vodeay
vodeay (üye)
İzmir / Amatör

Efektif Piksel Nedir

merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım. hoş hala fotoğraf makinası almadım ama alabilmek için bazı sorularımın cevap bulması gerekiyor. efektif piksel ve megapiksel nedir ve 12 efektif piksel li bir makina kaç pikseldir. ayrıca ben fujı e550 modelini gittigidiyordan aldım sayılır ama satıcı 12 piksel yazdığı halde bana yazlımla yükseltilebilir falan gibi şeyler söyledi bu konuda bilgim olmadığı için hata yapmak istemiyorum. ayrıca sony dsc-s650 modeli üzerinde de yoğunlaştım. fuji 420 lira sony 320 lira hangini tavsiye eddersiniz. gece çekimi güzel olsunş kırmızı göz olmasın ve kaliteli çekim olsun istiyorum. sürekli makina değiştirebilecek konumda değilim o yüzden aldığım makinayı uzun yıllar kullanabilmek istiyorum. lütfen yardımlarınızı bekliyorum .

Tarih: 1 Haziran 2007, 22:40 - İp: 85.***.**7.129
kartal53
kartal53 (üye)
İstanbul / Meraklı

selam iki makine arasında pek fark yok gibi farklar birbirilerini karşılıyor yanı anlayacağın şekilde piksellerle kafanı karıştırma kısaca kare şeklinde dijital görüntülerin yapi taşı olan küçük noktacıklara piksel denir

Tarih: 1 Haziran 2007, 23:07 - İp: 85.***.**4.159
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Algılayıcının üzerindeki piksel sayısıyla fotoğrafı oluşturan piksel sayısı bazen farklılık gösterir, efektif piksel fotoğrafı oluşturan piksel sayısıdır.

Tarih: 2 Haziran 2007, 04:57 - İp: 88.***.**9.203
400asa
400asa (üye)
İzmir / Meraklı

Merhaba,

efektif piksel demek makinanın kayıt edebildiği piksel sayıdır.

Yazılımla piksel yükseltmenin teknik adı interpolasyon.Bu sistem sağlıklı sonuç vermiyor, sadece megapiksel tuzağıyla müşteri çekiyor.Önemli olan donanımsal olarak kaç piksel kaydettiği.

Sony dsc-650 nin üzerinde sony lens var.Diğer sony lerde dikkat edersen carl zeiss lens vardır.Mikanaya ışık ilk olarak lensten girdiği için makinaya ne kadar kaliteli ışık girerse o kadar iyi fotoğraf oluşur.Fiyat farkı buradan kaynaklanıyor.Hiç düşünme derim.

Düşündüğün fiyatın birazcık üstüne çıkıp yeni fuji lerden almanı öneririm.

Tarih: 5 Haziran 2007, 16:52 - İp: 85.***.**1.162
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Almaya düşündüğünüz fuji E 550 eski model bir makina. Gerçek megapiksel sayısı 6,3 ancak fujinin yazılımı ile bu oran 12,3 megapiksele çıkıyor. Bende de bunun bir üst modeli olan f 810 var çokta memnunum ama bu piksel artırma meselesi çok hoş karşılanan bir durum değil. Fuji bu piksel artırma meselesini yeni modelerinde uygulamıyor ve fiyatları olduça hesaplı güzel makinaları var ikinci el yerine bunlara bakmanızı tavsiye ederim. Ayrıca E 550'nin ikinci el olmayanlarını bulma ihtimaliniz var biraz araştırın derim ben birkaç ay önce Ankara'da Sanfo fotoğrafçılıkta görmüştüm fiyatı da 550 YTL civarıydı.

Tarih: 6 Haziran 2007, 09:30 - İp: 81.***.**5.88
  • 1