sipsakci_
sipsakci_ (üye)
Bursa / Stüdyo Fotoğrafçısı

A Dan Z Ye Fotoğrafçı Dükkanı Açmak

Merhaba Arkadaşlar 24 yaşındaym 8 senedir fotoğrafçılık sektöründe uğraşmaktayım.Fotoğraf dükkanı açmak konusunda fikir danışmak istiyorum
A dan Z ye bir dükkan açmak için tüm ekipmanların olucak şekilde maximum ve minimum ne kadar bi bütceyle bunu oluşturabilirim..?

Bu konudaki çok değerli fikirlerinizi öğrenmek isterim saygılar...

Tarih: 10 Şubat 2011, 17:23 - İp: 88.***.**7.237
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

8 senedir fotoğrafçılık sektöründe uğraşmaktayım

hem 8 yıldır bu işin içindesiniz hemde sorduğunuz sorunun cevabını bilmiyorsunuz, öyle mi?

Tarih: 10 Şubat 2011, 19:11 - İp: 78.***.**5.224
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

24 yaşındaym 8 senedir fotoğrafçılık sektöründe uğraşmaktayım

24-8=16

yani 16 yaşından beri sektörün içindesiniz.

Tarih: 10 Şubat 2011, 19:13 - İp: 78.***.**5.224
sipsakci_
sipsakci_ (üye)

bilmemekten deil bildiğiniz gibi birçok farklı firma bir çok farklı maliyetlerde farklı farklı makinlar var şimdi ben derim ki a marka fotoğraf makinası b marka kamera işte şu fiyat ama dersiniz c marka fotoğraf makinası var veya baskı makinası var daha maliyetsiz diebilirsiniz

Tarih: 11 Şubat 2011, 11:53 - İp: 88.***.**7.237
sipsakci_
sipsakci_ (üye)

benim fiyatları bilip bilmememde önemli deil ne kadar sürede yapmış oldumda benimkisi fikir sormak tartışmak kasmaya gerek yok

Tarih: 11 Şubat 2011, 12:05 - İp: 88.***.**7.237
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

evet aynen. kasmaya gerek yok.

önceleri bende 450d ile canon 5d seçimi için konu açmıştım. o zamanlar soru sorma biçimim bu kadar iyi değildi derdimi anlatamadım kşmseden de faydalı bir sonuç çıkmamıştı, öyle kaldı.

-------------------------------
sizin sorunuza gelelim.
benim gözettiğim en önemli ana konulardan birisi "sürdürülebilirlik"tir. ne demek istediğimi açıklayayım;
diyelim ki baskı konusunda piyasada A-B-C-D-E-F-G gibi firmalar olsun.
A firmasının baskı makinası fiyatı ve birim maliyeti en iyisi olsun.
B firmasının baskı makinası fiyatı pahalı ama birim maliyeti en iyisi olsun.
C firmasının baskı makinası fiyatı ve birim maliyeti ne pahalı ne ucuz olsun.
D..
E..
F..
farklı türevler olsun.

ben en ucuzunu alsam yarın bigün arıza yaptığında yada kağıt bulunamadığında müşterileri bekletsem zarar etmiş olurum. o yüzden fiyatı orta olan ama hem kalitesi hem fiyatı hemde işin hiç aksamaması olanı seçerim.

çoğu firma ar-ge ye yatırım yapmaz, yada eleman çalıştırmaz ürünü ucuza verir. ama bazıları sektörün en dayanıklı firmalarıdır. ucuza yapmazlar ama hiçbir zaman sizi yarıyolda bırakmazlar. bu firmalarla iş yapmak hayati önem taşıyor. o yüzden burada şu ucuzmuş bu iyiymiş tartışmalarına girmem bile.

hayat şartları değişiyor. her şeye zam geliyor. firmaslarda zam koyabilir. bizde koymalıyız. piyasaya herşeye zam gelirken bile en ucuzuna baskı makinası almak çok hatalı bir davranıştır. bu tuzağa düşmediğiniz müddetçe tanınmış markalardan termal makina alabilirsiniz.

büyük baskılar için labaratuvarla çalışabilirsiniz.

aynı şey fotoğraf makineleri içinde geçerlidir. foto mak. için canon nikon gibi büyükleri öneririm.

kameralar içinde durum aynı. sony panasonic gibi mallardan güncel olanlardan alın kullanın.

olaya bakış açımızı belirledikten sonra, bahsettiklerimin haricindekiler gerisi teferruattır..

fiyatları marka modelleri burada yazmadığım için fiyat belirtemeyeceğim.alacağınız marka modele göre fiyat değişecektir. pro olduğunuza göre sağlam markaların yapılan iş için önerilen ideal modellerini almanız gerekir.

Tarih: 11 Şubat 2011, 14:31 - İp: 78.***.**3.158
fotoege
fotoege (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

a-z ye dükkan açmak deyimi biraz göreceli olur duğru soru şu kadar bütçeyle ne kadar lık bi iş yeri aça bilirim olur . dükkanı a dan başlarsın açmaya z ye ulaşmak zaman alır.

Tarih: 12 Şubat 2011, 18:50 - İp: 78.***.**3.97
oezzzer
oezzzer (üye)
Yurtdışı / Amatör

Turkiye milleti olarak ne kadar ilginc bir topluluguz. arkadas burda guzel faydali bir soru sormus, arkadaslarimiz faydali cevaplar verecegine bilgi paylasacagina gereksiz gereksiz tartisma,lar acmislar.

forumda birkac konuya daha baktim hepsi cevapsiz dunya kadar bos lakirdi...
burasi bir forum bilgi paylasma yeri birbirimizi bir cumlesine bakarak elestirme yeri degil..

Tarih: 26 Mayıs 2011, 03:29 - İp: 70.***.**9.193
fotomehmet56
fotomehmet56 (üye)
Batman / Stüdyo Fotoğrafçısı

Ben de bu aralar açma düşüncesindeyim.A'dan Z'ye bir stüdyo istiyorsan maliyet biraz fazla olur.Tabi tam maliyeti belirleyebilmek için alacağın cihazların markasının ne olacağı fiyatı belirleyecek unsurdur.

80.000 tl civarı diye düşünüyorum.Bir minilab düşünüyorsan tabi.hmm düşünmüyorsan 30'u bulur yine de...
Tabi şunu tekrar hatırlatayım "hangi marka hangi model" ?
A kalite bir cihaz ile C-D kalite bir cihazın fiyatı bir olmaz elbet

Tarih: 21 Temmuz 2011, 12:25 - İp: 94.***.**9.103
osman75
osman75 (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

merhaba ben osmankaya 24 yıl çeşitli gazetelerde foto muahabirliği yaptım son 14 aydır nıkah salonunda gelin damat ve dış çekimler e gittim sorunuza gelince 15 20 binliraya güzel ekmek yedirtecek stüdyo açıla bilir ama işi bilen insanlarla yola çık derim ben şuan boştayım eğer düşünürseniz ben hazırım canla başla detayları sonra konuşuruz ev tel 02164132516 cep 05315187575 hoşça kalın

Tarih: 7 Aralık 2011, 12:42 - İp: 88.***.**8.15
  • 1