tolbety
tolbety (üye)
Kayseri / Amatör

Hot Pıxels

GEÇENLERDE BİR DERGİDE DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNESİNİN ALGILAYICISI ÜZERİNDEKİ BAZI PİXELLERİN DOĞRU ÇALIŞMAMASI NEDENİYLE BU PİXELLERİN SİLİNMESİNİ TEMİN İÇİN ÖZELLİKLE NIKON FOTOĞRAF MAKİNLERİ İÇİN PROGRAM YAZILDIĞINI SONUCUN OLUMLU OLDUĞUNU OKUMUŞTUM. SONY DSC F828 İÇİN KULLANABİLEVCEĞİM BİR PROGRAM VAR MI??? YADA ÇEKİM TEKNİĞİ DIŞINDA BU PIXELLERİN NASIL YOK EDİLECEĞİNE DAİR BİLGİ... BİLGİLERİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER....

Tarih: 28 Kasım 2004, 12:09 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Hot veya bad pixel hepsi aynı kapıya çıkıyor sonuçta fotoğrafa baktığınızda kare üzerinde yuvarlak lekeler görüyorsunuz çoğunluklada bunları objektifteki kirlenme olarak algılıyorsunuz....Bu yüksek ASA larda ccd 'nin ısınması sonucu ccd deki hücrelerin ark yapması diye çok basit olarak açıklanabili evet bunun adı nois tir ve nikon bunu makineye yüklediği bir yazılımla gidermeye çalışıyor bu da fakat fotoğraf kalitesi ve derinliğinden çok şey götürdüğü kanısındayım ben be nedenle nikon D70 in fitoğraflarını sevmiyorum. Sony e bunu yükleyemezsin. Canon bu nois problemini cmos sensörlerle giderdi...görünen geleceğin cmos sensörlerde olacağı yönünde

Tarih: 28 Kasım 2004, 16:47 - İp: yok
acu
acu (üye)
İstanbul / Amatör

Cmos da ısınma olmuyor mu?
Intel laptoplarda işlemcinin ısınmasından kaynaklanan performan kaybını gidermek için ayrıca centrino işlemcileri çıkardı. İşlemci ısınsa da bildiğim kadarıyla performansı laptop açıldığı zamanki performansıyla aynı
ccd ve cmos'u (belki kel alaka olacak) normal işlemci ve centrino gibi düşünebilir miyiz?

Tarih: 28 Kasım 2004, 18:00 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

laptop benim çalışma konum değil ama cmos sensörün ısınma katsayısı ccd ye kıyasla çok çok düşük...

Tarih: 28 Kasım 2004, 22:14 - İp: yok
  • 1