hcagir
hcagir (üye)
Ankara / Amatör

Eskiden Nasıl Rötuş Yapılırdı?

Arkadaşlar sadece merak ediyorum (meslekten değilim)

eskiden nasıl rötuş yapardınız renkli filmlere?

gerçekten kalemle mi yapılırdı bu iş?

Tarih: 11 Kasım 2008, 00:27 - İp: 88.***.**8.207
acarmob
acarmob (üye)
İzmir / Amatör

Renkli filim yoktu'ki.Fotoğraflar ihtiyaca göre büyültülüp ANELİN Boya ile renklendirme yapan kişiler tarafından boyanırdı.İzmirde Bahçelievler/Altıntaş durağında Anelinci Fethi usta vardı,çoktan rahmetli olmuştur.Kendi tahminine göre fotoğraftakilerin elbiselerini boyardı ve çoğu denk gelirdi.1967 yılından beri fotoğraf dünyasının içindeyim ve fotoğraf çekiyorum,karanlık oda öğrenmek için 2 sene fotoğrafçıda okul tatilinde çıraklık yaptım.1974 yılında bile gelin-damat fotoğrafları siyah/beyaz çekiliyordu...

Siyah-Beyaz vesikalık fotoğraflarada çeşitli numaralarda HB kurşun kalemlerle PİPİTRİ denilen 40x50 ebatlarında ortasında bir 6x8 ebatlarında beyaz mat cam bulunan,altında ampul yanan masa veya tezgah üstüne konan
tahta kasa tabir edebileceğim şeylerde yapılırdı.

Tarih: 11 Kasım 2008, 09:27 - İp: 78.***.**6.64
hcagir
hcagir (üye)
Ankara / Amatör

80 sonrası renklilerde de böyle mi yapılıyordu?

Tarih: 11 Kasım 2008, 11:11 - İp: 88.***.**3.58
umut1212
umut1212 (üye)
Bingöl / Stüdyo Fotoğrafçısı

hcagır arkadaşım meraba eskıden rutş olayı hb 2h vb.. kurşun kalemlerin ucunu zımparayla inceltıp sonra mentol dedigimiz bi sıvı ilacı pamukla filmi yumuşatmak için sürüp daha sonra yavaş yavaş kalemımızı alıp rutşlanacak bölgeleri rutuşlardık.çok orjınal bi hala gelirdi.eski rutuşun yerini hiç bir teknoloji yapamaz..bence

Tarih: 11 Kasım 2008, 11:43 - İp: 85.***.**5.92
hcagir
hcagir (üye)
Ankara / Amatör

demekki emek azaldıkça sanatın da değeri düşüyor.

hakkatten o zamanki rötuşlar da bir başkaydı hane..

Tarih: 11 Kasım 2008, 12:55 - İp: 88.***.**3.58
-olympos-
-olympos- (üye)
Antalya / Stüdyo Fotoğrafçısı

İyi akşamlar,o zamanlar çok iyi rötüşçüler yetişmişti, eleman arayan fotoğrafçı önce rötüşün varmı diye sorardı. Öyle rötüş atanlar vardıki 30 x 40 bile bassan iz vermezdi. O zaman atılan rötuşlar yüzü sadece güzelleştirirdi. Ama kişinin yüz yapısını sima sını değiştirmezdi. Acaba ozamanki filme çekilen portrelermi orjinaldi yoksa şimdiki dijital sistemmi...

Tarih: 11 Kasım 2008, 22:04 - İp: 78.***.**7.133
patirot
patirot (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

mentol değil matölen denir di 2b resim kalminin ucu zımparayla sivriltilirdi yalnız bu 2b kalem ler özle rutuş kalemleriydi. pipitre masası ise hala mevcut elimde yakında onu bi müzeye bağşlamayı düşünüyorum.

Tarih: 12 Kasım 2008, 19:51 - İp: 94.***.**2.226
mhmttsksn
mhmttsksn (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Eğer doğru düzgün atabilirsen ( tabi biliyorsan) , filmdeki gibi rutuşu photoshopta da atabilirsin . Hemde yüzü değiştirmeden...

Tarih: 13 Kasım 2008, 10:57 - İp: 88.***.**6.158
wolkan16
wolkan16 (üye)
Bursa / Firma

Yıllarca Pipitre'de siyah beyaz ve renki Rol (6x7) filmlere rötuş yapmış biri olarak hala elimde 2 adet pipitre bulunmakta biri yıılara meydan okuyan çanta şeklinde biride modern hali.
Şimdi bunları yazarken burnuma matölen kokusu geldi desem inanırmısınız ?

Ama gerçekten burnuma matölen kokusu geldi

Hatta yazıyı yarıım bırakıp depoya indim çanta şeklinde olan pipitre yi çıkarıp içini açtım 2 küçük şişe matölen birkaç kalem birkaç parça su zımparası biraz pamuk işte mutluluk şişelerden birini açıp burnuma yaklaştırdım kokladım ve içimden bu kokuyu hatırlayan kaç kişi var acaba diye geçirdim.
Şişeyi yanıma alıp yukarıya çıktım ve yazmaya karar verdim.

EVET ARKADAŞLAR MATÖLEN KOKUSUNU HATIRLAYAN KAÇ KİŞİ VAR ARAMIZDA ???

Tarih: 18 Kasım 2008, 10:36 - İp: 88.***.**0.91
wolkan16
wolkan16 (üye)
Bursa / Firma

Eeeee sanırım hatırlayan yok

Tarih: 20 Kasım 2008, 10:50 - İp: 88.***.**1.172
cem50
cem50 (üye)
Ankara / Amatör

Matolin trebentin ve dogal recinenin karışımı ile elde edilen film yüzeyinin kolay kalem tutup rutuşun silinmesini önleyen bir kimyasal(umut1212 matolin filmi yumşatmaz)
siyah beyaz /renkli filmler aynı teknikle rutuşlanıyor kalem sertligi kişinin tercihidir
pipitri denen ışık kutusunun genelde 45 derecelik bir acı oluşturan kapak kısmının ortasında genelde yuvarlak opak cam üzerinde çalışılır.

Tarih: 24 Aralık 2008, 09:05 - İp: 88.***.**8.106