lydya
lydya (üye)
İstanbul / Amatör

Flaşmetre Hakkında Yardım

selam arkadaşlar,
kendi çabalarımla ev studyom var ve flasşmetre kullanımı hakkında bilgi edinmek istiyorum.
Internette bakındım biraz pek bilgi göremedim bu konu hakkında.

Flaşmetre nasıl kullanılır amacı nedir? Kullanmak şart mıdır? deneme yanımla yöntemiyle halledilemez mi?

yardım ederseniz sevinirim,
teşekkürler.

Tarih: 14 Ekim 2007, 17:22 - İp: 81.***.**9.0
lydya
lydya (üye)
İstanbul / Amatör

benim bayan olmamla ne alakası var anlamadım?

Tarih: 16 Ekim 2007, 14:17 - İp: 81.***.**9.0
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

istanbullu kardeşim beyaz denge ayarı WB kelvin ayarıdır zaten.makinede kelvin ayarını autoda bile kullansa flaşlarda sapma yapar. çünkü makineniz flaş patlamadan once içerdeki ilk ışığa göre kelvin ayarlar. flaşın kelvinine ne oldu. yaaa beni dinleyin ezbere gitmeyin.bu arkadaşımız amatör stüdyo için bir tez hazırlıyor olabilir.

Tarih: 16 Ekim 2007, 16:25 - İp: 88.***.**2.66
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

lydya 'ya iyi çalışmalar diliyoruz.. Kendini geliştiren amatör arkadaşların kafasını karıştırmadan, sadece sorularına cevap yazmak isteriz...

ayrıca, buraya tıkla Kerem .. biz 3. kattayız.. lydya, henüz hatıra fotoğrafçıları katında.. bazı arkadaşlarda, teknik meseleleri herşeyin önünde bilenlerin katında.. ( tamam artık susuyorum.. )

ışığınız bol.. kadrajınız geniş olsun..

Tarih: 16 Ekim 2007, 16:38 - İp: 85.***.**9.77
keremmm
keremmm (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

yep! bro!
ezber yapmayın evet.....
mete abim biz en alt katta olsakta fark olmaz...
olay ayarda ışıkta makinede değil fotoğrafı çekende...
artık susma vaktidir... saygılar mete abim...

Tarih: 16 Ekim 2007, 18:46 - İp: 88.***.**3.5
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

kocaelinden stüdyocu arkadaşım darılma. seni de severim diğerlerini de.bir usta kolay yetişmiyor.benim yaşım 40 baba mesleğim.dükkanım ve labratuarım var.gel kocaelideki arkadaşım el sıkışalım.ben bu teknolojiden 3 katlı ev ve arsalar kaybettim.yardımlaşın üdülmeyin.bu teknoloji geleceğimizi de çalmaya başladı.dalavereci satıcılar türedi. makina parçası bir yerde 1000ytl diğerinde 500.fikirlerle kavga edin.ama ne olur dinleyin.birkere baktığınız makinelerde öyle saçma sapan ayarlar var ki satıcı daha makineyi satarken yağlanıyor.mesela birşey soruyorum adama dijital zomu övüyor.ben ne yapcam kardeşim dijital zomu...flaş satıyor parçasına gelince bağırsaklarına kadar değiştiriyor. oysa bir tiristör arızalı kakala gitsin.bu bayan resimli kardeşimiz para harcıyacak, birgün siz de bu yoldan geçeceksiniz.ben bekarım biliyor musunuz. elalem taş gibi laf sokuyor.ve içki sigaram da yok. bu makinalar beni yedi bitirdi.10000ytl makina yıl sonunda 3000ytlye satamıyorum ama bir boyacı ev dikti çatır çatır kira alıyor. beyleeerrr sizler ne gördünüz. benim rahmetli babam aydının ilk fotoğrafçılaından.birgün askerden yeni geldim.bir kız bana foto çektirmek istedi babam çeksin dediğimde amaaaan sen çek o ihtiyar ne anlar demişti. ben de çekip gönderdim. o kız gidince babamı ağlar buldum. malesef bunu duymuş. yılların ustasına bu yakışmadı değil mi. işte dostlarım gençsiniz ama birgün benim neden şiddetli kalemim olduğunu da hatırlarsınız.kelvin makinada renklerin direğidir.işte sizleri bu teknolojiyi gizleyip iki dalavera ekran bilmem kaç piksel vs ile yağlıyorlar. ben 1,3 megapikselle 50x60 foto basıyorum usta olan makina değil kullanandır.aydında ilk dijital bir bende bir foto aslıdaydı.hepinizi candan seviyorum.hepinize yardım ederim yeter ki internetim çalışsın.

Tarih: 16 Ekim 2007, 19:02 - İp: 88.***.**2.66
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

[>:D

Tarih: 17 Ekim 2007, 09:11 - İp: 85.***.**5.184
keremmm
keremmm (üye)

abi sende dertlisin belli benim babamda yıllardır bu meslekte... hala beraber çalışıyoruz. sakın olaki yanlış anlama şunu söylemek isterim ki bana öle zamanlar oluyorki stüdyoda deklanşöre basacakken sen fotoğraf çekmeyi biliomusun bırak amca çeksin diyenler oluyor. babamda 50 yaşında çıraklığıda sayarsak 13 yaşından beri fotoğrafçı. Siyah beyaz dönemin aranan rutuşörlerinden ilk renkli karanlık odacılardan falan filan. ama bunların günümüzde hiç bir anlamı yok... neden albi 350D bi bilgisayar kur studionu iki para flash fotoğrafçısın benim yaşım genç toplasan 8-9 yıldır meslekteyim ama çok şey gördün istanbulun en iyi fotoğrafçıları babamın arkdaşları .. dediğim gibi bunlar önemsiz artık bahsettiğin o ayarlarda kelvin dereceleri, ısı vb. dediğimiz gibi iş makinede değil kullananda biter....

abi be ben sana 640x480 vga fotograftan metrelik baskı alabilirim..

Tarih: 17 Ekim 2007, 09:14 - İp: 88.***.**8.214
fotoasli
fotoasli (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

flşametre iki türlü kullanılır;1.yöntem(düşen ışığın ölçülmesi): makinenizin iso ayarı kaçsa o ayarı flaşmetrede uygularsınız daha sonra da fotoğrafını çekeceğiniz objenin hemen önünden ana ışık kaynağına(en kuvvetli flaş) doğru tutup flaşınızı bir kez çaktırırsınız ışığın şiddetine göre flaşmetrenin ekranında gerekli diyafram değeri görünür ,bu tarzda beyaz plastik kısım flaşmetrenin ışığa duyarlı hücresinin önünde olmalıdır,
2, yöntem (yansıyan ışığın ölçülmesi) ışığa duyarlı hücrenin önünde beyaz plastik örtücü yoktur,%18 lik gri bir kart alırsınız ,(sirkecide fotoğraf toptancılarında satılıyor olması lazım),modelinizin olduğu yere gri kartı koyarsınız flaşmetrenizi gri karta doğru tutup yine flaşınızı bir kez çaktırırsınız ,flaşmetreniz bu sefer gri karttan yansıyan ışığın şiddetini ölçer ,görünen diyafram değerini makinenize uygular fotoğrafınızı çekersiniz, %18 lik gri karttan ölçüm ten renginin doğru elde edilmesini de sağlar umarım faydalı olabilmişimdir...

#fotoasli' tarafından 17.10.2007 11:28:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Ekim 2007, 11:22 - İp: 88.***.**8.6
lydya
lydya (üye)
İstanbul / Amatör

fotoasli: teşekkür ederim yalın anlatım için peki iki paraflaş kullanildiğında ana işiğı ölçüp ana işik için diyaframı ayarlamak yeterli midir?

Tarih: 17 Ekim 2007, 14:04 - İp: 81.***.**9.0
keremmm
keremmm (üye)

tesekkürler foto aslı bu yalın ama engin bilginden dolayı...

Tarih: 17 Ekim 2007, 14:53 - İp: 85.***.**6.60