kafsin
kafsin (üye)
Malatya / Amatör

Mega Piksel ?

Merhaba arkadaşlar ben yeni üye oldum.
Yeni makina almayı düşünüyorum 250 ytl civarı. Fotoğraf makinalarındaki mega pikselin öneminin ne olduğunu yani ne işe yaradığını anlatabilirmisiniz? Mesela 6 mg normal fotoğraflar için yeterli değilmi, doğa fotoğrafları çekemezmiyim. Teşekkürler?

Tarih: 26 Nisan 2007, 09:07 - İp: 88.***.**4.204
aydunya
aydunya (üye)
İstanbul / Amatör

BU KONUDA BENDE PEK BİLGİLİ DEĞİLİM AMA GOOGLE DA ARAMA YAPIP ŞUNLARI BULDUM. UMARIM SANA FAYDASI OLUR...
MEGAPİKSEL MESELESİ
İşte en çok kafaları karıştıran meselelerden biri bu megapiksel meselesi. Ucuz makineler interpolasyon (başka bir adla isimlendirilebilir ama aynı şeydir) gibi yöntemler kullanırlar. Bu yolla olduğundan yüksek çözünürlükleri lanse ederek pazarda yer edinmek amacında olan makinelerden uzak durmakta fayda var.

Aşağıda yaklaşık piksel sayıları ve karşılık gelen megapiksel değerlerini bulacaksınız.

• 3264 x 2448 8 Megapiksel

• 2592 x 1944 5 Megapiksel

• 2048 x 1536 3.1 Megapiksel

• 1600 x 1200 1.9 (hadi 2 diyelim) Megapiksel

• 1280 x 960 1.2 Megapiksel

• 1024 x 768 0.8 Megapiksel

• 640 x 480 0.3 Megapiksel

Yukarıdaki değerleri adı lazım değil (markasını yazmıyorum anlamında) Nikon Coolpix 8400 modelinden aldım. Göreceğiniz gibi bu makine 8 megapiksel’e kadar çekim yapabiliyor ama siz eğer klasik 10x 15 cm’lik kartlara baskı alacaksanız 2 megapiksellik bir çekim süper net diyebileceğimiz sonuçları verecektir. Az zorlarsanız 15x21 hatta 20x30 cm’lik kartlarda bile bu çözünürlükte iyi bir objektifi olan makine ile iyi sonuçlar almanız normal sayılır. Üstelik piksel sayısı arttıkça bir fotoğrafın kapladığı hafıza alanı da artıyor! 2 megapiksel bir fotoğraf 200 kilobayt civarında tutarken 8 megapiksel 2 megabayt yeri alıp götürebilir.

Demek ki öyle megapiksel olayına fazla takılmamak lazım. Ama iyi bir objektifi olan bir makine alıyorsunuz az da paranız daha kalıyor o durumda 4 yerine 5 megapiksel tercihi yaparsanız kimse size kötü gözle bakmayacaktır.

Tarih: 26 Nisan 2007, 09:32 - İp: 88.***.**2.147
cawa
cawa (üye)
İstanbul / Amatör

yeter de artar bile arkadasım yüksek megapixsel esittir iyi fotograf diye birsey yok yüksek mega pixsel esittir onla paralel yükselen sensör boyutu ve fotografı ceken kisinin mahareti vardır o yüzden bu pixsel muhabbetine fazl takılmaa bence bi 100 ytl daha ekle giris seviyesi bi kodak al kendini gelistir sonra gerisi gelir zaten kolay gelsin

Tarih: 26 Nisan 2007, 10:30 - İp: 88.***.**4.87
kafsin
kafsin (üye)
Malatya / Amatör

Teşekkürler.
yani çıkartacağım boyut mu demek? bide dijital önerebileceğiniz bi makina var mı?

Tarih: 26 Nisan 2007, 12:20 - İp: 88.***.**4.204
  • 1