custo
custo (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Vitrinlik Fotograf Ve Kandırmaca...

Forum'un neredeyse her yerinde meslektaşlarımız hazır vitrinlik fotoğraf ihtiyaçlarını dile getiriyorlar, yardım istiyorlar.

Merak ediyorum, biz ne iş yapıyoruz ?
Vitrinine başkasının çektiği fotoğrafı koymak nasıl bir şeydir. Kendinin olmayan bir fotoğrafı kendi çekmiş gibi müşterilere yutturmak nasıl bir hokkabazlıktır ? Gerçekten anlamıyorum. Bir fotoğrafçıo kendi çektiği fotoğrafı vitrinine koymak istemiyorsa müşterisi o fotoğraf için ona neden para ödesin ?

Ayrıca yapılan bu iş yasalarda sahtekarlık ve yanıltıcı reklam olarak cezası olan bir eylemdir. Haberi olmayan öğrensin.

Kendimizi kandırıyoruz da hiç değilse müşteriyi kandırmayalım arkadaşlar. Bu mesleği böyle öldürüyoruz işte... Kendimize gelelim.

#custo' tarafından 24.11.2006 12:49:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Kasım 2006, 12:48 - İp: 85.***.**7.193
seyyahalpe
seyyahalpe (üye)
Antalya / Stüdyo Fotoğrafçısı

Deminden beri okuyorum güsel herkes yorumlarını dile getirmiş ama neden herkes at gözlüü ile tek taraftan bakıo unutmayın bu ülkede herkes alkol almıo bu ülkede herkes karısını kızını çevrede millete teşhir etmiyor siz anca sahtekar fotoğrafçılar o bu şu diyip hakaret ediyorsunuz şimdi sorarım size ben çoğu yeri bilriim ve ist. izmir bu yerlerde herkes neredeyse çıplak gesio herkes biribiryle ilişkiye girio kimsede kıskanma duygusu yok şimdi böle insanlara nedenir siz ii bilirsiniz ben sölemiim aramızda da öle insnalar vardır bide sizin tam tersiniz insnalar var böle insnalar fotoğraflarını koydurmuoyor hatta çoğu negatiflerinide alıolar şimdi ben ne yapım söliin nerden resim bulumda katlog haızrlıım fonlarıma veya dükkanımda teşir eddeyim arkdaşlar mete arkdaş çok güsel söledi sizde boşuna konuşosunuz bence yok bilmeme ne sayılı kanunu o bu şu açtırmayın ağzımı anca ordan artislik yaparsınız başka bi işe yaramaz sizin yaptınız karıya kısa sulanırsınız herkes işine baksın sakın ama sakın bir daha laf atmayın orturduğunuz yerden zaten hep öle olmuomu 3-5 kişi çıkıo laf atıo bişiler yapmaya çalışıolar amaçları huzur bozmak bu arada yasalarla iligli arkdaşım madem öle yasa diosun dimi 1 pozu patentleyebilirmisin ? 2 patentledini var say ne yapabilrisin ? sen geç o şu na göre bilemem neye göre yasak muhabbetini sen onu devlete bırak neyse eğer anladıysanız dediklerimden bişi ne güsel yok anlamadıysanız ve bunn üzerine savunma moduna geçersiniz zaten öğrenmiş olurum siz siz olun sakın küçük esnafla uğraşmayın yoksa beter olursunuz unutmayın yukarda Allah var !( Hoş inanıomusunuz inansanız bile alnınız secdeye gidiomu gitse bile içtenmi yoksa gösterişmi yapıosun ) METE hll Abim

Tarih: 27 Temmuz 2008, 16:33 - İp: 88.***.**1.216
fz
fz (üye)
Eskişehir / Stüdyo Fotoğrafçısı

ya anlamıyorum arkadaşım sen reklam fotoğrafçısıısn ve ondan dolayı çektiğin ve çalışdığın insanlar manken veya nesne bunları sergilemek ve reklam yapmak için kişiden izin alman gerekmiyor ama stüdyo fotoğrafçıları için bu gecerli değildir emin ol içinde olsan anlarsın bu kandırmaca değildir sadece vitrin cıplak kalmaması için konan nesnedir sonuçta yıllarca hepimiz vitrinlerimize poloraiddin yolladığı afişleri astık ordakileri bizmi çektik hayır vs vs ben eskişehirin en lüks yerlerinden birinde studyom ve gecenlerde kız geldi portre resim cektim kız vitrine asmak için izin istedim kabul etti astık 2 gün sonra adamın teki geldi sözlüsüyüm dedi resmi çıkartın dedi
gene geçenlerde gelin damat geldi devamlı müsterimim resimleri cektim ve hemen işleyip vitrine astım İZİNLİ busefer kızın anne babası geldi resmi vitrinde istemiyorum die sen para bayılmıs metrelik resim yapmışsın al onu çöpe at 2 gün sonra ki budurum daha küçük semntlerde daha kötü

Tarih: 29 Temmuz 2008, 22:12 - İp: 88.***.**0.57
damla43
damla43 (üye)
Kütahya / Stüdyo Fotoğrafçısı

sn.arkadaşım . iyi diyosun hoş diyosunda normal sıradan bir müşterinin gelin damat fotoğrafını vitrine koyabilmek için müşterinin nasıl ikna edilebileceğini hiç söylemiyosun yani.ben bu mesleği yaklaşık 15 senedir yapıyorum ama hiç bir müşterimin özel aile fotoğrafını daha vitrinime bırak model albüm olarak stüdyomda dahi kullanabilmek için izin alabilmiş değilim.bizi birde bu konuda aydınlatsan diyorum yani...

Tarih: 8 Ağustos 2008, 03:59 - İp: 88.***.**4.56
fotoharun
fotoharun (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

slm abılerm ustalarım okadar bu ısteyım ılk yılımda degıstıremedım ondan sonrakı yıllarım da
kesınlıkle baskasının fotorafını asamam
cunku baskalarından allaha sukur eksıgım yok demı
onun ıcın kendın yapmalısın ama yardımcıda olurum
[email protected]

Tarih: 9 Eylül 2008, 20:56 - İp: 85.***.**7.199
mucteba123
mucteba123 (üye)
Amasya / Stüdyo Fotoğrafçısı

Tarih: 27 Eylül 2008, 17:41 - İp: 88.***.**8.87