murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Hdr Nedir?

Buradakilinkte hdr diye bir kavramdan bahsediliyor. okudum ama tam olarak ne işe yarıyor anlayamadım. bilgisi olan var mı?

Tarih: 27 Mart 2006, 19:01 - İp: yok
mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

What is HDR?
The acronym HDR stands for High Dynamic Range. In Adobe's implementation within Photoshop CS2 this is accomplished by using a series of photographs which one takes in the same manner as with previous blending techniques, and then using floating point 32 bit (per channel) math, merging these files automatically into one huge high dynamic range image.

Yani amatörcesi şu oluyor,
Diyelim çok parlak bir gökyüzün var, ve bu gökyüzünün altında karanlıkta bir manzaran var. Ve flash dolgu yapamayacak kadar geniş bir alanı çekeceksin diyelim. O zaman ne yapıyorsun normalde? Bir tane gökyüzüne göre pozlanmış bir fotoğraf çekiyorsun, ki karanlık manzaran simsiyah çıkıyor, bir tane de karanlık konuna göre pozlama yaparak çekiyorsun, ki gökyüzü bu sefer patlıyor. Sonra grafik editörlerden biriyle açıp ilk çektiğin fotonun gökyüzü kısmını + ikinci çektiğin fotonun karanlık manzara kısmını alıp birleştiriyorsun, böylece çooook karanlık ile çooook aydınlık aynı fotoğrafta buluşabiliyor. Adamlar bunun otomatiğini yapmışlar, 10 12 stop aynı karede gözükebiliyormuş. Yanlışım varsa düzeltsin abilerim, sanırım makinede 5 stop kadar bir aydınlık / karanlık farkını fotoğraflayabiliyoruz benim bildiğim. Bu yöntemle fotoğrafının dynamic range'i (sanırım ışık aralığı oluyor) artmış oluyor.

#mastertr' tarafyndan 28.03.2006 10:00:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Mart 2006, 09:52 - İp: 194.***.**0.97
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Yani aynı yerin, aynı kadrajda ancak değişik poz değerlerinde çekilmiş 8-10 fotoğrafı tek bir dosyada birleştiriliyor. Bu dosyada tüm pozlar ayrı ayrı görülebiliyor. İki poz seçilerek birinin manzarası, diğerinin ise gökyüzü alınıp tek fotoğrafta birleştiriliyor. Doğru mu anladım acaba?
Bir forumdan okuduğum kadarıyla çekilen pozların raw olması gerekmiyormuş, HDR tekniği jpeg dosyalarla da kullanılabiliyormuş. Bu durumda bu tekniği kullanmak için dslr sahibi olmak gerekmiyor o zaman, değil mi?

Tarih: 28 Mart 2006, 13:31 - İp: 85.***.**5.45
mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

Evet. Ama raw ile çalışınca kayıpların çok az oluyor, jpg de her kayıt yaptığında tekrar sıkıştırır. Ve bozulma artar. Ama göz bunu hissedermi bilemem.

Tarih: 28 Mart 2006, 13:57 - İp: 194.***.**0.97
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Yardım için çok teşekkürler.

Tarih: 28 Mart 2006, 22:40 - İp: 85.***.**8.247
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

eski bir konu ama.. bunu saglayacak programlar hakkınd atavsiyes olan varmı?

Tarih: 17 Ağustos 2006, 20:13 - İp: 85.***.**2.72
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Burada ayrıntılı olarak tartışıldı.

Tarih: 17 Ağustos 2006, 23:54 - İp: 85.***.**1.209
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

poşotopta yaptığımız manipilasyondan öte birşey değil sanırım..
bunu kullanıcıya kolaylık olsun diye fotoğraf makinasına adapte ettiklerini anladım. doğrumu anladım bilmiyorum

Bazı çalışmalarda örn: söz konusu bina fotoğrafının üstüne başka fotolardan (clipart yada hazır imaj sitelerinden) alınan gökyüzünü monte ederiz.. Bilen anlarda bilmeyen bayılır..

Tarih: 19 Ağustos 2006, 14:50 - İp: 81.***.**9.247
erna
erna (üye)
İstanbul / Meraklı

Ağırlıklı olarak yüksek kontrastlı manzaraların çekimi için kullanılan bir teknik.Görüntüdeki yüksek kontrast ve düşük kontrast bölgelerin ortalamasının alınması mantığı ile meydana geliyor..
PhotoshopCS2 nin yeni versiyonunda var bu özellik.Sırasıyla File-automate-merge to hdr ye ulaşılıyor.Ayrıca http://www.hdrsoft.com adresinden bu programı indirebiliyorsunuz.Bunun başka gelişmiş özellikleride var.

Tarih: 20 Ağustos 2006, 23:36 - İp: 88.***.**5.203
winnerboy
winnerboy (üye)
Ankara / Amatör

peki sony a100 ün dro özelliği ile hdr arasında bi benzerlik yok mu sizce??

Tarih: 6 Eylül 2006, 14:30 - İp: 88.***.**7.1
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

benzerlik var desekde. hdr de degisik efectler elde etmek mumkun.

Tarih: 17 Eylül 2006, 15:15 - İp: 88.***.**8.72
  • 1