kaanergoz
kaanergoz (üye)
İstanbul / Amatör

Ürün Çekimi Hakkında Bilgi Alabilirmiyim

3 adet 250w paraflaşh ım var 2 soft box 1 petek softları tam yana peteğide tam arkaya yerleştirdim ve ürün çekimi yapmak istiyorum ancak ya bembeyaz cıkıyo ürün hiç gözükmüyo 250 nın uzeırne enstante alıncada ekran sıyahlasmaya baslıyo ayarları nasıl yapmam gerek bılgı verırsenız sevınırım

Tarih: 18 Kasım 2012, 00:15 - İp: 78.***.**0.219
koerdemir
koerdemir (üye)
İstanbul / Amatör

Lensiniz nedir? ISO yu 100 yapıp, diyafram değerini yükseltin.

Tarih: 18 Kasım 2012, 00:34 - İp: 94.***.**6.75
kaanergoz
kaanergoz (üye)
İstanbul / Amatör

18-55 LENS LE ÇEKİM YAPIYORUM 50MM VE 55-250 LENSLERIMDE MEVCUT HANGISINI ÖNERIRSINIZ İSOYU 100E ALIYORUM HEMEN İSO 200 DE CEKIM YAPIYORMUSUM

Tarih: 18 Kasım 2012, 00:50 - İp: 78.***.**0.219
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

Bir arkadaşın ürün çekimi ile ilgili sorusuna aşağıdaki yanıtı vermiştim, belki ilginizi çeker,

Bence ürün çekiminde belirli ana prensipler daha sonra da çekimi yapanın kendisine göre geliştirdiği yöntemler vardır. Işık kullanımı ise çekimi yaptığınız ürünün dokusuna, fona,..vs değişir.
Genelde güçlü ve yumuşatılmış ışık ile çok deneme cekimi yapın hatalarınızı görüp kendi stilinizi geliştirin.

Ürün Çekiminde Benim ana kurallarım
-------------------------
- Öncelikle her ürünün kendisine özgü çekim tekniği vardır, cam taş, sişe, maden ürünler, kuyumculuk ürünleri ile diğer ürünler farklıdır, çekim yapacağınız ürüne uygun tekniği tespit etmelisiniz.
- Yumuşak- güçlü ışık, semsiye, diffuser, softbox, reflektör vs. ile ışık yumuşatılmalı, dengeli eşit yönlendirilmeli,
- Düşük iso
- Gerektiğinde Nd veya polarize filitre kullanımı,
- Tripot + uzaktan kumanda,
- Ürünün gölgeli yanının olmaması için gerekli aydınlatma (alttan üstten, önden, sağdan,soldan ışık dengeli dağılmalı, gerekirse muhtelif renk reflektör kullanılmalı)
- Detay çekimlerinde macro lens, ürünün her tarafının net çıkması için net alan hesabı iyi yapılmalı, gerekirse bir kaç çekim birleştirilmeli)
- Ürünü ön plana çıkaracak doğru seçilmiş fon,
- Düzgün beyaz ayarı (beyaz veya gri kart ile)
- Olması gereken kelvin ayarı, (mum ışığında da, gün ışığında, beyaz, sarı ışıkta çekebilirsiniz ama mutlaka yumuşak işik, ve düzgün ayar)
- Yeterli photoshop bilgisi ve deneyimi,
- Bazı arkadaşlar HDR tercih ediyorlar, ama ben bir türlü ürün çekiminde alışamadım,

Biz ufak obje çekimlerinde 3 değişik yöntem kullanıyoruz,
1 - tüm aydınlatmanın kutu içinde yapıldığı light box
HAZIR IŞIKLI ÜRÜN ÇEKİM ÇADIRI, KUTUSU (aşağıdaki satıçıyı tanımam sadece örnek olsun diye verilmiştir)

2- ışık çadırında yapılan çekimler,
Product photography

3- Ürün masası üzerinde stüdyo teknikleriyle devamlı ışık, flaş veya paraflaş ile çekebilirsiniz.
Photoflex Lighting School | Photo

sadece takı çekimi-Tıklayınönceki yazı için -TIKLAYIN

#evrendemir' tarafından 18.11.2012 00:54:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Kasım 2012, 00:50 - İp: 78.***.**4.13
kaanergoz
kaanergoz (üye)
İstanbul / Amatör

HALA RENKLERDE OYNAMA VAR OTURTAMADIM BIR TURLU YARINA KADARDA CEKIMLERI BITIRMIS OLMAM GEREKIYOR

Tarih: 18 Kasım 2012, 01:13 - İp: 78.***.**0.219
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

makinanızın kelvin ayarlarını flaş ışık kaynağına göre ayarlıyormusunuz, kartla beyaz ayarı yaptınız mı?

Tarih: 18 Kasım 2012, 01:52 - İp: 78.***.**4.13
kaanergoz
kaanergoz (üye)
İstanbul / Amatör

Malesef o ayarları yapmayı bılmıyorum

Tarih: 18 Kasım 2012, 02:04 - İp: 78.***.**0.219
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

Sn.kaanergoz,
Bu ayarları öğrenmeniz veya raw çekip işlemeniz gerekebilir.
beyaz dengesi için aşağıdaki yazı belki ilginizi çeker,

beyaz dengesi - TIKLAYIN

Tarih: 18 Kasım 2012, 23:35 - İp: 78.***.**4.13
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Ürün çekimi zor iştir.Aslında çok kolay gözükür. Ne yani şimdi şu şişeyi çekmek ne kadar zor olabilir ki? Işık, beyaz ayarı, net alan derinliğ, diyafram...

Bence ISO yu düşük tutun.Mutlaka RAW çekin.Gri kart kullanın.Genelde yumuşak ışık gerekir, ışığı yumuşatın.Pozometreniz varsa ışık yoğunluğunu ölçün.Diyaframı veya ışığı ayarlayın.(Ne kadar iyi çekim yaparsanız yapın mutlaka iş dijital düzenlemeye ihtiyaç duyacaktır.) Kolay gelsin.

#mustafa_ozdag' tarafından 26.11.2012 02:07:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Kasım 2012, 02:06 - İp: 92.***.**9.129
  • 1