daggulu
daggulu (üye)
Tekirdağ / Stüdyo Fotoğrafçısı

Standart Vesiklaık Boyutu Nedir

arkadaşlar ben standart vesikalık boyutunun 4,5x6 olduğunu biliyorum profosyenelim ama böyle bir konu açtığım için olayı biraz garipsiyorum.fakat bir çok müşteri bu nedenle benimle tartışmaya dahi girdi.resimlerin bu büyüklükte olması hiç bir işine yaramayacağını söyledi ben ne olduğunu tabiki biliyorum nüfus için tapu için vs bu boyuttaki resim tabiki büyük ama ben standartları uyguluyorum dedim eğer bana daha küçük ebatta resim istiyorum deseydin daha ufak yaparaktan işinizi görürdüm deyince iş biraz karıştı ve standart vesikalık tartışmasına döndü bu işin tam anlamıyla aslını bilen varsa lütfen bir açıklama yapsın.

Tarih: 20 Nisan 2006, 14:38 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam daggulu..
vesikalik fotograf boyutu, ogrendigim kadariyla; 35-45mm veya en fazla da 38-50mm olarak geciyor..
acikcasi, 4.5-6 santimetre biraz buyuk oluyor bircok standart icin..

tabii ki studyocu arkadaslar fikirlerini soylesinler bu konuda..

Tarih: 20 Nisan 2006, 15:43 - İp: 62.***.**2.10
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Mesela :

1-Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü Muhasebe Uzmanlığı Görev, Çalışma ve Atama Yönetmeliği'nin 10.maddesinin e bendinde 4,5 x 6 cm diye belirtir.

2-Tapu işlemlerinde 4,5 x 6 cm istenir.

3-Millî Eğitim Bakanlığı Açık Öğretim Lisesi Yönetmeliği'nin 18 maddesinin b bendinde 4,5 x 6 cm olarak belirtilir.

Örnekleri çoğaltmak mümkün. Mağdur olmamak için resmi işlemlerde 4,5 x 6 cm çektirmekte fayda var. Fakat en iyisi müşteriye hangi ebatlarda olacağını sormak ve oanay almak rasyonel bir yaklaşım olur kanaatindeyim.

Tarih: 20 Nisan 2006, 15:47 - İp: 85.***.**7.121
daggulu
daggulu (üye)

işte bu ya sağol dostum çok sağol çok net bir cevap oldu daha iyisi olamaz.teşekkür ederim

Tarih: 20 Nisan 2006, 15:49 - İp: 81.***.**4.122
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Rica ederim. Kolay gelsin.

Tarih: 20 Nisan 2006, 15:53 - İp: 85.***.**7.121
a.haydar
a.haydar (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

vesikalık fotoğrafta kullanılması gerekrn boy 4,5 x 6 dır

ama burda şuna dikkat edilmesi gereken kafa büyüklüğüdür verilen ölçüye kafayı küçük yada büyük olmayacak şekilde kroplarsanız sorun olmaz

Tarih: 20 Nisan 2006, 16:58 - İp: 88.***.**7.166
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selami selam.. bir kayboluyorsun bir cikiyorsun ortaya.. umarim iyisindir..
.......
arkadaslar, 4.5-6 santimetre buyuklugu cok fazla gercekten de.. bir kagidin uzerine 4.5-6 santimetre boyutunda dikdortgen yapip bakin.. gercekten de kocaman oluyor..

daha demin bendeki pasaport icin cektirdigim fotograflara da baktim; 3.5-4.5 santimetre buyuklugundeler..

bilemiyorum.

Tarih: 20 Nisan 2006, 23:01 - İp: 62.***.**2.10
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Dadanagast Merhaba,

Sağolasın. Sen nasılsın? Bugünlerde pek vakit ayıramıyorum maalesef.Sınavım var ve işlerim yoğun.

Dadanagast sana hak veriyorum.Resim küçük olduğu zaman kesmeye bile gerek kalmıyor. Fakat resmiyet bu. Bazen kabul ederler bazen reddeder mağdur olursun.

Tarih: 21 Nisan 2006, 09:03 - İp: 88.***.**3.142
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

yurdumuzda, vesikalık 4.5x6 cm

şengen vizesi için standart tıklayın forum sayfamızda belirttiğimiz gibidir..

Tarih: 22 Nisan 2006, 09:24 - İp: 85.***.**2.77
daggulu
daggulu (üye)

herkese yardımları için teşekkür ederim bizde bazı zamanlarda vesikalık boyutunu küçük basıyoruz ama özel durumlarda şengen 3.5x4.5 askeriye için sicil 3,5x4 askeriye akıllı kart 2,5x3,2 vs ama müşteri özel bir durum olduğunu söylemediği sürece 4,5x6 yapıyoruz.ama bir müşteri bunun standart olmadığını söyleyince boşluğa düştüm bu konuda acaba bunun resmiyetteki boyutu nedir diye ve sağolsun suysal1 arkadaşımız çok güzel bir açıklama yaparaktan son noktayı koydu ebat 4,5x6

Tarih: 22 Nisan 2006, 12:05 - İp: 81.***.**7.45
  • 1