umarsiz
umarsiz (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğrafa Resim Diyenler....

Bu ben de artık takıntı oldu.Refleks desek aslında daha doğru olur.Çevremde fotoğrafa resim diyenlere kelimenin tam anlamıyla ayar oluyorum

Özellikle televizyondaki programlarda veya filmlerde bunu duyunca konsatrasyonum tamamne bozuluyo.Derdime çare arıyorum

Tarih: 3 Eylül 2006, 02:38 - İp: 81.***.**4.90
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Fotograf aslında fotoğraf çeken kişi ya da bizim deyişimizle fotoğrafçı demektir. Daktilograf ın daktilo yazan kişi olması gibi. Bizim fotoğraf dediğimiz şey ise aslında foto dur, yabancı sözcüktür.

Ara Güler de mesela inatla fotoğrafa resim demektedir, bence çok da dert edilecek birşey değil.

Tarih: 15 Eylül 2006, 22:44 - İp: 85.***.**0.214
dilek23
dilek23 (üye)
İstanbul / Amatör

haklısın umarsız bende sinir oluyorum ama ben çevremdekileri düzeltmeye çalışıom bence sende öle yap

Tarih: 22 Eylül 2006, 20:53 - İp: 85.***.**7.103
turkeyfoto
turkeyfoto (üye)
Kocaeli / Firma

ben bu konudan uzak kalmısım, ıslerım yogundu neyse geldım. ha foto ha resım, hadı bakalım ben ıkısınede karsıyım ıkısıde yabancı kelıme metenın dedıgı gıbı goturgec gıbı bızde bır kelıme bulalım mesela çektikaldı ne dersiniz

Tarih: 29 Eylül 2006, 19:45 - İp: 88.***.**3.145
ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

photo türkçe değil ...karşılığı yok sanırım
picture türkçe değil...karşılığı resim
ingilizcede böyle bir sorun yok sanırım ...çünkü benim pentax dslr makinemin üstünde ..AUTOPİCTURE....diye bir bölüm var...yani OTOMATİKRESİM.......

Tarih: 8 Kasım 2006, 18:33 - İp: 88.***.**8.42
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

sinir olacak bir şey değil bu...fotoğrafa resim denmez, resim yapılır,fotoğraf çekilir gibi bir lafı fotokritik ortaya attı. oradan tüm ülkeye yayıldı. resim diyenlere gerizekalı muamelesi filan yapıldı.

pek çok fotoğraf üreticisi fotoğrafa resim(picture) der.
bilgisayarım/belgelerim/resimlerim diye klasör var. tüm dünyadaki bir sürü dilledeki windows ta bu aynıdır.
photoshop ve irili ufaklı tüm editörler fotoğraf işleme değil, resim işleme editörü diye anılır.
''hazır şehre inmişken bir de resim çektirelim'' diye az bilinen bir şiir de vardır.

resim fotoğraftaki verilerin ismidir. artık sadece ressamların yaptığı şeye demiyoruz.

resim fotoğraf kelimesini kapsamına alır.

dijital fotoğrafla birlikte resim kelimesi daha da yaygınlaştı.

örneğin bilgisayarda printscreen tuşuna basıp painti açar ve yapıştır dersek elde ettiğimiz şey fotoğraf değildir. bir görüntüdür ve ne ile tanımlayacağız bunu? resimdir işte. ama ressamdan çıkmamaıştır.

falan filan.....

Tarih: 10 Kasım 2006, 08:43 - İp: 85.***.**0.82
mehmet06
mehmet06 (üye)
Ankara / Amatör

Kafana takma, sen aradaki farkı biliyorsun ya.Ben pimapen bayiliği yapıyorum,tv gazete vb...reklamlar haricinde heryerde gördüğü halde,pinapen,pilapen,pimpen,pimapel ,simapen vb...isimlerle gelip konuşuyorlar.ilk zamanlar canım sıkılıyordu.Artık takmıyorum,bizim millet okumaz duyduğuna inanır.14 mt tabela var hala gelip hangi marka ile çalışıyorsunuz diyorlar.daha ne diyeyim.saygılar

Tarih: 11 Kasım 2006, 18:57 - İp: 88.***.**6.20
geyikrali
geyikrali (üye)
Ankara / Amatör

Fotoğrafa resim demek çok da yadırganacak bir şey olmasa gerek. Sözlük anlamına baktığınız zaman fotoğraf: ışıkla resim yapmaktır..Eğer farklı malzemelerle yapılan resimlerin hepsi "resim"se ışıkla yapılana da "resim" diyenlerin ayıplanmaması gerekir. Bu arada unutulmamalıdır ki Ara Güler usta da fotoğrafa fotoğraf değil resim der..Öenmli olan ne dendiği değil ortaya ne çıktığıdır...

Hem ayrıca eğer Türkçe'mizin yanlış kullanıldığını düşünüyorsanız ve bu tepkiniz bu yüzden ise ben "ayar olmak" lafına daha çok ayar(!!!) oluyorum...

Saygılarımla..

Tarih: 15 Kasım 2006, 09:27 - İp: 85.***.**5.248
egotrip
egotrip (üye)
İzmir / Amatör

bu anlamsız yersiz kavganın sebebi nedir? fotograf eski yunan dilinden gelme bi kelimedir arkadaslar ve tam olarak anlamı "IŞIKLA RESİM YAPMAK" dır... yani ole veya bole resim dir kendisi bilginiz olsun...

Tarih: 16 Kasım 2006, 20:45 - İp: 195.***.**6.17
foto1453
foto1453 (üye)
İstanbul / Firma

fotoğrafa resim diyenlere ben tual alıp veriyorum sonrada ressamın adresini veriyorum

Tarih: 20 Kasım 2006, 18:46 - İp: 85.***.**8.15
irem59
irem59 (üye)
Tekirdağ / Amatör

vallahi ne yalan söliyim aynı hastalık bende de var..ilçemizdeki fotoğrafçılar bile resim diyorlardı bende heer gittim fotoğrafçıya sorudm resim ne ozman sana biz resimcimi diyoruz diyeailemden başladım değiştrmeye artık ağızlarından resim çekilelm filn çıktığnda direk susuyolar ay pardn diyolar=)bence her varlığın doğru bir adı var ve biz onu kullanmalıyız..masaya neden sandalye demiyoruz yavv!tuhaf bi benzetme oldu ama anlayın işte

Tarih: 12 Eylül 2007, 12:27 - İp: 88.***.**0.154