sercan78
sercan78 (üye)
Samsun / Meraklı

Diyafram Hakkında..

özür dileyerek bi soru daha sormak istiyorum..diyafram değerlerinde örn.2.8 lik diyafram değeriyle 8 diyafram değerinin arasındaki fark nedir?diyaframla ilgili yazıları okudum biraz ama biraz kafam karıştı.sayılar küçüldükçe diyafram açılır ışık miktarı daha fazla içeri girer ama netlik derinliği azalır mı?ya da tam tersi.. biraz karışık bi soru oldu ama kusura bakmayın bu ters orantılar biraz kafamı karıştırdı

Tarih: 20 Kasım 2010, 21:00 - İp: 95.***.**4.174
urun
urun (üye)
İstanbul / Amatör

hocam basitce anlatmaya çalışayım:
diyafram değeriniz azaldıkca diyafram açıklğı artar yani ters orantılı. şöyle düşünelim objektfimizin maksimum açıklığı f:1.4 olsun, bu durumda diyafram değeriniz 1.4 ken diyaframınız münkün olan en açık aralıkta olacaktır. size yardımcı olabilecek bir çizelge : buraya tıklayın
bunun yanında diyafram değeriniz küçüldükçe arka planın fluulaşması artacaktır, diyaframınız 1.4 te yani maksimum açıklıkta iken arka plan neredeyse tamamen fluu olur, diyaframı biraz kısarsanız yani 8 gibi bir değere getirirseniz arka plan biraz daha net görünecektir...
saygılar

Tarih: 20 Kasım 2010, 21:40 - İp: 77.***.**6.173
sercan78
sercan78 (üye)
Samsun / Meraklı

hocam çok teşekkür ederim şimdi herşey kafamda netleştisaygılar

Tarih: 22 Kasım 2010, 02:41 - İp: 95.***.**5.23
jeofem
jeofem (üye)
İstanbul / Meraklı

Bende bilmiyordum vede şu aydınlatıcı pratik bilgiye ulaşınca paylaşmak istedim.

Fotoğraf makinalarında, film düzlemine düşecek ışık miktarını ayarlayan en önemli parçalardan birisidir. İnsanın gözünde, göz bebeğinin işlevi ne ise fotoğraf makinalarında da diyaframın işlevi odur.

Ortamdaki ışıklılık durumu yoğun ise, başka bir deyimle ortam çok ışıklı ise kapalı (kısık), ortam az ışıklı ise açık durumunda bulundurulur. Diyaframı, işlevi açısından bir musluğa benzetmek olasıdır. Musluk çok açıldığında suyun çok akması gibi, diyafram açık olduğu zaman da filme düşen ışık miktarı artacaktır.

Tarih: 31 Mart 2011, 20:00 - İp: 188.***.**1.38
sercan78
sercan78 (üye)
Samsun / Meraklı

teşekkür ederim ilginize biraz arştırma sayesinde temel olan bu bilgilere ben de ulaştım sonunda ama tabi bunlar sadece başlangıç.ışığınız bol olsun.

Tarih: 2 Nisan 2011, 18:03 - İp: 95.***.**6.149
  • 1