sercan78
sercan78 (üye)
Samsun / Meraklı

Uzun Ve Kısa Pozlama

herkse selamlar.uzun ve kısa pozlama nedir?neye göre uzun veya kısa pozlama yaparız ve hangi ayarlarda??yardımcı olursanız sevinirim..

Tarih: 20 Kasım 2010, 20:53 - İp: 95.***.**4.174
urun
urun (üye)
İstanbul / Amatör

yeniden merhaba uzun pozlama enstantenenin uzun süre açık kaldığı pozlamalardır kısa pozlamada ise tam tersine enstantene daha kısa sürelerde açık kalır. uzun pozlamada sınır yok 6 ay bile pozlanan fotoğraflar var, en güzel örnek yıldızların pozlanmasıdır belkide siteden bir örnek vereyim: buraya tıklayın
burada uzun süren pozlama (exif bilgilerinde 40dk görünüyor) süresince dünyanın dönmesi neticesinde yıldızlar çizgi şeklinde görünüyor.
saygılar..

Tarih: 20 Kasım 2010, 21:47 - İp: 77.***.**6.173
sercan78
sercan78 (üye)
Samsun / Meraklı

teşekkür ederim urun.sen olmasan sorularım cevapsız kalıcaktısaygılar

Tarih: 22 Kasım 2010, 03:17 - İp: 95.***.**5.23
sercan78
sercan78 (üye)
Samsun / Meraklı

bişey daha sorcam..biliyorum belki çok oluyorum ama merak ta ediyorum.40 dk nası pozlanır bi fotoğraf ya da uzun bi süre??

Tarih: 24 Kasım 2010, 23:49 - İp: 95.***.**8.248
initio
initio (üye)
İstanbul / Amatör

Uzaktan kumanda ile uzun pozlanır, istediğiniz sürede pozlama yapabilirsiniz

Tarih: 25 Kasım 2010, 22:42 - İp: 85.***.**9.189
sercan78
sercan78 (üye)
Samsun / Meraklı

verdiğiniz cevap için teşekkür ederim ama soruma net bi yanıt alamadım.bikaç yerde makaleler okudum.saatlerce uzun pozlama yapılabiliyor makinenin de pozlama süresi ve 'bulb' moduyla ilgili..benim merak ettiğim, misal makineyi tripodumuza sabitledik ve yıldızları görüntülicez.yani dünyanın dönüşüyle beraber yıldızları çizgi şeklinde çekicez.bunun için belki 1 saat belki de 2 saat pozlama yapıcaz.şimdi bu durumda makine 2 saat boyunca açık mı kalıcak?ya da 6 ay ve daha uzun süre pozlanan foto.lar var bunlar nasıl çekiliyor??kusura bakmayın belki komik şeyler soruyorum ama gerçekten merak ediyorum yardımcı olursanız sevinirim.saygılar

Tarih: 25 Kasım 2010, 23:54 - İp: 95.***.**7.205
urun
urun (üye)
İstanbul / Amatör

bulb modunda makina uzun süre açık kalacak, deklanşör kablosunda bir sistem var kilitliyorsunuz ve o kilitli olduğu sürece diyafram açık kalıyor... daha uzun pozlamalar örneğin 6 ay kadar olanlar iğne deliği denilen kameralarla çekiliyor genelde yada analog sistemlerle aksi taktirde pil dayanmaz herhalde

Tarih: 29 Kasım 2010, 00:47 - İp: 77.***.**1.31
sercan78
sercan78 (üye)
Samsun / Meraklı

biraz da okadar uzun pozlama için pil yeter mi yetmez mi diye bu soruyu sordum.teşekkür ederim urun saygılarımla

Tarih: 29 Kasım 2010, 03:02 - İp: 78.***.**0.140
  • 1