hkan
hkan (üye)
İstanbul / Meraklı

İso-asa Nedır

fılmlı makında ya da dıgıtalde ıslevı nedır nasıl kulanmak gerekır??

Tarih: 26 Ağustos 2006, 16:30 - İp: 213.***.**1.2
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

bu cok temel bir soru.. burda anlatmak pek uzun surer. internette arastirirsan cok daha detaylı bilgi bulabilirsin...

ancak soyleyeyeim asa filmli makinalarrda kullanılan filmlerin ışığa karşı hasssayiyetini gösteren bir değerdi..

100 ASA - en cok satan yeterli ışık koşullarında genel çekim imkanı saglayab filmler

200 ASa genelde pek gunesli olmayan avrupa ulkelerinde kullanılan filmler

400 ASa eskiden hareketli goruntuleri ceken fotografcilarin kullandigi filmlerdi.. 100 , 200, 400 ASA degerleri buyudukce, film uzerindeki grenler arttıgı icin ısıga karsı hassasiyetde artar. yani yuksek asada , makinenormal ayarda daha aydınlık kareler yakalar. isin esprisi bu.

iso farklı birsey international organisation standarts sanırım açılımı

diaframı ve enstantaneyi sormamıssın o yuzden onu anlatmayayım

Tarih: 26 Ağustos 2006, 20:32 - İp: 88.***.**9.247
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

terim olarak iso-Asa aynı şeyi anlatıyolar...

filmin yada günümüzdeki sensörlerin ışığa karşı olan duyarlılığı...

rakam büyüdükçe duyarlılık artar...ama görüntü kalitesinde düşüş yaşanır....

Tarih: 26 Ağustos 2006, 22:03 - İp: 212.***.**2.241
ousahin
ousahin (üye)
Yurtdışı / Amatör

Evet bu ISO-ASA konusu benim de kafamı kurcalıyordu. Bu kavramı daha önce ASA olarak biliyordum ama dijital camiada ISO olarak görüyoruz. Hkan da bu yüzden o şekilde sormuş galiba. Filmlerin sahip olduğu ASA ile dijital makinelerdeki ISO biraz farklı kavramlar mı acaba? Yoksa İngilizce'de daha önce de ISO olarak kullanılıyordu da biz mi ona ASA diyorduk? Bilgisi olan arkadaşlar aydınlatabilirse sevinirim.

Tarih: 26 Ağustos 2006, 22:05 - İp: 212.***.**3.150
neuro
neuro (üye)
Giresun / Amatör

ISO International Standards of Organisations
ASA American Standards of Associations
Biri amerikanın biri avrupanın standartlarıdır. Ancak fotograf konusunda her ikiside aynı değerleri standart kabul etiklerinden aralarında fark yoktur

Tarih: 27 Ağustos 2006, 14:19 - İp: 85.***.**2.20
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Kısaca;ıso ve asa aynı olmakla birlikte,sensörün ışığa olan duyarlılığı olarak biliyorum ben.

Analog makinalarda Asa olarak,
Dijitalde ise İso olarak kullanılır.

Tarih: 27 Ağustos 2006, 14:29 - İp: 85.***.**4.149
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

osmanlı yanılıyorsun

neuro açıklamsında olduğu gibi

analog dijital fark etmiyor

Tarih: 28 Ağustos 2006, 15:51 - İp: 212.***.**4.63
hkan
hkan (üye)
İstanbul / Meraklı

aslında ben bılıorum acılımlarını kıtapta okudum ama pratıkte denerken bı anlam cıkaramadım acıkcası
anladıım kadarıyla ısık deısıo ama kullandıım f degerıde etkılemez dımı

Tarih: 28 Ağustos 2006, 16:23 - İp: 213.***.**1.2
objektifsi
objektifsi (üye)
Bursa / Stüdyo Fotoğrafçısı

İSO: Filmin ışığa karşı duyarlılık derecesidir.Manuel makinalarda sağ üstte ayar butonundan yapabilirsiniz. Dijitallerde ise menü'den girerseniz ayarlaya bilirsiniz. Lısacası şudur. Karanlık ortamlarda iso değeri yüksek olmalıdır.

Tarih: 1 Eylül 2006, 13:03 - İp: 194.***.**8.20
hünkar
hünkar (üye)
İstanbul / Amatör

Kısacası Ortam Çekim Yaptığın Işığının Yetersiz Kaldığı Durumda Filmin Üzerindeki Kimyasal Değerleri Farklı Üretilir Değer Yükseldikçe Loş Veya Karanlık Ortam İçin (Ör;400 ve Üzeri), Değer Düştükçe (Ör;80 ve Altı) Normal Gün Işığı, Çok Kontrastlı Veya Yoğun Işığın Olduğu Ortamlarda Kullanmak İçin Yapılan Kısmı Bir Işık Telafisi Diyebiliriz. Umarım Anlamışsınızdır.

Tarih: 3 Kasım 2006, 12:27 - İp: 88.***.**5.83
canmit
canmit (üye)
Ankara / Amatör

ISO eskiden ASA idi. Günümüzde ise ISO daha büyük bir standart kuruluşu olduğu için ASA değil ISO olarak günümüzde yer edinmiştir. Yani sadece amerika standartı değil dünya standartı oldu.

Tarih: 7 Şubat 2007, 00:42 - İp: 81.***.**1.247
  • 1