahsettiginiz
sorun ortaya çıkıyor
bunun çözümü makinanızın yazılımını yeniden yüklemek yani formatlamak
yalnız el radyonuzu bile tamir ettirirken düşüneceginiz kendilerini teknik ve yetkili
servis olarak adlandıran bazı arkadaşlar CCD yi komple degiştirdiklerini söyleyip
bahsi geçen format işlemini yapıp nerdeyse makinanıza ödediginiz rakkamın yarısından fazlasını talep edebilirler

Tarih: 27 Mart 2009, 17:51 - İp: 88.***.**3.128
serdarca
serdarca (üye)
Artvin / Stüdyo Fotoğrafçısı

korkacak birşey yok.bendede çok oluyor.sensörü çizmeyecek bir bez yada pamukla hohlayıp temizliyorum bu kadar

Tarih: 5 Mayıs 2009, 20:16 - İp: 88.***.**2.74
  • 1