hakan1622
hakan1622 (üye)
Bursa / Amatör

Af Noktalarındaki Işık Sorunu

arkadaşlar kolay gelsin.. bugün fotoğraf çekmekle uğraşırken vizörden baktığımda rahatsız edici bir kıl'ın göründüğünün farkına vardım. fotoğraflara yansımıyordu fakat fotoğraf çekimini etkiliyordu.. daha sonra nereden olduğunu araştırırken aynanın üst tarafındaki vizörün iç kısmından olduğunu anladım ( ismini bilmiyorum oranın özür dilerim) daha sonra üfledim ama sonuç alamadım. kulak temizleme pamuğu ile hassas bir müdahalede bulundum. o kıl gitmişti fakat daha farklı tozlar gözüküyor su anda ve en büyük sorunu vizorden bakarken af noktalarının hangisiyle netledigini kırmızı ışığın af noktalarından birinde yanmasıyla anlıyordum fakat şimdi o ışıkların bazılarının şiddeti azaldı ve ışıklarda ufak bir kayma var (vizorden bakıldıgında af noktaları ile netleme yapılırken yanan kırmızı ışık arasında cook ufak bi kayma )

bikaç netleme denemesi yaptım sorun yok gibi gozukuyor. tek sorun eskiden aydınlık bi yere bakarken hangi noktayı odakladıgını yanan kırmızı ışıkla cok rahat gorebiliyordum fakat su anda ışıkların şiddeti azaldıgı için seçmekte zorluk seçiyorum.

sorum şu bu af noktalarının ufak kayması netlemede sorun yaşatır mı ve ben bunu ne şekilde düzeltebilirim.

çok teşekkur ediyorum şimdiden verilecek cevaplar için..

(bu arada tam bilgi sahibi olmadan kurcalamanın hata olduğunu biliyorum fakat su anda bulundugum yerde bir servisin olmaması ve vizorden gorunen kılın cok rahatsız edici olması beni o noktayı ellemeye itti )

#hakan1622' tarafından 14.02.2012 16:43:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Şubat 2012, 16:32 - İp: 88.***.**5.116
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

o kılın fotografa hiç bir etkisi olmamasına ragmen ne kadar can sıkıcı olabilecegini tahmin edebiliyorum.
ancak bahsettiginiz sanırım ayna degil prizma üzerinde bir kıl. kaydırmış olabilirsiniz diye tamamen tahmine dayalı bir yorum yapacagım.

focusa etkisi olup olmadıgını makineyi bir yere koyup focus yaparak deneyin. bursa da teknik servis olmasa da işinin ehli bir fotograf makinesi tamircisi illa ki vardır.
makineyi kurcalamadan guvenilir birine teslim etmenizi oneririm.
google dan bulabilirsiniz sanırım.

kücük bir kıldan daha rahatsız edici bir soruna terfi etme olasılıgınız var

Tarih: 14 Şubat 2012, 16:46 - İp: 78.***.**0.108
hakan1622
hakan1622 (üye)
Bursa / Amatör

cevap için cok teşekkur ediyorum. işin kotu yanı bigada üniversite okuyor olmam yani su anda burda buludugum için sorun oldu bursada olsam kesinlikle bi ustaya bırakırdım işi.. baktığım kadarıyla netlemede sorun yok sorun ışıkların şiddetinin azalması ve aydınlık bi yere bakarken daha once nereye netledigini gorebildigim halde su anda sıkıntı yaşıyorum tek sorun bu sanırım ama yapıcak pek bişey yok gibi..

Tarih: 14 Şubat 2012, 16:48 - İp: 88.***.**5.116
hakan1622
hakan1622 (üye)
Bursa / Amatör

eğer başka bi fikri olan varsa lütfen belirtsin şimdiden teşekkürler

Tarih: 14 Şubat 2012, 21:04 - İp: 88.***.**5.116
hakan1622
hakan1622 (üye)
Bursa / Amatör

arkadaşlar tekrar yazma gereği duydum bu sorunu. makinenin vizöründen baktığımda kirli bir görüntü var. özellikle güneşli havalarda ve aydınlık ortamlarda af noktası ışıkları görülmez bir hal aldı sürekli af noktasını kendim seçmek zorunda kalıyorum. fotoğraflara hiçbir kötü etkisi olmuyor ama fotoğraf çekmeyi güçleştiriyor. sizce servise göndermelimiyim yoksa daha büyük sorunlara neden olabilirmi bu durum

Tarih: 8 Mart 2012, 14:16 - İp: 31.***.**9.49
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

#baberti' tarafından 27.04.2012 21:58:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Mart 2012, 14:37 - İp: 46.***.**7.113
hakan1622
hakan1622 (üye)
Bursa / Amatör

cevap için çok teşekkür ediyorum.. siz daha iyi bilirsiniz tabi ama vizorden baktığımızda gözüken tozlar makinenin içinde üst tarafta olan mat bir yer war tam olarak orda.. sadece vizorden bakıldığında gözüküyor. 9 noktalı af ışıkları varya onların da gücü azaldı. nasıl anlatsam bilemiyorum ama makineyi ilk aldığımda aydınlık bi ortamda fotoğraf çekerken nereyi netlediğimi gorebilirken şimdi o ışığın gücü az olduğundan nereyi netlediğini göremiyorum makinenin. bu ışığın sorununu da cözebilirmi işinin ehli bir kişi yoksa servise mi göndermeliyim

Tarih: 8 Mart 2012, 14:44 - İp: 31.***.**9.49
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

#baberti' tarafından 27.04.2012 21:59:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Mart 2012, 15:11 - İp: 46.***.**7.113
hakan1622
hakan1622 (üye)
Bursa / Amatör

çok teşekkür ediyorum cevap için..

Tarih: 8 Mart 2012, 17:06 - İp: 31.***.**9.49
  • 1