serkankr
serkankr (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

5d Ve Sigma 24-70 2. 8 Studyo Ayar

slm arkadaslar studyo ayarları ne olmalı bı turlu ıstedıgım netlıgı alamadım..netlık noktası meterıng kelvın degerı(elıncrom 600 luk paraflas kullanıyorum)renk ıcın portreıt ayarladım ama kırmızı hakım..wb-bkt var oradakı sif +-0 bu degerler ne olmalıkrmızıyı almak ıcın ne yapabılırım..net fotograf cekebılmek ıcın(keskınde) studyo ayarlarım sizce yaklasık hangı degerlerde olmalı..bılgılerınızı paylasırsanız sevinirim

Tarih: 31 Ocak 2008, 10:36 - İp: 88.***.**6.237
ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba, ben stüdyo fotoğrafçısı değilim. Arkadaşlarımın yanına gittiğim zamanlarda gördüğüm kadarını yazayım.
Öncelikle üst ekrandaki wb tuşundan K "Kelwin" pozisyonu seçilir.
Menü tuşundan menü de kelvin bulunup önce 4700 seçilir. Elimizde paraflaşın tam ışığını ölçen bir aparat yoksa 4400-4900 arası ikişer poz çekip denenecek.
Flaş yuvasının solundaki ayar çarkından "M" manuel pozlama seçilir. Deklanşörün arkasındaki ayar çarkından enstantane 60 a LCD nin yanındaki büyük çarktan f: 16 diyaframa ayarlanır. Lens af olarak kullanılacak ise gözlerden af yapılıp çekilir.
sigma 24-70 f/2,8 az ışıkta sağlıklı ve hızlı netlemez.
Lens üzerindeki anahtar "M" pozisyonuna alınıp yüz üzerinde manuel netleme yapılır. Raw çekip, Canon DPP proğramında gerekli ayarlar yapılarak jpg yapılır.

Yetmediği yerde cs2 ile gereken son işlemler yapılır.

Kolaygelsin.

#ocant35' tarafından 31.01.2008 12:54:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Ocak 2008, 12:05 - İp: 81.***.**2.201
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Özcan Ağabeyimizin sözüne bir eklenti yapmak istiyorum:..

Yeni flaşlar için Kelvin ayarı; 5000 ila 5500 arasında denemeniz daha isabetli olacaktır.. Ancak bu yazdığım, tam güçte çalışan flaş için geçerli.. Ayarı kıstıkça, kelvin değeri aşağılara iner..

Tarih: 31 Ocak 2008, 15:23 - İp: 85.***.**4.39
ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

Mete bey teşekkürler,
Ben yeni paraflaş donanımlarını hiç bilmiyorum. Eski model stüdyolarda gördüğümü sadece bilgi paylaşımı için yazdım.
Muhakkak meslek erbabı ve profosyonel arkadaşlarımın bilgisi deha taze, daha günceldir.

Mete beyin tecrübesine güveniyor ve asıl sözü ona bırakırken iso ayarının iso 50 karşılığı "L" pozisyonuna alınması gerektiğini yazmayı unutmuşum. (Custom Function mode 08 iso expansion "on" pozisyonunda olmaz ise "L" , 50 iso ya geçemezsiniz.

Başarılar dilerim.

Tarih: 31 Ocak 2008, 19:01 - İp: 81.***.**2.201
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Bir ekleme yapayım.
50 iso, 100 iso kadar başarılı değil.
100 iso tercih edilmeli.
50 iso ancak aşırı kuvvetli ışık şartlarında düşük diyafram kullanmak zorunda iseniz tercih edilecek bir seçim.
Dynamic range kaybı yapıyor. Nede olsa zorlama bir ISO değeri.

Tarih: 1 Şubat 2008, 17:50 - İp: 85.***.**2.78
  • 1