sbutun
sbutun (üye)
İstanbul / Amatör

Canon Lekeli Resimler .. Acil Yardım

Selamlar,

Bir adet digital canon 20 d sahibiyim. Makinadan cok memnunum , zaten bilerek ve isteyerek aldım.

Değerli fikir ve tavsiyelerinizi beklediğim sorunum su. Çektiğim resimlerde hem aletin ekranında hemde bilgisayarda 2-3 sabit siyah -gri tonlarında lekeler cıkıyor.Bunları her resimde görüyorum. Makinanın içini hava spreyi ile temizlemeyi denedim hatta risk alıp temiz bezle aynaları bile sildim..Fakat sorun devam ediyor ve takıntılı biri olarak rahatsızlığımda [>:D

Tarih: 9 Nisan 2006, 13:03 - İp: yok
quaresma
quaresma (üye)
İstanbul / Amatör

diyebileceğim tek şey o lekelerin arada bende de oluştuğu ama bendeki sebeb lensin üzerindeki küçük toz parçacıkları yada el izi,bunuda gözlükler için kullanılan yumuşak bir bezle iyice siliyorum ve sorun ortadan kalkıyor.

Tarih: 9 Nisan 2006, 19:25 - İp: 85.***.**1.223
cagrig
cagrig (üye)
İzmir / Amatör

Bende aynı sorunu 350d de yaşadım. Bendeki problem sensörün üstünün tozlanmasıydı.Bu kauçuktan yapılan hava pompasını üfüre üfüre temizledim ve şu an çok memnunum. Fotoğrafçılardaki temizlik kitlerinde var alıp denemeni tavsiye ederim. Yalnız menüden sensör cleaning bölümüne gir ki aynayı kaldırıp tamamen sensörü açığa çıkartsın.

Tarih: 10 Nisan 2006, 01:52 - İp: 85.***.**8.228
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Lensinizi temizlemenze rağmen (alt ve üst taraftan) sorun oluşuyorsa, sensörünüz tozlanmıştır. Dikkatlice temizleyin. Bu konu daha önce tartışıldı.
http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=8102&offset=10

Makinenizi manuel odak ayarına alıp, sonsuza ayarlayın, f22 de bir beyaz duvarın resmini yakından çekin. Toz varsa sensorde, görürsünüz.

Tarih: 10 Nisan 2006, 12:58 - İp: 88.***.**8.88
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

bana bu lekeleri görebileceğim bir fotoğraf verebilir misiniz? [email protected]

Tarih: 11 Nisan 2006, 13:46 - İp: 85.***.**4.136
  • 1