bb75
bb75 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Pozlama Telafisi Nedir?

Pozlama telafisi (exposure compensation) nedir? Bana ne sağlar? Oynama yaparak, meydana gelen değişiklikleri görebiliyorum, lakin anlamını bilmediğim için kontrol edemiyorum.

Yol göstereceklere şimdiden teşekkürler...

Tarih: 4 Nisan 2007, 00:04 - İp: 83.***.**8.217
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Mevcut ışığı ve kendi konumunu değiştiremediğin ortamlarda makinanın ışık ölçümüne müdahale etmektir.
Buradaki ışığa aldanıp yanlış değerlendirme yapma demektir.
Karda, plajda her makina aldanır, hatalı ölçüm yapar, bu nedenle arzu edilen fotoğraf elde edilemez. Bu ve buna benzer durumlarda makinanın pozlamasına karışılır, makinanın ortam ışığına aldanmaması sağlanır. Kolay gelsin.

Tarih: 4 Nisan 2007, 11:45 - İp: 88.***.**3.136
bb75
bb75 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Çok teşekkürler Merson.

Peki bunun ISO değeriyle manuel olarak oynamaktan farkı nedir? Zira ISO'yu Auto seçmek yerine ben belirlersem benzer bir etkiyi almaz mıyım? (Bana alırım gibi geliyor, ama ikisini de koyduklarına göre bir farkı olsa gerek herhalde... )

Tarih: 4 Nisan 2007, 19:48 - İp: 83.***.**3.231
_unknown_
_unknown_ (üye)
Kayseri / Stüdyo Fotoğrafçısı

Dostum her yerin bembeyaz karla kaplı olduğu biryerde bir vatandaşın fotoğrafını çekmek istiyorsun veyahut pencere önünde oturan bir adamı, makina ışığın yeterli olduğuna hatta fazla olduğuna karar verirki bu durumda mankenimizin karanlık çıkmasına neden olur.Senin yapman gereken +değerde birkaç basamak ortam ışığına göre poz telafisi yaparak mankenimizi istenildiği gibi görüntüleyebilmektir.

Tarih: 4 Nisan 2007, 20:41 - İp: 88.***.**9.79
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Makinan filmli ise film çıkarmadan ISO ayarını değiştirme seçeneğin yok, dijitalde bu olanak var. ISO artırmak noise=gürültü=kumlanma yaratır, ışığın yetmediği zaman; flaş kullanılmayacaksa ya da flaşın yetersiz olduğu durumlarda uygulanabilir. Makinayı yetersiz ışığa karşı daha duyarlı yapmak, yetersiz ışıkta görüntü yakalayabilmektir ISO arttırmanın amacı.
Pozlama telafisinde konu ile çevresi arasında zıtlık (aydınlık/karanlık) olduğunda dengeleme yapmak söz konusudur.
Kaynak kitaplara bakarak deneme yanılma yoluyla sonuçları daha iyi görebilirsiniz. Kolay gelsin.
not:
Söylediğiniz gibi, madem böyle bir düzenek konmuş, bir anlamı olmalı.
Aynı şekilde, üç ayak, bulb modu vb gibi seçenekler de var. Yeri geldiğinde kullanma farkları meydana çıkar. Amaç ışığı doğru biçimde yakalamak.

#merson' tarafından 04.04.2007 21:51:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Nisan 2007, 21:11 - İp: 88.***.**3.160
  • 1