carli
carli (üye)
Yurtdışı / Amatör

Fotogracilar Hakkinda Soru-danisma

Iyi gunler,
Karabuk merkezde oturuyorum. Buradaki fotografcilar anlasmislar (gordugum kadariyla bir kagida kase basip imza atmislar) ve sacma bir ortak fiyat belirlemisler. En kucuk boy fotograf bastirmak 1-10 tane 1 tl den basliyor ve 10 tane fiyatiyla 25 tane fiyati ayniya geliyor. 8 kilometre uzaktaki ilcesinde ise 40 kurusa fotograf tab ettirmek mumkun. Ayrica daha once cektirilmis bi vesikaligin cogaltmasini ise 12 tane 13 tl gibi bir rakam

Bu kadar sacma bir fiyat politikasinin olmasi (bana gore) ne ticaret ahlakiyla bagdastirilabilir, ne muslumanlikla. Bunu sikayet edebilecegim fotografcilikla ilgili bir yer-mevki varmi?

Tarih: 14 Nisan 2010, 12:54 - İp: 78.***.**5.36
adul
adul (üye)
Muğla / Özel Gün Fotoğrafçısı

herkez kendine müslüman :D

Tarih: 14 Nisan 2010, 14:04 - İp: 88.***.**1.26
-olympos-
-olympos- (üye)
Antalya / Stüdyo Fotoğrafçısı

carli--
Fiat sence nasıl olmalıydı ,
fotoğraf bastırmak tanesi 25- kuruş,
veikalık ise 12 tane 5 TL,
NASIL iyimi.
Bu kadar basit düşünecek kadar fotokopi yaptırıyorsun sanki. Senin için çok basit, Bekara karı boşaması çok kolay olduğu gibi.
Sana hizmet veren o fotoğrafçı nasıl bir yatırım yaparak çalıştığını hiç düşünmedin tabiiki.
Bağlı oldukları fotoğrafçı odaları vardır. Bu fiatları onlar belirler. Bi bak bakalım odanın verdiği yapması gereken yasal fiat listesindeki fiatlara.
Dahada olmadı kendin yatırımını yapıp işin başına kendin geç sen yap.
Sonra hiç bir fotoğrafçı senin kolunu arkana büküpte zorla bize fotoğraf
yaptır demiyorki, beğenmediysen paşa gönlün bilir.
Ama işe ticaret ahlakını ve müslümanlığı karıştırma.Orada ahlaksız bir iş yapılmıyor.Aksine insanlara bir hizmet veriliyor.

Tarih: 14 Nisan 2010, 23:17 - İp: 62.***.**7.208
carli
carli (üye)
Yurtdışı / Amatör

Eger ki bir il merkezindeki tum fotografcilar anlasip uyduruk bir fiyat sistemi kuruyorlarsa, rekabeti ortadan kaldiriyorlarsa, tekel e gecmeye calisiyorlarsa bunda ticaret ahlaki arayamam ben. 40-60-80 kurus olsun. ama adaletli olsun. 10 fotograf bastiginda 10 tl aliyo ve 25 fotografa da ayni parayi istiyor. Bu mu iyi olan fiyat politikasi? Elestiriye kesinlikle kapali oldugunuz belli, her yanlisi duzeltmek icin dukkan acmis olsaydim herhalde her is kolunda is kurmus olurdum.
25 tane yi 10 tl ye satarken maliyeti kurtariyorsa neden 10 fotograf fiyati da 10 tl?
Anlamak istemediginiz surece sizinle bu konuyu cok tartisiriz ve siz bu durumda ticaret ahlaki buluyorsaniz sizi de tebrik ederim.

Tarih: 14 Nisan 2010, 23:51 - İp: 78.***.**5.36
-olympos-
-olympos- (üye)

---------25 tane yi 10 tl ye satarken maliyeti kurtariyorsa neden 10 fotograf fiyati da 10 tl?------
Demekki ikisinede aynı zamanı harcıyor,
Bunu sana anlatmak çok zor , ------------
Zaten fiat politikası tamamen adaletli, her fotoğrafçı aynı fiat, daha ne istiyorsun.
Ben zaten olayın içindeyim neyin nasıl ne şekilde işlediğini çok iyi biliyorum, vede anlıyorum,
Siz anlamadığınız için konuyu habire savuruyorsunuz. Ne yazdım ilgili kanunlarla yönetilen bir odalar var, her altı ayda belirli komite toplanır fiat listesi çıkarır, git onu oku liste fiatlarına bir bak ,fotoğrafçılarda bu odalara bağlıdırlar, tekrar yazayımmı anladınmı .
Bir işyerinin fiat politasına bu kadar hakaret edemessiniz.
Beğenmediyseniz orayı çıkar gidersiniz.

Tarih: 15 Nisan 2010, 00:13 - İp: 62.***.**7.208
carli
carli (üye)
Yurtdışı / Amatör

Anlamamakta israr ediyorsunuz maalesef, begenmezseniz cikip gidemiyorsunuz cunku adamlar anlasmislar il merkezindeki tum fotografcilarda tek fiyat. Bu bahsettiginiz odanin adini-telefon numarasini verirseniz yardimci olmus olursunuz.
Deseniz ki makinann baskiya hazirligi uzun suruyor anlarim belki bir nebze.
Meslektaslarinizi savunmanizi anliyorum. Ne anlamli bir aciklamaniz var durumu aciklayan ne de bu bahsi gecen odaya ulasim icin verdiginiz bilgi var. Yardimci olmuyorsaniz lutfen yazmayiniz.

Tarih: 15 Nisan 2010, 15:48 - İp: 95.***.**7.144
-olympos-
-olympos- (üye)

Anlaşmaları gayet normal, piyasa şartlarında yasak veya kanunsuz bir durum yok.
Hiç bir esnaf senin istediğin gibi, senin işine geldiği gibi bir fiat uygulayamaz.
Esnafın uyguladığı fiat yaşamını devam ettirebilmeli sana hizmet verdiği makinanın taksitlerini karşılamalı.

Sana tekrar yazıyorum
---İLGİLİ KURUL TOPLANIYOR BU ESNAF HAYATINI DEVAM ETTİREBİLMESİ İÇİN ŞU ŞU İŞLERDEN ŞU KADAR KARLA ÇALIŞMASI GEREKİR DEYİP FİAT LİSTESİ ÇIKARIR ESNAFA, ESNAF DA O LİSTE ÜZERİNDEN FİAT UYGULAR, LİSTEDEKİ FİATLAR SENDEN İSTENEN FİATIN İKİ KATIDIR. ŞİKAYET EDİCEN YER ESNAF ODALAR BİRLİĞİDİR. İSTERSEN GİT ŞİKAYETTE BULUN. SANA SÖYLİYECEKLERİ ZATEN YÜZDE ELLİ İNDİRİMLİ FİATLAR DAHA NE İSTİYORSUN . ----
Bilmem analatabildimmi öyle kişiye özel fiat politikası olmaz.Esnafları sen yönetmiyorsun. senin istediğin olsun.

Tarih: 17 Nisan 2010, 23:36 - İp: 62.***.**3.31
  • 1