mhmttsksn
mhmttsksn (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Ben Bugün Birine Ders Verdim.

Bugün hiç sevmediğim ve sürekli kınadığım bir şeyi kendim yaptım.

Olayı şöyle anlatayım.

Okulun birisi mezuniyet gecesinin video çekimi için firmamıza geldi. Video çekimi için fiyat istediler. Toplu çoğaltma ve toplu alımı garanti ederlerse çekim için ve çoğaltmalar için bir bedel belirledim. Garanti veremeyeceklerini söyleyince bende video çekimi için standart fiyatımı söyledim. (250 TL)

Ancak az ilerideki "çok sevgili bir meslektaşımız" benim verdiğim fiyatın yaklaşık 1/4 ünü teklif etmiş ve neticede "işi benden fiyat oyunuyla çalmış" oldu.

Arkadaşımız saatler süren çekim ile (Kayıt süresi 6 saat) çekimi bitirmiş ve bir adet DVD kopya ile beraber kasetleri müşteriye teslim etmiş. Müşteri DVD çoğaltma için bize geldi. Bizde daha önceki fiyat olayından dolayı kırdık belini ve işi aldık...

Bu işte kim kazançlı kim zararlı. Acaba birilerine ders olurmu ?

Olasılıklara dayanarak iş yapmayacaksın. Olasılıklar hesaplanarak cebine girecek para para değildir. Yaptığın işin tam karşılığını alacaksın. Devamı gelmesede yaptığın işin karşılığını almış olursun...
Bu olayda devamını sağlayamadığı için bu arkadaş sadece hammallık yapmıştır.
Hamala gidip "6 saat burda hiç bir şey yapmadan bekle" deseniz 50 TL için yine beklemez.
Ama bizim "sevgili" meslektaşlarımız 50 TL'ye 6 saat video çekerler.

Ama bilmezlerki o düğünde onlarla beraber 1-2 saat davul çalan davulcu 400-500 TL para alacaktır...

(Yanlış anlaşılmasın davulcuda en az bizim kadar hakkını almaya çalışıyor. Ama davulcunun 400-500 TL para aldığı bir ülkede 50-100 TL ye Video Çekimi yapılıyor...)

#mhmttsksn' tarafından 13.06.2009 14:33:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Haziran 2009, 11:03 - İp: 88.***.**5.248
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

size bu konuda katılmamak elde değil.
-----
Benim ustam, bir müşterinin başka bir studyoya gittiğini görüyor. Müşteri gidiyor studyo kapalı. Sonra bize geliyor. Ustam bugün çekim yapmıyorum diyor.
Velhasıl bir hizmet veriliyor, karşılığında para alınıyor. Fiyat listeleri bunun için var.
------
Yapılan birinci yanlış başkasına bakarak fiyat belirlemek.
Bu nasıl oluyor? Ahmet şu paraya yapıyor mehmet şu paraya yapıyor bizde şuparaya yapalım deniyor. Böyle bir saçmalık ben hayatımda görmedim. Kardeşim bir hizmetin bir bedeli vardır. İsterse başkası bedavaya yapsın yada %50 indirimli yapsın. Ne halt ederse etsin. Bizi alakadar etmemesi lazım. Zaten bölgelerdeki ortalama fiyat bellidir. Kasmaya lüzum yok.
Bu şekilde başkasına bakarak fiyat belirlemek (siz buna düşürmek diyorsunuz) saçmalığın ta kendisidir.
Bu şekilde çalışanların er yada geç zarar ettiğini hepimiz biliyoruz.
Ve bu şekilde saçma düşünceler yüzünden kendi bindiği dalı kestiğimizide hatırlatırım.

Önemli olan kıstas kaliteli ve makul seviyed fiyat olayıdır. Mesela biz bu yıl zam yapmama kararı aldık. Kampanyaları farklılaştırdık. Çok şükür bu sayede ankaradan dahi talepler geliyor..

Tarih: 13 Haziran 2009, 12:09 - İp: 88.***.**2.114
prodersler
prodersler (üye)
Ankara / Özel Gün Fotoğrafçısı

evet arkadaşım bu tip insanlar her meslekte çıkıyor. remi5861 arkadaşımız olayı güzel açıklamış ben sizin meslekte çalışmıyorum ama hangi meslek olursa olsun yapılan işin karşılığını insanların layıkıyla alması gerektiğine inanıyorum
diğer fotoğrafçı bu kadar fiyat verebildiğine göre
işini düzgün yapmayan,mesleğine saygısı olmayan,günü kurtarma peşinde olan bir yapıya sahip anlaşılan
burada müşterininde bilinçli olması lazım şahsen ben olsam bu kadar fiat farkı varsa kafamda soru işareti oluşur ve daha önceye yaptığı örneklerden görmek isterdim
bir yerde yazı okumuştum "Ahlakı olmayanın sanatı olmaz" diye çok hoşuma gitmişti sizin olay birazda bununla ilgili galiba

Tarih: 14 Haziran 2009, 23:59 - İp: 88.***.**6.79
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

mhmttsksn, remi5861, zbkdygn (abicim bunlar nasıl nick )

size katılıyorum,cok dogru seyler soylemişsiniz.
ozellikle davulcu konusunda hakv eriyorum, işin garibi suki, misal dugun sahıbı davulcuya 400 lira verirken,fotografcı yada videocu buna yakın birşey soylediginde nasıl olur diyorlar..

iyide guzel kardeşim,sen yıllar sonra o davulcuya bizim dugunde caldıklarını bidaha cal desen bir 400 daha alır,ama o fotografcının videocunun cektiklerini izlemen bedelsiz..

hem,videocu davulcunun caldıgı davuluda kaydediyor
------------------

hafif gırgır bir yorum oldu ama,benım acımdan bu mantıksızlıgı en iyi bu sekilde anlatabildim

Tarih: 15 Haziran 2009, 00:49 - İp: 78.***.**4.131
mhmttsksn
mhmttsksn (üye)

Bu davulcu-fotoğrafçı mukayesesi eminim "sevgili" meslektaşlarımızın aklını başına getirir.

Davulcunun emeğine saygımı tekrar dile getirmek isterim. Derdimiz, davulcu nasıl emeğinin alınterinin karşılığını alıyorsa, meslektaşlarımızında emeğinin alınterinin karşılığını almasını istemek.

Şimdilik davulcu kadar değerimizin olmasını dilemekten başka şansımız yok. Kimbilir belki bizde bir gün alırız...

Tarih: 15 Haziran 2009, 20:27 - İp: 88.***.**5.248
zindan_42
zindan_42 (üye)
Konya / Stüdyo Fotoğrafçısı

arkadaşlar çok doğru teşhiş bizim burda genelde düğünler 3 ila 4 gün olur ve geceli gündüzlü ve bir çalgıcı 1.000,00 Tl ile 1.500,00 tl arası para alıyor ve böyle bir düğünde çekim yapmak için 400-450 arası parası istiyorum fakat burda bi meslektaşım var 150 liraya gidiyo benim ucuz gittğim 300,00 tl ve her hafta müşteri buluyorum sezonda peki bu salaklar tamam beni işimi kesmek istiyo ama ama ben hiç işsiz kalmıyorum maksadı benin işimi bıçaklamak ama bilmiyoki kendi işini bıçakladığını işte böyle arkadaşlaramızda var

Tarih: 25 Eylül 2009, 16:35 - İp: 78.***.**4.137
kahraman_
kahraman_ (üye)

mhmttsksn arkadaşımızın (iğreniyorum)başlıklı konusundada bu yazımı aktarmıştım burdada aktarayım...

ya aslında müşterilerdede hata var,zaten ben müşteri herzaman haklıdır sözüne katılmıyorum,haddini aşan müşteri sayısı çok çok fazla...

neyse geleyim sadete... 250 tl lik bir gelin paketi çokmu?
8 poz 2şer + deri albüm + 30 x 40 +cep albümü + müzikli cd... dahil.

geçen bir büşteri ya naptın 250 tl ye gelin albümümü olur alttarafı fotoğraf dedi,çok pahalı falan filan derken.

peki dedim...yarın düğününüz var, gelin hanım gelinliğinize ayıptır sorması nekadar para ödediniz,ama dedim lütfen gerçeği söyleyin dedim...1000 dolar dedi,peki damat bey siz giyeceginiz damatlığa nekadar para ödediniz dedim 400 tl dedi...

ee dedim birkereye mahsus giyilecek gelinlige 1000 dolar veriyorsunuzda ömür boyu size,çocuklarınıza,torunlarınıza ve sevdiklerinize hatıra kalacak fotoğraflara niye 250 tlyi çok görüyorsunuz dedim,üstelik alttarafı bir fotoğraf demenizi de hiç doğru bulmadım deyince inanın kızardı ve hayırlı işler diyerek çıkıp gittiler.

yani diyeceğim fiyatlardan ödün vermemek ve kaliteyide düşürmemek gerekli.
çalıştığım sütüdyo 37 yıllık çok eski bir fotoğrafcı ve fiyatlarda istisnalar hariç hiç ödün verilmemektedir ve etrafında okadar ucuz çalışan fotoğrafcılar olmasına rağmen tercih yine burasıdır.

Tarih: 26 Eylül 2009, 15:17 - İp: 88.***.**9.94
mhmttsksn
mhmttsksn (üye)

@kahraman_ : Değerli meslektaşım, yazınızda bahsettiğiniz sorunlar bizde de var ve bizde sizin benzetmelerinize benzer benzetmeler kullanıoyruz. ( Gelinlik- damatlık) . Genellikle kuaför örneği veriyoruz. Bir düğün için kuaföre verilen para minumum 500 TL seviyelerinde .(Kuaförlerin yaptığı işe ve aldıkları ücrete saygım sonsuz).
Orta kalitede bir kuaför, bir düğünden 1000 TL civarında para almaktadır.

Müşterilerimize "Düğünden sonra saçlarınız bozulacak ve siz 1000 TL verdiğiniz saçlarınızı ömür boyu bizim çektiğimiz fotoğraflarda görebileceksiniz" diyerek fotoğrafın önemini vurgulamaya çalışıyoruz. Herkese fotoğrafın önemini müşterilerine anlatmaya davet ediyorum. Ayrıca unutmayın ki ucuz olan şeyin değeri olmaz. Siz bu fiyatlara gelin albümleri vermeye devam ettiğiniz müddetçe, ne fotoğrafçı olarak sizler, nede çektiğiniz fotoğraf albümü saygı ve değer görmeyecek. Böylece sizlerde emeğinizin karşılığını alamamaya devam edeceksiniz. Saygınlık saygınlık diyen meslektaşlarıma son tavsiyemdir ucuza iş yapmayın. Ucuzlattığınız sizin saygınlığınızdır.

#mhmttsksn' tarafından 05.10.2009 09:52:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Ekim 2009, 09:50 - İp: 88.***.**9.197
erkan77
erkan77 (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

Ders olacağını sanmıyorum,ama iyi yapmışsın.Maalesef böyle iş yapanar her yerde var.Bırak sürünmeye devam etsinler.

Tarih: 23 Ekim 2009, 08:31 - İp: 88.***.**5.57
esoes
esoes (üye)
İçel / Stüdyo Fotoğrafçısı

kafanı yormaaa birader hepsi batacak SONRADA FORUMLARDA BAĞIRACAK..................FOTOGRAFCILIK NEREYE GİDİYOR NASIL BİTİYOR DİE KAZMA OĞLU KAZMALAR...

Tarih: 31 Ekim 2009, 02:26 - İp: 88.***.**3.81
  • 1