lydya
lydya (üye)
İstanbul / Amatör

Flaşmetre Hakkında Yardım

selam arkadaşlar,
kendi çabalarımla ev studyom var ve flasşmetre kullanımı hakkında bilgi edinmek istiyorum.
Internette bakındım biraz pek bilgi göremedim bu konu hakkında.

Flaşmetre nasıl kullanılır amacı nedir? Kullanmak şart mıdır? deneme yanımla yöntemiyle halledilemez mi?

yardım ederseniz sevinirim,
teşekkürler.

Tarih: 14 Ekim 2007, 17:22 - İp: 81.***.**9.0
fotoasli
fotoasli (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

ben dükkanımda önde iki paraflaşla aydınlatma sağlıyorum genelde biri diğerinden bir veya iki diyafram değeri kadar zayıftır bu da modelin gölge kısımlarının açık ya da koyu oluşunu ayarlar ,böylece tabii ki kuvetli olan ana ışıktır ve diyaframımı ona göre ayarlarım...ben de sizlere teşekkür ederim,başarılar...

Tarih: 17 Ekim 2007, 18:01 - İp: 88.***.**8.6
keremmm
keremmm (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

sayın foto aslı zaten ana şık önde ve sağda olmazmı biraz daha fazla olmazmı diyafram değeri ve şunu söylemek isterim... siz her gelen müşteri için diyafram mı değiştiriorsunuz.??

Tarih: 17 Ekim 2007, 19:47 - İp: 88.***.**5.138
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

aslı abi valahi doğru ana işık her zaman diyaframa ayarlı olmalı. esmerlerde bir stop düşüyorum. adamlar kömür gibi olmasın diyor.tabi müşteri beğenisi.....

Tarih: 17 Ekim 2007, 21:02 - İp: 88.***.**0.86
fotoasli
fotoasli (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

sayın keremm,ben studyomda ışıkları modele verdirdiğim poza göre hareketli kullanırım ,bazen yakın bazen uzak ta kullanırım ,ışıkları sabitleyip hep aynı tarzda çalışmak belki vesikalık çekimler için uygun olabilir ama gelin damat ve büyütülecek portrelerde ışığın müşterinin hoşuna gidecek şekilde uygulanması elbette sonuca olumlu etki edecek ve siz de memnun olacaksınız ,benim ana ışığım bazen sağdaki bazen soldaki flaşım olabilir ona ben poza ve müşterinin bakış yönüne doğru karar veririm ve son sorunuzun cevabı bu şartlarda diyafram değerini değiştirdiğim de olur tabii,fotoğraf güzel olsun diye çünkü fotoğrafa hayat veren ilk unsur malum ışıktır,bir defasında multibilitz flaşların örnek fotğraf çekimlerini gösteren bir kataloğa bakmıştım orada da flaşları pek çok farklı yönler ve diyaframlarda kullanıyorlardı,hayırlı işler dilerim

#fotoasli' tarafından 18.10.2007 09:39:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ekim 2007, 09:35 - İp: 88.***.**6.122
keremmm
keremmm (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

sayın foto asli, biliyorsunuz sitede kimin ne olduğu bilinmiyor ne bildiği gerçekten ne olduğu.. bu sorum açıkçası sizi denemek içindi.. en azından emin olmak yanlış anlamayın sizi denemek haddime değil. söylediklerinize tamamen katılıyorum aynı uygulamayı bende yapmaktayım.. saygılar hayırlı işler

Tarih: 18 Ekim 2007, 21:01 - İp: 88.***.**8.141
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

bir otomobilin stüdtoda çekimini seyrettim. yerlere su döküyorlardı. 10 kadar flaş kullandılar.davlanbozları 2 metreye yakın.suya düşen ışığın yansıma gücünü bile hesaba katıyorlardı.flaşlar öyle yer değiştirdi ki stresliydi. bodrumda adamlar serdar ortacın resimlerini çekiyordu.güneşte bile paraflaş kullandılar. ekranda tif formattaydı inanın bizim çekimlere bakmak bile istemiyorum.ve hiçbir fotoğrafçıda bu sonucu görmedim.ama o detay için dışarıda gümeşli ışıktan destek alıyor sebeb burada.yani bence dışarıdaki ışıktaki kırılganlık.

Tarih: 18 Ekim 2007, 21:09 - İp: 88.***.**5.253
komandoo50
komandoo50 (üye)
Antalya / Stüdyo Fotoğrafçısı

koç2513417 tşk ederim arkadaşım sen diğer arkadaşların dediklerine bakma ben bir eğitimciyim ve bu işi prof olarak yapıyorum bencede eğer bir işi öğreneceksen her konuda öğrenmen lazım burada verdiğin bilgiler arkadaşlarım tarafından yanlış değerlendirilmiş ama bence süper çalışmalarının devamını diliyorum kolay gelsin

Tarih: 2 Mart 2009, 12:07 - İp: 88.***.**9.235