mtopcu01
mtopcu01 (üye)
Çanakkale / Amatör

Yeniyim Tavsiye Bekliyorum. :)

Makinemi dün elime aldım. 550d kit lensin yanında 50mm 1.8 lensim var. Çok bilgim yok ama araştırıyorum. Merağım olduğu için aldım zaten. Çektiğim fotoğrafları sizinle paylaşıp sizden bi kaç tavsiye almak isterim.

http://www.flickr.com/photos/84132278@N02/

Tarih: 3 Ağustos 2012, 23:25 - İp: 94.***.**3.33
iirrffaann
iirrffaann (üye)
İstanbul / Amatör

ısığın yetmediği durumlarda isoyu yükseltme, enstantaneyi azalt. mesela iso 100 de fiyafram f/5.6 ve enstantane 1/250 de iken fotoğrafin karanlik çikiyorsa enstantaneyi düşür. enstantane fotoğraf makinesinin saniyenin kaçta kaçini çektiğidir. 1/2000, saniyenin 2000 de biridir. bunu azaltinca makine daha uzun süre işik alacağindan, fotografin karanlik cikmaz ve istenen sonuca ulasabilirsin.kapali alanlarda 1/500'ün üzerundeki yuksek enstantaneler ile çalişirken harici flaşa ihtiyacin olabilir.
genelde isonu 100 de tut. çok zor durumda cok az isikta kalirsan ve duşuk enstantane yüzünden elinin titremesi fotoğrafa yansiyorsa o zaman isoyu 200 yada 400 e çikarabilirsin. unutma yuksek iso goruntu kalitesini bozar.
Diyafram da alan derinliğini etkiler. ne kadar kısarsan ( sayıyı yuksektmek, kismaktir. yani f/5.6 acik, f/32 kisiktir) net alan derinligi o kadar artar. mesela f/5.6 da çektigin obje net ama arkasi bulanik cikacaktir. ama ayni fotiografi daha kisik diyaframda cekersen git gide objenin önü ve arkasi da net çikar. tabi çok kisik f/32 gibi değerlerin de goruntu kalitesine olumsuz etkisi vardir. Ama diyaframi kismak ta enstantaneyi yukseltmek gibi etki yapar yani ışığın azalir ve goruntu yine karanlik çikar. diyaframi kisinca yani f değerini yukseltince enstantaneyi de azaltmalisin. mesela iso 100 de f/5.6 da enstantane 1/400 de doğru goruntuyu elde edebiliyorsun diyelim. diyaframi f/8 e çikardiginda enstantaneyide 1/250 lere falan dusurmen gerekir.

Birde sana tavsiyem. bir fotografi cektiginde ayni fotoğrafi farkli diyafram yani farkli f degerlerinde tekrar cek ve aradaki farka bak. isoyu hep 100 de tutmaya calis.mesela f5.6 ve 1/300 enstantanede cektigin fotografi birde f8 ve 1/125 te dene.

Cektigin fotograf hosuna gitmediyse farkli açılardan cekmeyi dene. mesela bir arabayi tam karşisindan cekme, etrafinda dolaş ve en guzel açiyi bulmaya çaliş.

Bu yazida sana herseyi anlattim. bunlari gercekten iyi kavrarsan geriye bir tek pratik ihtiyacin kalir.

Tarih: 4 Ağustos 2012, 20:16 - İp: 188.***.**3.59
mtopcu01
mtopcu01 (üye)
Çanakkale / Amatör

Çok saolun hocam. Bu yazdıklarınızı bir iki gün önce okusaydım pek anlamayabilirdim fakat gerçekten denedikçe bişeyler öğrendiğimi anlıyorum. Çok saolun. Teşekkür ederim vaktinizi ayırdığınız için.

Tarih: 6 Ağustos 2012, 00:10 - İp: 94.***.**2.73
  • 1