xexen
xexen (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

Canon 5d Mark Iı Ölü Pixel Sorunu

Merhabalar,

Canon 5D mark 2 kullanıyorum. Ürünü Amerika'nın amazon sitesinden 8 ay önce satın aldım. Yaklaşık 3 hafta önce gece çekimi yaparken ölü pixel olduğunu fark ettim. Önceki çekimlerimi inceledim önceki çekimlerde 1 haftalık sürede ölü pixel gözüküyormuş. Fakat öncesinde böyle bir sorunum yoktu.

İnternetten araştırdım. Manuel Sensöz temizleme yoluyla 1-2 dakika arası uygulayıp sorunun giderildiği gözüküyor. Sorun bitene kadar bunu yapın deniyordu. Yaptım fakat olmadı..

Ankara'da bu konudan anlayan bir servise ve kişiye kameramı göstermek bilgi almak istiyorum.

Bildiğiniz bir yer varsa paylaşırsanız sevinirim.
3-4 Günlük sürem var eğer Sensör değiştirmeye dönüşecek birşeyse Amerika'ya geri göndericem ürünü.

İlgilendiğiniz için şimdiden Teşekkürler..

Tarih: 27 Ağustos 2011, 16:06 - İp: 88.***.**0.40
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Önce gördüğünüzün "hot" pixel mi, yoksa " stuck" / takılmış veya ölü pixel mi olduğunu belirlemeniz lazım .

Uzun pozlamalarda , gece çekimlerinde , çok yüksek ISO'da "hot" pixel görülmesi normaldir . Parlak kırmızı,mavi,yeşil olabilir . Normal pozlamalarda , düşük ISO'da oluşmazlar.

Stuck pixeller aynı renklerde takılmış pixellerdir , hep en yüksek değeri verirler.

Ölü pixeller ise her fotoğrafta siyah olarak görünürler .

Teşhisi doğru koyun , normal sayılacak 3-5 hot pixel için boşyere Amerika'ya makina geri yollamayın.

21 milyon pixel arasında bir kaç ölü veya takılmış pixel için de hiç bir üretici sensör değiştirmez ; en fazla serviste o pixelleri iptal eder veya bir yanındakine bağlarlar.

#paperman' tarafından 27.08.2011 21:52:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Ağustos 2011, 21:34 - İp: 96.***.**4.180
xexen
xexen (üye)

Teşhisi doğru koymak için bir kaç deneme yaptık.
Lense kaçmış toz mu değil mi yoksa sensörün olduğu kısımda olan toz mu diye
o denemeden sonra bazı noktalar gitti ama bi tanesi var tam ortanın sağında high iso'da bir anlamda ışığın az olduğu çekimlerde kendini belli ediyor.

Özellikle videoda direk görünüyor. Beyaz bariz bi nokta..
Lens değiştirip video çekimi yaptım aynı şekilde görünüyor.
Fakat diyaframı azalttığımda o noktanın yok olduğunu fark ettim.

Buna net olarak tozdur diyebilir miyim?

Tarih: 30 Ağustos 2011, 23:08 - İp: 88.***.**0.40
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Toz olsa beyaz gözükmez .

Sadece yüksek ISO'da oluşuyorsa hot pixel - normaldir , kaygılanmaya değmez .

Her ISO , her koşulda var ise , takılmış pixel . Ya öyle devam , ya serviste pixel "mapping" .

Tarih: 31 Ağustos 2011, 08:40 - İp: 96.***.**4.180
xexen
xexen (üye)

Anladım. Teşekkürler yardımlarınız için...

Tarih: 4 Eylül 2011, 01:11 - İp: 88.***.**0.40
  • 1