ziff00
ziff00 (üye)
İstanbul / Amatör

Sensör - Diyafram

merhabalar forumu uzun zamandır takip eidyorum, diyaframla ilgili çok yazı okudum , bi noktayı tam olarak anlayamadım , bu diyafram değerleri hermakinada aynı etkiyimi yapar , yoksa sensör boyutuna göre değişir mi? yani f2 yaptığımda her makinayla aynı görüntüyü mü alırım?

Tarih: 22 Aralık 2009, 17:55 - İp: 78.***.**9.104
bydesign
bydesign (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Her makinayla derken? Her makinanın üzerinde aynı lens olmaz. Lens bile farkettirir net alan derinliğini. 18-55-70-300-400-800mm değerlerini aynı diyafram açıklığında denerseniz, net alan derinliğinin gittikçe azaldığını görürsünüz.

Tabii bunları yazarken dslr kullandığınızı varsaydım. Kompact makineler için konuşmam gerekirse; üç aşağı beş yukarı aynı sonucu alırsınız.

#bydesign' tarafından 24.12.2009 12:07:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Aralık 2009, 12:00 - İp: 81.***.**4.7
ziff00
ziff00 (üye)
İstanbul / Amatör

anladım teşekkür ederim

Tarih: 24 Aralık 2009, 15:00 - İp: 78.***.**9.104
bydesign
bydesign (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Rica ederim...

Tarih: 24 Aralık 2009, 18:38 - İp: 81.***.**4.7
ftgzgn
ftgzgn (üye)
Eskişehir / Amatör

amatör fotoğrafçılık kitabında aşağıdakiler yazıyor ( ilk ve son paragrafı tam anlayamadım... ).

Diyaframın yüzü üzerine bir sıra sayılar yazılmıştır ki, bunlara F değeri denir. Bunlar objektif deliğinin kutru ile türlü durumlardaki objektifin mihrak boyutu arasındaki orantıyı gösterir. Mesela, standart bir 2 inçlik ( 5 santimetrelik ) objektif, F2'ye kurulunca bu objektifin gerçek kutrunun 1 inç olduğunu gösteriyor demektir.

F sayısı ne kadar çok artarsa delik o kadar küçülür ve filme o kadar az ışık gelir.

En dar delikler en büyük saha derinliğini verir. Büyük delikler ise sağ bir netlik sahası meydana getirir.

Kısa mihrak boyutlu objektifler büyük delik genişliğinde büyük saha derinliğine sahiptirler. Dar birr delik ise, öbür yandan, resmin en dip planlarında bile bir netlik meydana getirebilecek güçtedir. Obtüratör süratli filmlerde yavaşlıyabilir. Eğer büyük bir netlik isteniyorsa, fakat bu da her zaman mümkün değildir, bütün dikkatinizi asıl konu üzerinde toplamalısınız.

#ftgzgn' tarafından 01.01.2010 15:17:38 tarihinde düzenlendi.

#ftgzgn' tarafından 01.01.2010 15:18:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Ocak 2010, 15:07 - İp: 88.***.**7.101
nizamoglu
nizamoglu (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

olay aslında çok basittir...
diyaframı açarsanız perde hızınız yükselir.öndeki cismi net çeket arka bulanık çıkar..
diyaframı kısarsanız perde hızınız azalır.bu sefer sensöre daha uzun zaman açık kalacagı için en öndeki başta olmak üzere sırasıyla arkaya dogru net yerler artacaktır...

Tarih: 7 Ocak 2010, 01:04 - İp: 88.***.**0.129
apertura
apertura (üye)
Diyarbakır / Doğa Fotoğrafçısı

net alan derinliğinin perde hızıyla alakalı olduğunu da ilk defa duyuyorum. sanırım olayı fazla basite indirgemişsiniz. daha açabilir misiniz? yanlış mı anladım yoksa hiç mi anlamadım, anlamadım..

Tarih: 16 Mart 2010, 00:51 - İp: 88.***.**6.238
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

''diyaframı kısarsanız perde hızınız azalır.bu sefer sensöre daha uzun zaman açık kalacagı için en öndeki başta olmak üzere sırasıyla arkaya dogru net yerler artacaktır..''

Yanlış bilgi..Sevgili Nizamoğlu arkadaşım; Net alan derinliğinin perde hızıyla uzak yakın bir alakası yoktur..Net alan derinliğinin belirlenmesinde üç faktör etkilidir : 1) Objektifin odak uzunluğu, 2) Netlenen noktaya olan uzaklık, 3) Diyafram değeri..Peki alan derinliği bunlara bağlı olarak nasıl belirleniyor veya nasıl değişiyor diye soracak olursanız, bu konu fotoğrafın dışında taamen bir fizik / optik konusu ve sorusu..Birkaç formülle izah edilebilen basit açıklaması var ancak dediğim gibi fotoğrafın dışında bir konu olduğu için burda detaylı açıklama gereği duymuyorum..

eğer sizin verdiğiniz bu bilgiye göre diyaframı kısıp da perde hızını da artıtırsak, yine de çok sığ bir alan derinliği oluşması gerekirdi ki oluşmaz maalesef..

Tarih: 17 Mart 2010, 02:34 - İp: 94.***.**4.34
  • 1